Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystarczy dziennie jeden ząbek czosnku

Bogna Skarul
Rozmowa z Ewą Mirkowicz, specjalistą do spraw żywienia.

- Czy czosnek jest zdrowy?

- Nie ma żadnego produktu, który byłby od początku do końca albo dobry albo zły. Jednak rzeczywiście czosnek ma bardzo dużo pozytywnych właściwości. Działa przeciwgrzybicznie, ma wpływ na obniżenie ciśnienia, zwiększa ilość dobrego cholesterolu, jednocześnie obniżając ten zły, ma działanie ochronne, obniża glukozę we krwi, wzmacnia odporność organizmu. I to, co dla wielu z nas bardzo ważne, ma działanie przeciwnowotworowe. To najważniejsze działania czosnku, ale takich dobrych właściwości ma jeszcze sporo.

- To każdy z nas powinien jeść czosnek?

- Niekoniecznie. Czosnek ma silny zapach i dość ostry smak. Dlatego nie powinny go jeść kobiety karmiące piersią. Także ci, którzy mają kłopoty z nadkwaśnością żołądka albo ci, którzy nie mają woreczka żółciowego czy mają uszkodzoną wątrobę. Na ilość zjedzonego czosnku powinny też uważać osoby, które cierpią na zespół jelita nadwrażliwego.

- A ile czosnku powinniśmy jeść dziennie?

- Właściwie wystarczy 1-2 ząbki dziennie. Ale różni ludzie mają różną tolerancję na czosnek. Są osoby, które go bardzo lubią i te, którym przeszkadza i smak, i zapach. To jest bardzo indywidualna sprawa.

- Ale im więcej zjemy czosnku, tym będziemy zdrowsi?

- To nie jest prawdą. To, że czosnek jest zdrowy, nie oznacza, że jest panaceum na wszystko i że im więcej go zjemy, tym lepiej będziemy się czuć. Nasz organizm przyswaja określoną ilość wszystkiego, także czosnku. Nawet jak dziennie zjemy po 10 ząbków, tak samo zadziała na nasz organizm, jakbyśmy zjedli 1 albo 2. Reszta po prostu zostanie wydalona z organizmu.

- A w jakiej postaci powinniśmy jeść czosnek?

- Najlepiej nieprzetworzony. Ten, jaki dodajemy na przykład do zupy, wcale nam nie poprawia zdrowia. On ma tylko walory smakowe. Lepiej dla zdrowia użyć czosnku do sałatki albo do pasty na kanapkę. Trzeba go podać naszemu organizmowi nie gotowany, nie pieczony, ale surowy. Należy pamiętać, że każda obróbka (a taką jest też gotowanie czy smażenie) zmienia właściwości produktu.

- Czosnek ma ostry zapach. Co zrobić, aby nie było czuć tego zapachu, jak go zjemy?

- Najlepiej takie zapachy neutralizuje natka pietruszki, kminek czy liście selera. Można po zjedzeniu potrawy obfitej w czosnek po prostu przegryźć ją pietruszką.

Ciekawostki

* W starożytnym Egipcie i Babilonii popularny był wśród żołnierzy, którzy uważali, że przydaje męstwa w boju.
* W Egipcie podawano go budowniczym piramid, bo pomagał zregenerować siły (w medycynie chińskiej aplikowano w takim przypadku miksturę z czosnku, cukru i oleju). Starożytni Egipcjanie używali także czosnku jako afrodyzjaku.
* Rzymianie poświęcili roślinę bogini płodności Ceres i sporządzali z niej napój miłosny z dodatkiem odrobiny kolendry.
* Pobudzające właściwości czosnku sprawiły, że mnichom w tybetańskich klasztorach nie wolno go spożywać.
* W Afryce rybacy smarowali nim ciała, by zabezpieczyć się przed atakiem krokodyli.
* W XVI-wiecznej Europie uważano, że czosnek chroni przed dżumą, gruźlicą i zatruciami.
* Rekord w jedzeniu czosnku wynosi 34 ząbki zjedzone w ciągu jednej minuty.
* W średniowieczu czosnek był używany jako antidotum na pijaństwo i przejadanie się.
* Jest około 300 odmian czosnku uprawianych na całym świecie. W Polsce dziko rośnie 16 gatunków. Najczęściej spotykane są czosnek zielonawy oraz winnicowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!