Anna Folkman
Nasi ratownicy medyczni (dwa zespoły), zajęli 4. i 5. miejsce na XIV Międzynarodowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Bielsku-Białej. Przywiozą ze sobą jeszcze dwa puchary za najlepiej wykonane zadania w dwóch konkurencjach.

XIV Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym w tym roku zaplanowano w dniach 29.01 – 1.02.2019 roku w Bielsku-Białej.

- W zawodach udział wzięły 33 zespoły ratowników medycznych z Polski i z zagranicy. Na uczestników czekały różne zadania i symulacje zdarzeń, w których ratownicy medyczni musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i sprawnością fizyczną. Sędziowie oceniali m.in. sposób komunikowania się, podejmowania decyzji i udzielania medycznych czynność ratunkowych - informuje Paulina Targaszewska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Wśród zadań było m.in. jak najszybsze wbiegnięcie po schodach bez poręczy na 11 piętro budynku, udzielenie pomocy poszkodowanym w związku z atakiem nożownika na dworcu PKP czy pomoc poszkodowanym w wypadku drogowym.

- Ze Szczecina na zawody pojechały dwa trzyosobowe zespoły ratowników medycznych WSPR - dodaje Targaszewska. - Zespół w składzie Łukasz Kondrusik, Roman Mantaj i Piotr Tatol zajął podczas zawodów 4. miejsce, natomiast zespół w składzie Bartłomiej Zimoch, Patryk Fortuniak i Maciej Denisiuk uplasowali się tuż za nimi na 5. miejscu. Dodatkowo nasi ratownicy przywiozą do Szczecina dwa puchary za najlepiej wykonane zadania „Petent” i „Druh”.

Zadanie „Petent” polegało na udzieleniu pomocy 72-letniemu pacjentowi z odmą, który był początkowo reanimowany przez świadka zdarzenia. Według scenariusza w trakcie zdarzenia, dla dodatkowego utrudnienia, doszło do awarii sprzętu medycznego. Zadanie „Druh” polegało natomiast na udzieleniu pomocy pacjentowi z bólem w klatce piersiowej, który po 4 minutach trwania konkurencji nagle zemdlał.

Od naszych ratowników medycznych lepsze były tylko trzy zespoły, które stanęły na podium. 1. miejsce zdobyło Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, a 2. i 3. miejsca zdobyły zespoły z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

Nasi ratownicy medyczni przygotowywali się do tegorocznych zawodów już na tydzień przed wyjazdem. Pod okiem kierownika działu szkoleń Krzysztofa Radka, po kilka godzin dzienni ćwiczyli różne scenariusze stanów nagłych. Dyskutowali nad skutecznością działania, wymieniali się wiedzą z najnowszych wydań literatury medycznej i dopracowywali sposoby współpracy.

Szczecin: Ratownicy medyczni nauczą się samoobrony

Materiał oryginalny: XIV Międzynarodowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Ratownicy medyczni ze Szczecina wracają z pucharami z mistrzostw - Głos Szczeciński