Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za mundurem pierwszaki sznurem. Uczniowie ślubowali [zdjęcia, film]

(r)
Rajmund Wełnic
Po raz piąty uczniowie klas mundurowych w Biały Borze składali ślubowanie. Ich starsi koledzy już wchodzą na rynek pracy i średnio o piąty służy w policji lub wojsku. sprawuje 8. Pułk Przeciwlotniczy z Koszalina.

Ślubowali w Białym Borze

Październikowe ślubowanie pierwszaków z licealnych klas policyjnej i wojskowej to już mała tradycja i święto Białego Boru. Uczniowie klas pierwszych, ich koledzy ze starszych klas, kompania reprezentacyjna i wojskowa orkiestra przemaszerowały ulicami miasta na plac nad jeziorem Ławiczka. Tu uroczyście świeżo upieczeni licealiści złożyli z pełnym ceremoniałem ślubowanie, a oglądali to przejęci najbliżsi i mieszkańcy Białego Boru.

Kto wie, czy klasy mundurowe nie ocaliły Zespołu Szkół im. Oskara Langego przed likwidacją. Coraz mniej młodzieży wybierało kształcenie w dawnym "rolniczaku" i technikum hodowli koni, a problemy pogłębiał niż demograficzny. Pięć lat temu przy ogólniaku otworzono pierwszą klasę policyjną, a rok później wojskową. Wizja kariery w mundurze, a przede wszystkim pracy w stabilnej firmie, przyciągnęła wielu młodych ludzi. Dość powiedzieć, że dziś na 310 uczniów białoborskiej szkoły aż 268 nosi mundury! - Nie oznacza to, że i my nie odczuwamy skutków niżu - mówi Andrzej Pastuszek, dyrektor ZS. - Rok temu przyjęliśmy 110 pierwszaków tworząc po dwie klasy policyjne i wojskowe, teraz tylko 70, co wystarczyło na jedną klasę wojskową i półtorej policyjnej.

Szkoła śledzi losy swoich absolwentów, w końcu już dwa roczniki mundurowe ją opuściły. - Około 17 procent znalazło pracę w wojsku lub policji, te dane mogą się jeszcze zmienić, bo część absolwentów z tego roku rozpoczęła służbę kandydacką - ma nadzieję A. Pastuszek.

Formalnie nie mają żadnych preferencji w przyjmowaniu do służy. - Ale na pewno po zajęciach w szkole łatwiej im zaliczyć testy teoretyczne i sprawnościowe - mówi komendant szczecineckiej policji Józef Hatała. Pierwszym etapem kariery w policji jest przejście półrocznego szkolenia podstawowego w szkole policyjnej. Później na dwa miesiące trafia się do oddziałów prewencji i dopiero potem do jednostki. W Szczecinku nie służy jeszcze żaden absolwent szkoły w Białym Borze, ale zapewne niebawem to się zmieni. - Zwłaszcza, że komendant główny zapowiedział wprowadzenie preferencji przy naborze do służby dla kończących klasy policyjne - dodaje J. Hatała.

Uroczystemu ślubowaniu towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Patronat nad szkołą w Białym Borze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo