MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z terminala w Świnoujściu wyjechało już 33 tysiące cystern samochodowych z LNG

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Do Terminala LNG w Świnoujściu dotarła 287. dostawa LNG.
Do Terminala LNG w Świnoujściu dotarła 287. dostawa LNG. GAZ-SYSTEM
W zeszłym tygodniu (16-17 maja) do Terminala LNG w Świnoujściu dotarła 287. dostawa LNG (19. w tym roku).

- Statystyki pokazują, że w sumie odebrano w Świnoujściu już ponad 51 mln m3 skroplonego gazu ziemnego - informuje GAZ-SYSTEM ze świnoujskiego Terminala LNG.

Znaczna większość jest regazyfikowana i trafia od Krajowej Sieci Przesyłowej. Część „wyjeżdża” z Terminalu załadowana – w formie skroplonej – na cysterny samochodowe. Tych w terminalu załadowano już ponad 33 tysiące.

Ze statystyk wynika, że gazoport w Świnoujściu najwięcej surowca importuje z Kataru i USA. Ze względu na zapasy gazu, mniejsze zainteresowanie budzą dostawy spotowe (natychmiastowe). Struktura dostaw LNG pozostaje prawie niezmienna.

Tymczasem Katarczycy chcą jeszcze bardziej zaistnieć na polskim rynku dostaw gazu. A Polska jest jednym z ważniejszych w Unii Europejskiej odbiorców właśnie katarskiego surowca.

Z kolei 18. ładunek, który przywiózł Al Numan, w tym roku był dostarczony Q-Flex-em. To metanowiec, który ma 315 m długości i 50 m szerokości. Ma piętnaście lat i pływa pod banderą Wysp Marshalla. Może w swoich zbiornikach dostarczyć ponad 100 mln m3 gazu ziemnego (po regazyfikacji). Statek został załadowany w centrum wysyłkowym Ras Laffan, które opuścił 5 kwietnia. Ze względu na rebeliantów Huti, jak i pozostałe katarskie dostawy, w tym roku opłynął Afrykę, nie korzystając z Kanału Sueskiego. W sumie jego podróż trwała 35 dni.

Ale LNG do Świnoujścia dostarczane jest także przez jednostki ze Stanów Zjednoczonych. Jednak najwięcej, bo aż 50 proc. wszystkich dostaw gazu otrzymujemy z Kataru.

Proporcje dostaw byłyby także z pewnością inne, gdyby nasz kraj potrzebował większych ilości gazu. Jednak ciepła zima i oszczędne gospodarowanie surowcem przez zakłady azotowe, spowodowały, że gazu wciąż jest pod dostatkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z terminala w Świnoujściu wyjechało już 33 tysiące cystern samochodowych z LNG - Głos Szczeciński

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński