Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyparowało pięć klas w Szczecinku

Rajmund Wełnic [email protected]
I LO im. księżnej Elżbiety nie miało w tym roku problemów z naborem. – Myśleliśmy nawet o utworzeniu 7 klas, ale nie chcieliśmy obniżać poziomu – dyrektor Jerzy Kania jest pewien, że zaowocuje to za kilka lat, gdy dzisiejsi pierwszoklasiści będą dobrze zdawać matury.
I LO im. księżnej Elżbiety nie miało w tym roku problemów z naborem. – Myśleliśmy nawet o utworzeniu 7 klas, ale nie chcieliśmy obniżać poziomu – dyrektor Jerzy Kania jest pewien, że zaowocuje to za kilka lat, gdy dzisiejsi pierwszoklasiści będą dobrze zdawać matury. Rajmund Wełnic
Prawie dwustu pierwszaków mniej niż rok temu przyjęły szczecineckie szkoły średnie. Nie powstanie więc najpewniej aż 5 klas, które planowano utworzyć w szkołach podległych powiatowi.

Zakończył się nabór do szkół średnich. - Na dziś przyjęliśmy 877 uczniów - mówi Zofia Kosicka, szefowa wydziału edukacji w starostwie w Szczecinku. To sporo mniej niż zaplanowano. Posiłkując się bowiem danymi z gimnazjów, założono, że od września naukę w 7 szkołach prowadzonych przez powiat rozpocznie około tysiąca osób.

To i tak mniej niż przed rokiem, gdy do klas pierwszych przyjęto 1.069 uczniów. Ale wiadomo, że niż demograficzny się pogłębia i z roku na rok będzie coraz mniej kandydatów.

Mimo wszystko pierwszaków jest na razie grubo ponad setka mniej niż założono ogłaszając nabór. Gdzie się podziali kończący naukę w gimnazjach? - Jest jeszcze pewna grupa, która ma poprawki z egzaminów gimnazjalnych - Zofia Kosicka ma nadzieję, że do końca wakacji jeszcze trochę młodzieży do szkół dołączy. Wiele jednak wskazuje, że w nowym roku szkolnym nie uda się utworzyć tylu klas, ile zaplanowano. Miało ich być 36, a na dziś pewnym można być powołania tylko 31 klas.

Które szkoły cieszyły się największym zainteresowaniem? Tradycyjnie I Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Elżbiety. Tu naukę od września rozpocznie 179 pierwszaków (6 oddziałów, tyle, ile założono). 7 klas dla 206 uczniów powstanie w Zespole Szkół im. KEN, czyli popularnym "ekonomiku". Tu nie udało się utworzyć jednej klasy sportowej.

Zespół Szkół nr 2 im. księcia Warcisława IV, czyli "zawodówkę" wybrało 143 uczniów - powstanie 6 klas (o jedną mniej od planu). Zespół Szkół nr 3, czyli "budowlanka" ma na razie 55 pierwszaków w dwóch klasach (miała powstać jeszcze jedna). W Zespole Szkół nr 5, czyli "mechaniku", jest 106 osób i 3 klasy (o 2 mniej niż planowano). W Zespole Szkół nr 6, czyli dawnym "rolniczaku" - jako jedynej szkole w powiecie - udało się wykonać nabór z naddatkiem.

Tu jest aż 117 pierwszaków i 4 klasy (o jedną więcej niż planowano). Magnesem okazały się klasy o profilu strażackim. Jedyna szkoła poza Szczecinkiem, czyli Zespół Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze, skusił 71 osób, które będą się uczyć w 3 klasach (w o jednej mniej niż planowano).

Co taki nabór oznacza dla poszczególnych szkół, a przede wszystkim nauczycieli? Mniej pracy. - Nie planujemy zwolnień, choć zapewne zmniejszy się liczba godzin dla nauczycieli, którzy nie będą już mieli nadgodzin - mówi Zofia Kosicka. Konieczne będzie wprowadzenie aneksów do arkuszu organizacyjnych, ale z tym wszyscy poczekają na ostatnią chwilę licząc jeszcze na dodatkowych pierwszaków.

Oczywiście najlepsze humory po naborze panują w I LO. - Szkoła na renomę i tradycję, ale oczywiście nie możemy spoczywać na laurach - mówi Jerzy Kania, dyrektor "dużego" ogólniaka. - Owocują liczne konkursy, czy gimnazjada organizowane dla uczniów. Osobiście odwiedziłem 24 gimnazja przedstawiając naszą ofertę edukacyjną.

Sprawdziło się także objęcie patronatem klasy z Gimnazjum nr 1, która niemal w całości przyszła do nas. Polegało to na tym, że jej uczniowie mieli u nas dodatkowe zajęcia, na których w ciekawy sposób przekazywaliśmy im wiedzę. Zajęcia nieodpłatnie prowadzili nasi nauczyciele, ale wiedzą, że to im się opłaci, bo od tego zależą wyniki naboru do szkoły. Nie zapominajmy także o bazie, od niedawna mamy najnowocześniejszą halę sportową wśród szkół średnich.

Efekt? Od dawna nie mieliśmy tak wysoko ustawionej poprzeczki, jeżeli chodzi o przyjęcie do nowej klasy o profilu akademickim. Przyjmowaliśmy tam młodzież z minimum 129 punktami. W sumie chętnych było tylu, że powstały dwie klasy akademickie. Warto też podkreślić, że aż 130 naszych pierwszaków pochodzi z powiatu szczecineckiego, a 50 spoza i to aż z Drawska Pomorskiego, Złocieńca, Połczyna Zdroju, Miastka, Mrzeżyna, czy Tychowa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!