Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Z woleja”: "Czerwone gitary", "Czarna perła", Ekstraklasa przed Katarem [FELIETON]

Ryszard Czarnecki
Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik - czy na ich umiejętnościach opiera się dzisiaj piłkarska reprezentacja Polski?
Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik - czy na ich umiejętnościach opiera się dzisiaj piłkarska reprezentacja Polski? Krzysztof Kapica
Jak to śpiewały Czerwone Gitary? „… Za miesiąc matura/ Dwa tygodnie/ Już niedługo coraz bliżej – dwa tygodnie…”. Wszystko się zgadza, bo dosłownie za dwa tygodnie (i dwa dni) zaczynają się w Katarze piłkarskie mistrzostwa świata, które dla Biało-Czerwonych będą jednocześnie maturą, egzaminem na piłkarskie studia wyższe i egzaminem magisterskim.

Cóż, po cichu myślę nawet o doktoracie, ale lepiej nie zapeszać. Oby tylko nie było ostatniej zwrotki piosenki Czerwonych Gitar „Znów za rok matura/Za rok cały…” Oczywiście w piosence jest „za rok”, ale w futbolowym życiu za cztery lata. Obyśmy tej maturalnej piosenki nie musieli śpiewać. Zdecydowanie wolę „We Are the Champions”.Freddie Mercury ze wszystkimi jego grzechami (a któż nie grzeszy?) odszedł do zaświatów, a od miejsca jego urodzenia, czyli Zanzibaru jestem nie tak znowu daleko, bo piszę te słowa w Mozambiku na spotkaniu organizacji zrzeszającej 104 państwa z UE, Afryki, Karaibów i Pacyfiku.

Z czym się piłkarskim świecie kojarzy Mozambik? Oczywiście z Eusebio, fenomenalnym napastnikiem urodzonym w tamtej portugalskiej kolonii i grającym dla Portugalii. I to jak grającym! Dzięki niemu jego kraj zdobył pierwszy w historii medal mistrzostw świata - w Anglii w 1966 roku. O tym portugalskim brązie mało kto już pamięta, bo w długiej pamięci fanów futbolu na świecie pozostał głównie finał na Wembley, zakończony dogrywką i zwycięstwem gospodarzy nad Niemcami 4:2. Fakt, że Eusebio da Silva Ferreira był wtedy z 9 golami królem strzelców, mało kto już, niestety, pamięta. Za to pewnie dużo więcej ludzi kojarzy słowa wielkiego angielskiego piłkarza Bobba Charltona: „Mistrzostwo w 1966 roku nie zostało zdobyte na boiskach. Zostało wygrane na ulicach”. Bardziej niż gole „Czarnej Perły z Mozambiku”, jak nazywali Eusebio, są dziś pamiętane wykrzyczane w ekstazie słowa komentatora BBC, który w ostatnich sekundach finału na Wembley darł się do mikrofonu: „Jacyś ludzie są na boisku. Myślą, że to już koniec. I teraz jest!”. Ba, nawet kiepskie sędziowanie sowieckiego arbitra tego meczu bardziej wryło się kibicom w futbolową pamięć niż sensacyjny ćwierćfinał reprezentacji komunistycznej Korei i wyczyny Eusebio na MŚ 1966. Eusebio w sumie zagrał dla Portugali 64 razy i strzelił 41 goli, aby ostatnich parę lat piłkarskiej kariery zarabiać dolary w USA, grając nawet w....piłkę halową.

Dziś ze względu na szaloną „polityczna poprawność” nikt nie będzie nawet przypominać, jak nazywano Eusebio, bo użycie słów „Czarna Perła z Mozambiku" niektórym kojarzy się z rasizmem, choć mi raczej z podziwem dla piłkarza do którego mam duży sentyment. Dlaczego? Bo urodził się tak jak ja 25 stycznia, tyle że 21 lat wcześniej. I miał tak samo, jak ja, 175 cm…

A chłopaków z "Czerwonych Gitar" (no, starszych chłopaków) - poznałem przed 18 laty w "miłych okolicznościach przyrody". Spędziliśmy z sobą więcej niż trochę czasu (ładnych parę dni) i ciepło wspominam dziarskich, jarych dżentelmenów.

A Katar tuż, tuż… Obawiam się pierwszego meczu, wolałbym pierwszy grać z Argentyną, ale Mundial to nie jest „menu” w restauracji, gdzie można sobie wybierać. Obawiam się, ale wierzę w naszych. Może się nasi rywale zza oceanu skupią na „Lewym”, a to wykorzysta Arkadiusz Milik? A może Robert Lewandowski poradzi sobie i tak z potrójnym czy poczwórnym kryciem ? Szkoda, że nie ma Jakuba Modera, ale trzeba zacisnąć zęby i robić swoje. Doprawdy z katarem czy w Katarze można osiągać sukcesy.

A w międzyczasie w najlepsze gra Ekstraklasa - chyba ciekawsza niż w ubiegłym sezonie. W ostatniej kolejce wyglądało na to, że po raz kolejny rywale Legii robią wszystko, aby mogła samotnie gonić Raków. Widzew wysoko przegrywa w Zabrzu, w którym powinni się już szykować do postawienia pomnika Łukaszowi Podolskiemu. Wisła Płock ulega u siebie z walczącym o oddalenie się od strefy spadkowej Śląskiem Wrocław - a to wszystko powoduje, że niemiecko-bałkański trener Legii może trochę odetchnąć w klubie, który słynie z wielkiej presji. A swoją drogą wydaje się, że zespół z Łazienkowskiej 3 powinien przede wszystkim poprawić się w defensywie. Obrona Legii straciła bowiem aż dwa razy (!) więcej goli niż Raków, a w sumie aż siedem zespołów Ekstraklasy ma mniej straconych bramek niż warszawiacy. Swoją drogą to paradoks, że drugą - po Rakowie - obronę w Ekstraklasie ma bujająca się w drugiej połówce tabeli Warta Poznań, która straciła tylko 13 goli, a więc mniej o 5 niż Legia. "Dziwny jest ten świat" - jak śpiewał Czesław Niemen, którego zresztą "Sen o Warszawie" stał się hymnem Legii…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Z woleja”: "Czerwone gitary", "Czarna perła", Ekstraklasa przed Katarem [FELIETON] - Sportowy24