Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjaśniamy: Co zrobić gdy zdechnie nam ukochany zwierzak

Joanna Boroń [email protected]
Wirtualny cmentarz  dla zwierząt.  Za 20 złotych plus VAT możesz sprawić swojemu ulubieńcowi pochówek wirtualny. Na stronie www.wirtualnycmentarz.pl po wniesieniu opłaty pojawi się grób twojego psa, lub kota. Za dodatkową opłata co najmniej 300 złotych plus VAT będzie on miał specjalną oprawę. Na grobie możesz palić znicze, lub kłaść kwiaty – oczywiście po zapłaceniu kilku złotych.
Wirtualny cmentarz dla zwierząt. Za 20 złotych plus VAT możesz sprawić swojemu ulubieńcowi pochówek wirtualny. Na stronie www.wirtualnycmentarz.pl po wniesieniu opłaty pojawi się grób twojego psa, lub kota. Za dodatkową opłata co najmniej 300 złotych plus VAT będzie on miał specjalną oprawę. Na grobie możesz palić znicze, lub kłaść kwiaty – oczywiście po zapłaceniu kilku złotych.
Nasza Czytelniczka Irena ma problem. Ukochany towarzysz jej rodziny 12-letni mieszaniec Oskar zdechł. - Co mam zrobić - pyta. Przecież nie zakopię przyjaciela w lesie, nie wyrzucę na śmietnik.

Martwych zwierząt, tych domowych i tych hodowlanych pod żadnym pozorem nie można zakopywać. Zgodnie z przepisami powinny być one utylizowane przez uprawnione do tego firmy.
Jak to wygląda w Koszalinie? Padłe zwierze można zawieść do lecznicy weterynaryjnej na ulicy Połczyńskiej. Lecznica ma podpisaną umowę z zakładem utylizacji odpadów, który odbiera przechowywane w lodówkach zwierzaki. Za ta usługę trzeba zapłacić - cena zależy od wielkości zwierzęcia.

Zwierzętami bezpańskimi na terenie miasta zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. - Jeśli ktoś nam zgłosi, że na ulicy, albo chodniku leży martwy pies, czy kot to zawiadamiamy PGK - mówi Waldemar Kuźmiński, zastępca komendanta Straży Miejskiej.
W Szczecinku od blisko roku jest możliwość odpłatnej utylizacji zwłok domowego zwierzaka. Sęk w tym, że nikt z tego na razie nie korzysta.

Szczecineckie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ma podpisaną umowę ze specjalistyczną firmą ze Struga, która poddaje kremacji padłe zwierzęta. Psy i poty zabite w wypadkach drogowych, martwe lisy, sarny itp. znalezione na terenie miasta są przewożone do chłodni, jaką dysponuje oddane w zeszłym roku schronisko dla bezdomnych zwierząt. Tam czekają aż odbierze je ciężarówka firmy utylizacyjnej.

- Osoby prywatne, którym ich pupil odszedł, jak ja to mówię, za tęczowy most mogą przynieść nam zwierzę, a my przekażemy je do utylizacji - mówi Danuta Kadela, szefowa szczecineckiego schroniska. Za usługę trzeba zapłacić, ale nie to sprawia, że od blisko roku nikt z niej nie skorzystał. - Ludzie albo o takiej możliwości nie wiedzą, albo wolą pochować swojego ukochanego psa lub kota w ogródku, czy w lesie - mówi.

W Darłowie w tego typu sytuacjach o pomoc prosić należy Straż Miejską (94 314 34 97), która ma podpisaną umowę z weterynarzem, który utylizuje szczątki zwierząt. W Sławnie tego typu problemy pomaga rozwiązać Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (59 810 30 41).
Dla wielu właścicieli psów, czy kotów utylizacja nie wchodzi w grę - nie chcą swojego ulubieńca, którego traktowali niczym członka rodziny, wyrzucać na śmieci. Co wtedy?
Próba pochowania zwierzaka na własna rękę może być kosztowna. Straż lub policja mogą skierować do sądu wniosek o ukaranie (były już w kraju takie przypadki). Sąd może wymierzyć grzywnę do 5000 złotych.

W USA, czy Kanadzie popularne są specjalne cmentarze. W Polsce też pojawiają się pierwsze takie miejsca. Pochowanie zwierzęcia w Polsce jest możliwe obecnie na jednym z sześciu działających cmentarzy. Najstarszy cmentarz w Polsce został założony w 1991 roku w miejscowości Konik Nowy koło Halinowa pod Warszawą. Najbliższy taki cmentarz znajduje się w Pile, gdzie tamtejsze władze - po bojach z sanepidem - uruchomiły miejsce, gdzie można pochować czworonoga, odwiedzać jego mogiłę, a nawet postawić mu pomnik. - Opłata za pochówek wynosi około 300 zł, potem należy wnosić co jakiś czas opłatę za miejsce grzebalne.
(współpraca r)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!