Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIV Festiwal Młodzieży Euroregionu Pomerania - Koszalin 2009. Szykuje się trzydniowa impreza

mas
Fot. stock
Na weekend do Koszalina zjedzie aż 1,5 tysiąca młodzieży z Polski, Niemiec i Szwecji. W piątek startuje XIV Polsko - Niemiecki Festiwal Młodzieży.

To jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Euroregionie Pomerania. Tym razem gospodarzem jest Koszalin. - Będzie 950 uczestników ze strony polskiej, ponad 100 ze Szwecji i 400 z Niemiec - mówi wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski. - Ideą festiwalu nie jest rywalizacja, ale integracja młodych ludzi, nawiązywanie kontaktów i możliwość poznania innej kultury, języka. To druga taka impreza po Bałtyckich Igrzyskach Młodzieży.

Głównym miejscem spotkań będzie koszaliński amfiteatr - tu w piątek po południu startują imprezy kulturalne z udziałem młodych. Nie zabraknie też imprez sportowych - na Bałtyku zostaną rozegrane mecze piłki nożnej, w hali II LO - siatkówka, a w Szkole Katolickiej - tenis stołowy. Wśród zaproszonych gości będzie prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który jest jednocześnie prezydentem Euroregionu Pomerania ze strony polskiej, będą też szefowie Euroregionu z Niemiec (Klemens Schmitz) i Szwecji (Stefan Lundgren).

Na początek festiwalu w piątek przewidziano w koszalińskiej katedrze, gdzie o godzinie 17 rozpocznie się nabożeństwo ekumeniczne. Po mszy wszyscy się spotkają na placu przed ratuszem, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Później korowód przejdzie do amfiteatru - tu o godzinie 19 będzie oficjalne otwarcie. Od 19.45 rozpoczną się występy grup artystycznych. Około godziny 22 ma być m. in. taniec brzucha, żonglerka i teatr ognia.

W sobotę od godziny 11 rozpoczną się w amfiteatrze prezentacje zgłoszonych grup polskich, niemieckich i szwedzkich - będzie hip hop, ale też taniec tradycyjny i nowoczesny. Wieczorem wystąpią zespoły rockowe. Tego samego dnia w południe przed ratuszem wystąpią orkiestry dęte. W niedzielę od rana także przewidziano występy, a zakończenie festiwalu będzie w południe. - Festiwalowi będą towarzyszyć warsztaty, m. in. dziennikarskie - z soboty na niedzielę zostanie wydrukowana gazetka festiwalowa, graffiti - w przejściu podziemnym przy ul. Dworcowej powstaną malowidła - dodaje Natalia Kłus - Szczeblewska, kierownik projektu.

Wstęp na imprezy jest wolny. Koszt festiwalu to 730 tys. zł, z tego większość pochodzi z dofinansowania unijnego, miasto wykłada 100 tys. złotych.

Plan imprez znajdziesz na stronie www.fmep.koszalin.pl .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!