Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyrzucają śmieci gdzie popadnie. Służby w Koszalinie nie nadążają ze sprzątaniem [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Zanieczyszczonych miejsc przybywa i mało kto się tym przejmuje. Pracownicy służb miejskich nie nadążają ze sprzątaniem.
Zanieczyszczonych miejsc przybywa i mało kto się tym przejmuje. Pracownicy służb miejskich nie nadążają ze sprzątaniem. Czytelnik
Jeden z naszych czytelników bije na alarm - zanieczyszczonych miejsc przybywa i mało kto się tym przejmuje. Pracownicy służb miejskich nie nadążają ze sprzątaniem.

- W zasadzie gdzie się człowiek nie obejrzy, tam brud. Spacer, czy jazda rowerem zaczyna być coraz bardziej wątpliwą przyjemnością, skoro tak często muszę narażać się na widoki zalegających śmieci - mówi nam pan Zbigniew, jeden z naszych czytelników (nazwisko do wiadomości redakcji).

- Przykłady? Proszę bardzo. Śmieci znajdują się przy torach wąskotorowych, na odcinku od ulicy Wenedów do Połczyńskiej. Do tego ul. Brytyjska, ul. Kolejowa za płotem bliżej torów, a także teren między ul. 4 Marca a Sezamkową. Fatalnie wyglądają okolice dworca kolejowego, ul. Ratajczaka, ul. Projektantów, ul. Przemysłowa, ul. Słoneczna, ul. Słowiańska przy ogrodach działkowych, czy obwodnica od Lechickiej do Szczecińskiej. Wystarczy rzut oka na pobocze, nie trzeba zagłębiać się w zarośla. To kiepska wizytówka miasta, ale przede wszystkim - patrząc na plastikowe torby, worki, elementy części samochodowych, czy opony - ogromna szkoda dla środowiska. Naprawdę, brakuje nam kultury i świadomości. A kolejne pokolenia dotkną konsekwencje takiego postępowania - dodał.

Zobacz także Mieszkańcy Koszalina o stanie dróg w mieście

I choć o kolejnych "miejscach wstydu" informowani są pracownicy PGK, czy Straż Miejska, to wygląda to na walkę z wiatrakami, bo ludzie zawsze znajdują sposób, by nielegalnie podrzucić odpady.

- W tym roku do Straży Miejskiej wpłynęło 637 zgłoszeń od mieszkańców w sprawie niewłaściwego gospodarowania odpadami, podrzucania śmieci - powiedział Artur Pałgan, zastępca komendanta Straży Miejskiej.

W niektórych miejscach sytuacja jest naprawdę trudna.

Śmieciowy bałagan na kilku osiedlach w Koszalinie. Problem w...

- Na tej podstawie strażnicy miejscy podjęli 876 kontroli i interwencji. Wystawiono 153 mandaty, a na tym nie koniec, bo cały czas otrzymujemy kolejne sygnały oraz spływają do nas materiały zdjęciowe z kilkunastu fotopułapek w mieście. Współpracujemy też z zarządcami budynków. Fakt, liczby są dość duże, ale jest nadzieja na poprawę. Jeszcze kilka lat temu nagminnym zjawiskiem było to, że właściciele psów nie sprzątali po swoich pupilach. Po kilku latach, akcjach edukacyjnych, społecznych, m.in. w szkołach i przedszkolach, sytuacja uległa poprawie. Dzieci same zaczynają przypominać rodzicom, by posprzątać po psie. To budujący przykład. Kropla drąży skałę. Mam nadzieję, że ta społeczna odpowiedzialność za środowisko wkrótce będzie większa. To proces, ale bez zmiany świadomości trudno będzie oczekiwać poprawy, jeśli chodzi o problem śmiecenia, podrzucania odpadów - podsumował wicekomendant.

Zdjęcia z fotopułapek Straży Miejskiej w Koszalinie

Koszalińskie fotopułapki w akcji. Tym razem uwieczniały brud...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo