Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypieki nie są waszą mocną stroną? Śpieszymy z pomocą. Mamy dla was dwie sprawdzone, proste receptury

Joanna Boroń
Babka inna niż wszystkie, albo najprostsze na świecie ciasto bananowe - nie napracujecie się, a wasi goście będą zachwyceni.
Babka inna niż wszystkie, albo najprostsze na świecie ciasto bananowe - nie napracujecie się, a wasi goście będą zachwyceni. Alla Boroń
Babka inna niż wszystkie, albo najprostsze na świecie ciasto bananowe - nie napracujecie się, a wasi goście będą zachwyceni. Te przepisy sprawdzą się nie tylko podczas świąt Wielkiej Nocy. W moim słodkim repertuarze to stałe pozycje.

Babka inna niż wszystkie, albo najprostsze na świecie ciasto bananowe - nie napracujecie się, a wasi goście będą zachwyceni. Te przepisy sprawdzą się nie tylko podczas świąt Wielkiej Nocy. W moim słodkim repertuarze to stałe pozycje.

Zanim zabierzemy się do przygotowywania babki, królowej wielkanocnego stołu ze słodkościami, słów kilka o kuchennej wadze. To jeden z tych przepisów, gdzie składniki należy zważyć. Cóż, w cukiernictwie precyzja w odmierzaniu składników ma wielkie znaczenie. Pieczenie „na oko” nie daje gwarancji sukcesu, ani... powtarzalności smaku.

Migdałowa baba

Babka to ciasto, które na świątecznym stole ma wyjątkową pozycję. Przyznaję, że nie jest to mój ulubiony typ ciasta - nie przepadam za piaskowymi babami, a upieczenie tej drożdżowej wymaga doświadczenia i czasu. Babka migdałowa z tego przepisu to inna historia - jest aromatyczna, ciasto ma w sobie pewien „ciężar” i wilgotność. Każdy, kto tej baby próbował, prosi o kolejny kawałek, albo przepis.

Pomysł zaczerpnęłam z receptury Claire Saffitz , redaktorki kulinarnej z Nowego Jorku. Jej przepis jednak nieco zmodyfikowałam - m.in. przez dodanie mąki migdałowej, która dodała nie tylko smaku, ale i zmieniła strukturę ciasta.

Składniki:

Na dużą blaszkę babkową, lub dwie keksówki, potrzebujemy:

  • 450 gram cukru
  • 20 gram maku
  • 6 gram proszku do pieczenia
  • 3 gramy soli
  • 430 gram mąki
  • 100 gram mielonych migdałów
  • 360 gram mleka
  • 280 gram oleju
  • 3 jajka
  • mały aromat migdałowy
  • opakowanie cukru waniliowego, albo łyżeczka ekstraktu waniliowego

Przygotowanie:

Zaczynamy od ubicia jajek z cukrem na gładką masę mikserem ręcznym (chyba, że jesteście szczęściarzami i posiadacie mikser planetarny).

Mieszamy mleko, olej i aromat migdałowy i ekstrakt. Dodajemy do jajek z cukrem. Suche składniki, czyli mąkę i zmielone migdały oraz mak, sól i proszek do pieczenia, razem mieszamy i dodajemy do naszych mokrych składników. Mieszamy aż uzyskamy gładką masę.

Starannie natłuszczamy blaszkę masłem i posypujemy mąką, albo mielonymi migdałami - to ważne, bo bez takich przygotowań ciasto może być trudno wyjąć z formy. Wlewamy masę i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 - 170 stopni. Pieczemy około 50 minut - sprawdzamy wykałaczką, czy ciasto jest upieczone - gdy wbita w ciasto wykałaczka wychodzi „sucha”, babka jest gotowa opuścić piekarnik. Zostawiamy ją na chwilę w spokoju i staramy się uwolnić z formy.

Ciasto wykańczamy lukrem maślanym - to dość rzadki lukier z cukru pudru (pół szklanki), rozpuszczonego masła (2 łyżki) i odrobiny soku pomarańczowego lub cytrynowego. Polewamy tą miksturą ciepłe ciasto. I czekamy aż wystygnie, a jeśli damy radę to i dzień, albo dwa, bo to jedno z tych ciast, które nabiera z czasem charakteru.

Przepis ten łatwo można modyfikować - zamiana mleka na mleko kokosowe, a mielonych migdałów na wiórki kokosowe da nam babę kokosową (pomińmy też aromat migdałowy i mak), którą polać możemy polewą z białej czekolady i udekorować wiórkami - to świetna wersja dla miłośników kokosowego smaku.

Ciasto bananowe

Ciasto bananowe nie jest wpisane w świąteczną tradycję, ale możecie mi zaufać - wasi bliscy docenią smak tego ciasta, a czy to nie jest najważniejsze? Zaletą tej receptury jest nie tylko smak, ale i prostota jej wykonania. Tu waga nie jest wam potrzebna. Wystarczy miska, kubek, który posłuży za miarkę, widelec i łycha do zmieszania składników.

Składniki:

Do przygotowania ciasta potrzebujemy:

  • 4 dojrzałe banany
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1.5 szklanki mąki pszennej - może być tortowa
  • jajko
  • 50 g masła
  • 100 g bakalii - świetnie sprawdzają się rodzynki i siekane orzechy np. nerkowce, czy włoskie, ale pasuje też posiekana gorzka czekolada
  • łyżeczkę cynamonu lub przyprawy do piernika
  • łyżeczkę ekstraktu waniliowego lub cukier waniliowy
  • szczyptę soli.

Od razu sugerowałabym jednak zrobienie podwójnej porcji, bo ciasto znika naprawdę szybko.

Przygotowanie:

Kluczem do tego ciasta są dojrzałe, a nawet przejrzałe banany. Jeśli jednak nie możecie takich znaleźć, to nie załamujcie rąk - nieobrane banany upieczcie przez kilka minut w piekarniku, aż zrobią się czarne.

Banany miażdżymy widelcem, albo ubijaczką do ziemniaków. Dodajemy cukier, roztopione masło, jajko. Mieszamy. Dodajemy resztę składników i szybko mieszamy - tylko do połączenia składników. To ważne, bo dzięki temu ciasto będzie miało najlepszą strukturę.

Masę przekładamy do foremki keksowej wyłożonej papierem do pieczenia, posypujemy posiekanymi orzechami, albo musli. Pieczemy około godziny w piekarniku nagrzanym do temperatury około 160 - 170 stopni. Ciasto najlepiej smakuje gdy trochę odleży - sugerowałabym nawet odłożenie próbowania do następnego dnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera