Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyścigi łodzi hybrydowych. Organizatorzy czekają na zgłoszenia

Rozmawiał: Michał Tymek
sxc.hu
26 maja w kołobrzeskim porcie odbędą się "IV Wyścigi Łodzi Hybrydowych o Puchar Bałtyku". Rozmawiamy z Markiem Padjasem, wiceprezesem zarządu głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, jednym z organizatorów wyścigów.

- Po raz pierwszy w Kołobrzegu odbędą się wyścigi takiej rangi. Dlaczego w tym roku łodzie hybrydowe będą ścigać się u nas?
- Bo mamy świetną ku temu okazję. W maju podczas "Dni Hanzeatyckich" otwieramy kołobrzeską marinę. To ważny moment dla wszystkich osób związanych z morzem, stąd jako Liga Morska i Rzeczna przygotowujemy wyścigi łodzi hybrydowych (lekkich jednostek pontonowych z silnikami dużej mocy - dop. red.) wraz z miastem i Polskim Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego, jako głównym organizatorem. To impreza o dużej renomie, która do tej pory była rozgrywana w Ustce.

- Kto będzie mógł w niej wystartować?
- Chcielibyśmy przede wszystkim wypromować ten fantastyczny sport, stąd podjęliśmy decyzję, że wyścigi odbędą się w klasie open - wystartować będzie mogła każda instytucja, organizacja, stowarzyszenie czy klub, który ma zarejestrowaną łódź, bez względu na moc silnika. Drużyny będą składały się z czterech osób (trzy pływające i jedna rezerwowa), a wszystko będzie kontrolowane przez profesjonalnych sędziów.
Zgłoszenia można wysyłać do 30 kwietnia na adres mailowy: [email protected] lub telefonicznie pod numerem telefonu 601406474.

- Jak będą wyglądać wyścigi?
Wszystko zacznie się 26 maja o godz. 9. Zawody będą składały się z czterech konkurencji. Trzy z nich, wyścigowo-sprawnościowe odbędą się w pobliżu SAR-u, a trasa ostatniego, nawigacyjnego, przebiegać będzie od SAR-u do mola.

Wyścigi będą bardzo widowiskowe. Pierwszą konkurencją będzie slalom równoległy polegający na pokonaniu w jak najkrótszym czasie siedmiu ustawionych w odległości 10 metrów od siebie boi. Następną konkurencją będzie koperta, a więc jak najszybsze pokonanie pięciu boi ustawionych w kształcie koperty. Ostatnią dyscypliną będzie symulacja podjęcia rozbitka na morzu.
Konkurencja nawigacyjna będzie polegać na odpowiednim zaplanowaniu trasy na podstawie wcześniej otrzymanych punktów kontrolnych. Łodzie osiągną nawet 40 węzłów i będą momentami unosiły się w powietrzu.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!