Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyłącz światła przeciwmgielne, bo oślepiasz innych

M / pomorska.pl
Kodeks drogowy mówi, że tylnych świateł przeciwmgielnych można używać dopiero wówczas, gdy przejrzystość powietrza spadnie poniżej 50 metrów.
Kodeks drogowy mówi, że tylnych świateł przeciwmgielnych można używać dopiero wówczas, gdy przejrzystość powietrza spadnie poniżej 50 metrów. Fot. auto-swiat.pl
Mgła, intensywne opady śniegu lub deszczu to warunki, w których należy używać świateł przeciwmgłowych. Kierowcy często jednak włączają je, gdy nie jest to konieczne, przez co utrudniają podróż innym uczestnikom ruchu i narażają się na mandat.

- To, niestety, normalna sytuacja na drogach, także w miastach - mówi Jerzy Kociszewski, sekretarz Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Jazdy. - Sam to obserwuję, skarżą się na to instruktorzy i kursanci.

Światła przeciwmgielne włączone bez potrzeby są bardzo niebezpieczne dla innych kierowców. Dotyczy to szczególnie tylnych świateł, których bardzo intensywny kolor oślepia i utrudnia podróż jadącym z tyłu (zwłaszcza w nocy).

- Światła przeciwmgłowe są rzeczywiście nadużywane. Gdy tylko trochę się ściemni i przejrzystość powietrza nieco pogorszy, od razu jezdnie rozjarzają się światłami przeciwmgłowymi - przyznaje podins. Wiesław Rzyduch, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Szef "drogówki" wyjaśnia, że jazda z włączonymi reflektorami przeciwmgłowymi oślepia innych kierujących. Z kolei włączone światła tylne zlewają się w jedną czerwoną plamę ze światłami "stop". Może się więc zdarzyć, że kierowca nie zauważy włączonego "stopu" i najedzie na poprzedzający go pojazd.

Zgodnie z art. 30. Kodeksu drogowego, kierujący może użyć tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m.

Art. 51. mówi, że na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami, kierujący może użyć przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w normalnych warunkach pogodowych.

Za naruszenie przepisów dotyczących jazdy w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza grożą mandaty. Od 20 do 500 zł można zapłacić za nieuzasadnione włączenie tylnych świateł przeciwmgłowych i 100 zł przednich. Do tego policjant doliczy 2 punkty karne.

Źródło
Mgła przed oczami a kierowcy nie wiedzą, jakich świateł używać - Gazeta Pomorska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!