MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyższa kwota świadczenia pielęgnacyjnego w 2024 roku. Oto jakie zmiany weszły w życie. Sprawdź nowe kwoty! 23.07.2024

ND
Wideo
od 12 lat
Kto może dostać świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku? Zmiany wprowadzają możliwość łączenia pracy zawodowej z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego. Zasiłek pielęgnacyjny ma częściowo pokryć wydatki związane z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Sprawdź, jakie zaszły zmiany!

Świadczenie pielęgnacyjne 2024

Świadczenie pielęgnacyjne było wypłacane opiekunom, jeżeli zrezygnują z pracy zarobkowej po to, by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Może być to zarówno dziecko, jak i dorosły. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujące warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, które wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym.

Świadczenie pielęgnacyjne wzrosło. Zmiany weszły w życiu w styczniu 2024 roku. W poprzednim roku świadczenie pielęgnacyjne wynosiło 2458 złotych, niezależnie od dochodu. Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie wynosi 2988 złotych.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach?

Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach mogą otrzymać osoby, które sprawują opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami w wieku do ukończenia 18. roku życia.

Zmienione przepisy rozszerzają również krąg osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego – od 1 stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje następującym opiekunom:

  • matce albo ojcu,
  • innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.

Jak złożyć wniosek o nowe świadczenie?

Wnioski o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na nowych zasadach można składać od dnia wejścia w życie nowych przepisów czyli od 1 stycznia 2024 r. Organami właściwymi do przyjmowania rozpatrywania i wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego pozostają wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast. Najczęściej zajmują się tym ośrodki pomocy społecznej lub centra usług społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński