Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za chwilę nowe dowody osobiste

Marzena Sutryk
W nowym dowodzie nie będzie już danych adresowych (do tej pory  400 tys. osób rocznie w kraju musiało wymienić dowód z powodu zmiany adresu), znikną też informacje o kolorze oczu i wzroście.
W nowym dowodzie nie będzie już danych adresowych (do tej pory 400 tys. osób rocznie w kraju musiało wymienić dowód z powodu zmiany adresu), znikną też informacje o kolorze oczu i wzroście. MSW
Od 1 marca pojawią się nowe dowody osobiste. Nie będzie w nich m. in. danych adresowych. To jednak nie oznacza, że trzeba biec do urzędu, by wymienić swój dokument - te stare też są ważne.

- Rzeczywiście, nie trzeba wymieniać dokumentów tożsamości, które posiadamy - oczywiście, o ile są one ważne - mówi Maria Lis, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w koszalińskim ratuszu. - Dowody wcześniej wydane obowiązują do końca terminu, który jest zapisany w dokumencie. Jeżeli dowód został wydany na czas nieokreślony - on także zachowuje swoją ważność. Nowe dowody będą otrzymywać te osoby, które osiągną 18 lat, a także te, które zgłoszą się po nowy dokument po utracie lub zgubieniu starego, bądź zmienią nazwisko - a to też wymaga wydania nowego dokumentu tożsamości. Wydanie dokumentu jest bezpłatne.
Przypomnijmy, nowy dowód nie będzie zawierał już informacji o adresie zameldowania (dzięki temu przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dokumentu), kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego. Format i wymiary pozostaną takie jak dotychczas. Zmieni się za to rodzaj zdjęcia - będą wykorzystywane te same, które obowiązują w paszportach. Łatwiejszy do wypełnienia będzie wniosek o dowód osobisty i będzie go można złożyć w dowolnym urzędzie gminy w całej Polsce.

W związku ze zmianami pojawiają się jednak wątpliwości. Co w sytuacji, kiedy będziemy chcieli wziąć kredyt w banku lub otworzyć konto? - Zmiany w danych, które będą zawarte w nowym dowodzie osobistym, zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich - wyjaśniają w MSW. - Związek poinformował, że nie będzie wymagał od klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń. W takim oświadczeniu klient potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem.

A u notariusza? - Ustawa prawo o notariacie przewiduje, że w akcie notarialnym zamieszcza się oświadczenia stron. Notariusz może więc przyjąć oświadczenie o adresie zamieszkania potwierdzone własnoręcznym podpisem - wyjaśniają w MSW.
A co z odbiorem przesyłki na poczcie? - Tam potrzebujemy jedynie zweryfikować tożsamość odbiorcy, bez konieczności potwierdzania adresu - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW.
Nowy dowód będzie ważny przez 10 lat od daty wydania.

Inne zmiany
Ślub poza urzędem
Od 1 marca możliwe będzie zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. Za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie będą musieli zapłacić 1.000 złotych.
Nadawanie dziecku obcego imienia
Od 1 marca możliwe będzie nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające.
System Rejestrów Państwowych
W systemie znajdą się m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Będą miały do niego dostęp wszystkie gminne urzędy w Polsce. Dzięki SRP urzędnicy nie będą musieli prowadzić między sobą korespondencji, by uzyskać dane.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!