MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za nami pierwszy dzień maturalnego maratonu. Jak poszło maturzystom na Podkarpaciu? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Luiza Lizut
Luiza Lizut
Urszula Sobol
Urszula Sobol
Pierwszy egzamin tegorocznych matur za nami. Na Podkarpaciu przystąpiło do niego ponad 18 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Jak poradzili sobie maturzyści z regionu? - Jesteśmy zadowoleni - mówią.

Maturalny maraton rozpoczął się egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Matura w formule 2015 trwała 170 minut, natomiast w formule 2023 - 240 minut.

Pierwsi maturzyści opuścili mury rzeszowskich szkół średnich już po 2,5 godziny. Wielu z nich komentowało, że egzamin nie był trudny, a pytania nie były skomplikowane.

Maturzyści byli bardzo zadowoleni z tematów wypracowań. Jeden z nich dotyczył buntu i jego konsekwencji dla człowieka, a drugi poruszał kwestię: jak relacje z innymi ludźmi kształtują człowieka.

Egzamin nie był tak skomplikowany

- Cieszę się, że już mam za sobą ten pierwszy egzamin, bo bałam się go najbardziej. Uważam, że nie był bardzo skomplikowany, jak się trochę obawiałam. Jestem zadowolona szczególnie z tematów rozprawek. Pisałam o buncie i jego konsekwencjach. Odwołałam się do lektur takich jak „Antygona”, „Dziady” cz. III oraz „Dżumy” - mówiła Paulina Pitera, absolwentka VI LO w Rzeszowie.

Dodała, że była dobrze przygotowana.

- Ale egzamin maturalny to bardzo stresujące doświadczenie. Teraz czuję się o wiele lepiej - wyznała.

od 16 lat

Inny uczeń VI LO, Mateusz Szalacha, również miał bardzo pozytywne wrażenia po egzaminie.

- Byłem dobrze przygotowany, więc egzamin poszedł mi bardzo dobrze. Tak naprawdę spodziewałem się dużo trudniejszego egzaminu i byłem pozytywnie zaskoczony, gdy otworzyłem arkusz i zobaczyłem zadania - opowiadał Mateusz, opuszczając budynek szkoły.

Mateusz rozprawkę pisał na temat relacji międzyludzkich.

- Odwołałem się do „Lalki” - mówił. - Teraz to już skupiam się na przygotowaniu do kolejnych egzaminów. Mam nadzieję, że reszta będzie równie dobrze przebiegała, jak ten dzisiejszy - dodawał z uśmiechem.

Dla Macieja Selwy, absolwenta Technikum Budowlanego w Rzeszowie, matura z języka polskiego również nie była żadnym problemem. Była oceniona jako średnia.

- Ani za trudna, ani za łatwa - uśmiechał się Maciej. - Napisałem wszystkie zadania i jestem bardzo zadowolony. Temat buntu, który wybrałem w rozprawce, nie przysporzył mi żadnych trudności.

Angelika Gil, absolwentka IV LO w Rzeszowie, zapewnia, że matura z języka polskiego była dość przyjemna.

- Bardzo ucieszyłam się na widok tematów rozprawek, można było wykazać się znajomością lektur. Cały arkusz nie był zbyt trudny, zdarzały się pytania podchwytliwe, dotyczące lektur takich jak „Potop” czy „Pan Tadeusz”. Pojawiło się wiele utworów, jednak uważam, że poszło mi dobrze - twierdzi Angelika.

- Szczerze mogę powiedzieć, że czuję się zadowolony z tego, co napisałem. Byłem dobrze przygotowany i dałem z siebie wszystko. Nauczyciele przekazali mi nie tylko wiedzę, ale i cenne wskazówki. Czekam z niecierpliwością na wyniki - mówił Maksymilian Kwiatkowski, absolwent Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Hubert Kolczak i Emil Grabowski z II LO w Rzeszowie dodają: - Cieszymy się, że mamy to już za sobą i wcale nie było to takie trudne.

Po pierwszym egzaminie czują trochę ulgę, a już jutro matematyka

Tegoroczni maturzyści mają za sobą już pierwszy egzamin, ale przed nimi jeszcze niezły maraton. Niektórzy czują się dobrze przygotowani i nie boją się, podczas gdy innym towarzyszy stres.

- Byłem dobrze przygotowany do języka polskiego, więc egzamin, moim zdaniem, poszedł mi całkiem nieźle. Teraz czekam z niecierpliwością na kolejne, chociaż obawiam się trochę matematyki - uśmiechał się po egzaminie Mateusz Szalacha, absolwent VI LO w Rzeszowie.

Na kolejne egzaminy czeka także Paulina Pitera, uczennica VI LO w Rzeszowie.

- Miałam solidne przygotowanie, więc stres był mniejszy i mam nadzieję, że wyniki też będą bardzo dobre. Teraz już skupiam się na kolejnych przedmiotach - wyznała.

Drugiego dnia egzaminacyjnego maratonu, czyli w środę, 8 maja o godz. 9, odbędzie się pisemna matura z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu o godz. 14 będą egzaminy z języka kaszubskiego, z łemkowskiego i z języka łacińskiego i kultury antycznej.

W czwartek, 9 maja o godz. 9 egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego.

Z kolei w piątek o godz. 9 odbędzie się egzamin z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym, a o godz. 14 język niemiecki (poziom rozszerzony) i j. niemiecki (poziom dwujęzyczny).

Wszyscy tegoroczni absolwenci liceów i techników, niezależnie od tego, czy przystępują do egzaminu w terminie głównym czy dodatkowym, poznają wyniki matur 9 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24