Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy koncert w Filharmonii Koszalińskiej. Będzie też smutny, bo ostatni

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Kustoszem wystawy jest dr Kacper Pencarski, pracownik Archiwum Państwowego w Koszalinie i Akademii Pomorskiej w Słupsku. Odpowiedzialny jest zarówno za wybór źródeł i komentarz historyczny.
Kustoszem wystawy jest dr Kacper Pencarski, pracownik Archiwum Państwowego w Koszalinie i Akademii Pomorskiej w Słupsku. Odpowiedzialny jest zarówno za wybór źródeł i komentarz historyczny. Radek Koleśnik
Koncert ten miał być wielkim wydarzeniem artystycznym i społecznym. Pandemia pokrzyżowała te plany. Ostatecznie zostanie zagrany dla 130 osób i będzie ostatnim koncertem w Filharmonii Koszalińskiej w tym roku.

- Z powodu sytuacji epidemicznej obchody 75-lecia polskiego Pomorza Zachodniego pozostają nieco w cieniu. Wspólnie z Archiwum Państwowym w Koszalinie staramy się jednak przypomnieć tę rocznicę – mówi Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej.

Zobacz także Nowa wystawa w Archiwum Państwowym w Koszalinie

– W najbliższy piątek, 6 listopada, zapraszamy państwa na wydarzenie artystyczno-historyczne.

Będzie to koncert symfoniczny połączony z otwarciem wystawy „75 lat administracji polskiej na Pomorzu Zachodnim. Zostały jeszcze pojedyncze bilety. Początek o godz. 18.30.

- Filharmonia przedstawi koncert ze szczególnym programem, na który złożą się utwory twórców koszalińskich, bądź w jakiś sposób z Koszalinem związanych. Szczególne w nim miejsce zajmie twórczość profesora Andrzeja Cwojdzińskiego. Zaprezentujemy jego dwie kompozycje. „Impresje koszalińskie” to trzy miniatury napisane specjalnie na tę okazję. Usłyszymy też "Toccatę koszalińską" – zapowiada dyrektor Wasilewski.

Zabrzmi też pierwsza część mszy "Missa Festiva" Kazimierza Rozbickiego. Ukłonem w kierunku Grażyny Bacewicz, patronki koszalińskiej szkoły muzycznej, będzie wykonanie koncertu "Muzyka na smyczki, trąbkę i perkusję". Usłyszymy też szczególną kompozycję Jacka Kujawskiego, artysty związanego z Filharmonią Koszalińską. Będzie to pierwsze wykonanie Koncertu na kontrabas i orkiestrę smyczkową, a jego wykonawczynią będzie Joanna Krempeć-Kaczor.

- Takie wydarzenia dają nam, archiwistom szansę, by podzielić się z państwem bogactwem zbiorów przechowywanych w naszym zasobie i zapisanych w nich historii – podkreśla Katarzyna Królczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie. Archiwum przygotowało wystawę, która w foyer Filharmonii Koszalińskiej prezentowana będzie do końca roku (można ją oglądać w godz. 11-15).

– Jest poświęcona początkom powstania polskiej administracji na Pomorzu Zachodnim. Prezentujemy na niej materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie, Archiwum Państwowego w Szczecinie i fotografie z zasobu Muzeum w Koszalinie. Każda plansza została wzbogacona fragmentami dziennika spisanego przez Piotra Zarembę, pierwszego polskiego prezydenta Szczecina, który współtworzył władze miejskie i wojewódzkie – dodaje Katarzyna Królczyk.

Uczestnicy koncertu dostaną egzemplarz katalogu wystawy. Co ważne, wystawę i katalog będzie też można zobaczyć już w przyszłym tygodniu online – na stronie Filharmonii Koszalińskiej i Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Dla melomanów mamy smutną wiadomość – koncerty symfoniczne w Filharmonii zostały odwołane do końca roku. - W tym czasie filharmonicy będą się zajmować działalnością fonograficzną – zapowiedział dyrektor Robert Wasilewski.

W czwartek na Rynku Staromiejskim w Koszalinie odbył się koncert kameralny.

Koncert kameralny na Rynku Staromiejskim w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo