sportowy24
  Z podwórka na stadion. Duże sukcesy z małej Niemicy zasługą...

  Z podwórka na stadion. Duże sukcesy z małej Niemicy zasługą jednego człowieka [WIDEO]

  Tomasz Galas

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Cztery drużyny z Niemicy, prowadzone przez Romualda Bobisa, awansowały do finałów wojewódzkich XIX edycji turnieju „Z podwórka na stadion”, które odbędą się w przyszłym roku w Szczecinku.
  Z podwórka na stadion. Duże sukcesy z małej Niemicy zasługą jednego człowieka [WIDEO]
  1/25

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dawid Jaśkiewicz

  Romuald Bobis jest nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Niemicy, trenerem Uczniowskiego Klubu Sportowego działającego przy szkole, a także trenerem młodzieży w Arkadii Malechowo. Prowadzone przez niego drużyny odnoszą spore sukcesy w skali województwa. W 2017 roku jego podopieczne z najmłodszej kategorii wiekowej okazały się najlepsze w województwie w turnieju „Z podwórka na stadion”, pokonując w finale aż 4:0 inną drużynę z regionu, UKS Victorię SP2 Sianów.

  - Sukcesy na pewno jakieś są – przyznaje skromnie Bobis.

  - Składa się na to wiele lat mojej pracy i ogromne doświadczenie. Myślę, że receptą na sukces jest systematyczność w treningach, a także to, aby treningi były dobrze przemyślane. Moim zadaniem jest ułożenie planu treningu tak, aby dziecko się nie nudziło, a przy tym brało aktywny udział w zajęciach. Przede wszystkim trener musi dobrze motywować swoich podopiecznych, sukcesy wtedy same przyjdą – uważa trener UKS Niemica i Arkadii Malechowo.

  W momencie, gdy zaczynał pracę w Szkole Podstawowej w Niemicy, ta nie mogła się pochwalić większymi sukcesami piłkarskimi. Jednak miejscowe dzieciaki szybko złapały bakcyla piłkarskiego, którym zaraził ich nauczyciel wychowania fizycznego, a także zaczęły chętnie uczestniczyć w zajęciach. Za sprawą pana Romualda założono Uczniowski Klub Sportowy, integrujący wszystkie dzieci ze szkoły, także te z okolic Niemicy. Wyszukiwano piłkarskie talenty w całej gminie Malechowo i zapisywano je do klubu, gdzie trafiały pod opiekę trenera Bobisa.

  - Do pracy z najmłodszymi motywuje mnie to, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w treningach – przyznaje Bobis.

  - W dobie internetu i gadżetów elektronicznych najważniejsze jest to, aby dziecko odciągnąć od telefonów, komputerów i zachęcić do ruchu. Wyłowienie piłkarskich talentów jest w tym wszystkim kwestią poboczną.

  Romuald Bobis poświęca się swojej pasji. Jak przyznał ze śmiechem, jego żona trochę narzeka na to, że współmałżonek mało czasu spędza w domu. Jako nauczyciel prowadzi zajęcia do godzin popołudniowych, najczęściej do 15.00. Po pracy spędza dwie godziny w domu i potem prowadzi jeszcze treningi. Dodatkowo w weekendy odbywają się różne turnieje, mecze juniorskich drużyn Arkadii Malechowo. Grup, które Pan Romuald ma pod swoją opieką jest sporo. Należy także dodać, że są wśród nich grupy dziewczynek.

  Jest pasja, są sukcesy, ale trener UKS Niemica spotyka się także z różnymi problemami. Największym z nich jest to, że nie wszystkie dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Nie każdy rodzic jest w stanie dowieźć dziecko na trening ze względu na to, że pracuje. Niektórzy w ogóle nie są w stanie przetransportować swoich pociech na trening, zwłaszcza w okresie zimowym. Gdy jest cieplej, dziecko może kilka kilometrów pokonać na rowerze.

  Najważniejszym celem założyciela UKS Niemica jest przygotowanie wszystkich grup do finałów wojewódzkich turnieju „Z podwórka na stadion”. Udało się awansować czterem jego drużynom – dziewczynek U10 i U12, a także chłopcom U10 i U12. Chłopcy do lat 8 rozgrywki na poziomie powiatu sławieńskiego zakończyli na drugim miejscu, natomiast dziewczynki z najmłodszej kategorii wiekowej nie zostały zgłoszone do turnieju. Finały dla województwa zachodniopomorskiego odbędą się w Szczecinku w okresie 18 marca – 26 kwietnia 2019 roku.

  „Z podwórka na stadion” to największy w Polsce turniej piłkarski dla dzieci. Do tej pory wzięło w nim udział blisko dwa miliony dziewczynek i chłopców z całego kraju. Zwycięzcy finałów wojewódzkich rozegrają mecze finałowe na Stadionie PGE Narodowym. Nagrodą główną jest spotkanie z piłkarzami oraz wyjazd na mecz reprezentacji Polski.

  W minionym sezonie w najstarszej kategorii wiekowej chłopców najlepsi w Polsce okazali się zawodnicy UKS SP7 Koszalin. W finale na murawie Stadionu PGE Narodowego w Warszawie pokonali UKS Jedynkę Krasnystaw 3:1.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Terminarz regionalny PP

  Herb godpodarza Herb gościa
  Brak danych
  Więcej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pikantny spektakl dla dorosłych

  Pikantny spektakl dla dorosłych "To tylko sex". W roli głównej Olga Bołądź.

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl

  Największe przeboje Ennio Morricone zabrzmią w Koszalinie

  Największe przeboje Ennio Morricone zabrzmią w Koszalinie