MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z Koszalina nad morze: Szynobusem do Mielna, statkiem do Unieścia! [zdjęcia]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Statek Koszałek został zaprojektowany według wszelkich europejskich norm bezpieczeństwa z przeznaczeniem do żeglugi po jeziorze Jamno. Jego napęd stanowią ekologiczne, elektryczne silniki prądu stałego zbudowane jako dwie niezależne instalacje.
Statek Koszałek został zaprojektowany według wszelkich europejskich norm bezpieczeństwa z przeznaczeniem do żeglugi po jeziorze Jamno. Jego napęd stanowią ekologiczne, elektryczne silniki prądu stałego zbudowane jako dwie niezależne instalacje. Radosław Brzostek
Od soboty, 27 czerwca, z Koszalina do Mielna możesz dotrzeć nawet w kwadrans – tyle trwa podróż szynobusem. W związku z pandemią pociąg zabierze jednak o połowę mniej pasażerów. Podobnie statek Koszałek.

W sobotę, 27 czerwca, o godz. 10.30 z przystani w Jamnie pierwsi w tym roku pasażerowie popłyną Koszałkiem do Unieścia. W weekendy kursów będzie pięć – kolejne o godz. 12.30, 14.30, 16.30 i 18.30. W dni powszednie rejsy będą cztery – o godz. 10.10, 12.50, 15.20 i 17.50. Z Jamna na pierwszą przystań w Unieściu Koszałek dopłynie w pół godziny. Druga przystań zlokalizowana jest bliżej Mielna – to z niej statek będzie płynąć do Koszalina.

Na pokład Koszałka wsiądzie 33 pasażerów – to ograniczenia związane z reżimem sanitarnym. - Wchodząc na pokład trzeba będzie zdezynfekować dłonie, a podczas rejsu obowiązuje nakaz noszenia maseczki ochronnej, która zasłoni usta i nos pasażera – informuje Anna Wolny, kierownik Działu Organizacji Przewozów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koszalinie. Bilety będzie można kupić u obsługi Koszałka, a nowością jest możliwość płatności bezgotówkowej. Ceny nie zmieniły się w porównaniu do ubiegłorocznych – bilet normalny w jedną stronę z Koszalina do Unieścia można kupić za 8 lub 12 zł (zależnie od miejsca docelowego w Unieściu), podróż Jamno – Unieście – Jamno kosztować będzie 18 zł (bilety ulgowe odpowiednio 4, 6 i 9 zł). W sprzedaży są też bilety rodzinne i grupowe.

Koszałek ma też miejsce na dziesięć rowerów – z zabraniem ich na pokład obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Statek kursować będzie do 30 sierpnia.

Co ważne, od soboty zmieni się też rozkład jazdy autobusów linii nr 6. Wybrane kursy zostaną przedłużone do przystani w Jamnie, co zapewni pasażerom z Koszalina dojazd na każdy z rozkładowych rejsów statku Koszałek.
Również od soboty z Koszalina do Mielna będzie można dojechać szynobusem – z dworca PKP. W ubiegłym roku z możliwości tej skorzystało niemal 50 tys. osób. W tym roku szacowana jest mniejsza ich liczba, a to z powodu ograniczeń, które wymusza pandemia koronawirusa. Połowa miejsc w pociągu pozostanie wolna, a to oznacza, że jednorazowo zabierze on 27 pasażerów.

- W dni powszednie kursować będzie siedem par szynobusów, a w weekendy dwanaście par. Dojazd nad morze znów będzie wygodny, bezpieczny i szybki – podróż trwa zaledwie piętnaście minut – wylicza Robert Grabowski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Bilet normalny kosztuje 5 zł (bilety można kupić przez internet). W sobotę pierwszy pociąg odjedzie z Koszalina o godz. 9, ostatni o godz. 21.30 (z Mielna - o godz. 9.21, a ostatni minutę przed godz. 22). W poniedziałek pierwszy pociąg z Koszalina do Mielna wyruszy o godz. 10.39, a ostatni o 19.27 (Mielno-Koszalin – pierwszy godz. 11, ostatni o godz. 20.09).

Kursy szynobusów miasto dofinansuje w tym roku kwotą 305 tys. złotych.

Przypominamy, że w tym sezonie, z powodu epidemii, Koszalin rezygnuje z uruchamiania autobusu miejskiego linii nr 1, czyli słynnej „jedynki”, która woziła pasażerów z Koszalina do Mielna.

***

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Zobacz także: Prezydent Koszalina nagrodził mieszkańców niosących pomoc

Zobacz także: Mielno: Bieg ratownika 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo