Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabezpieczenia dla dzieci: bramki ochronne, barierki, uchwyty i inne

Katarzyna Piojda
Producenci oferują okna przyjazne i bezpieczne dla dzieci, choćby okna z klamką na kluczyk albo przyciskiem zabezpieczającym przed otwarciem okna oraz bezpieczną szybę.
Producenci oferują okna przyjazne i bezpieczne dla dzieci, choćby okna z klamką na kluczyk albo przyciskiem zabezpieczającym przed otwarciem okna oraz bezpieczną szybę. Oknoplast
Samo pogrożenie palcem i "Oj, nie wolno!" zazwyczaj nie wystarczają. Nie uchronisz zaczynającego chodzić malucha przed wszystkimi zagrożeniami w domu, ale możesz je bardzo ograniczyć. Radzimy, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu.

Jeden mały człowiek może być niewiarygodnie spokojny. Drugi może być taki, że wszędzie go pełno. Czy nasz mały lokator jest taki, jak ten pierwszy, czy jak ten drugi, trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w mieszkaniu. Dzięki nim uchronimy dziecko przed zagrożeniami czyhającymi w naszym domu. Bo samo „Nie wolno!" często ma się nijak do zachowania malucha.

Detergenty, worki, przybory do szycia, monety i inne małe możliwe do połknięcia rzeczy muszą zniknąć z pola zasięgu szkraba.

Zabezpieczenie przed prądem

Zabezpieczenie gniazdek elektrycznych to podstawa. Nie wszystkie da się zastawić meblami. Warto kupić więc specjalne plastikowe zaślepki. Wkłada się je do gniazdek, a do ich wyjęcia potrzebny jest specjalny kluczyk - w zestawie z zaślepkami. Zabezpieczają gniazdka elektryczne przed włożeniem palca lub przedmiotów. Pasują do kontaktów z uziemieniem oraz tych bez uziemienia. Uważaj jednak, by malec nie widział, jak wyciągasz zaślepki, bo jeszcze będzie starał się zrobić to samo. Pochowaj kable i przedłużacze, nawet te, które leżą przykryte chodnikiem lub dywanem.

Drzwi bezpieczne dla dziecka

Drzwi też mogą być niebezpieczne. Radzimy zainwestować w listwy zabezpieczające naklejane na drzwi. Osłaniają one szczelinę drzwi z obu stron. Praktyczne są też ograniczniki i stopery. Sprawią, że drzwi nie trzasną. Pamiętaj, żeby za każdym razem wyjmować klucz. Raz, że maluch mógłby kombinować i je odkluczyć. Druga sprawa, że wyjmie klucz i nadaremnie go szukać po całym mieszkaniu.

Taki stoper do drzwi może zabawnie wyglądać.
Taki stoper do drzwi może zabawnie wyglądać. Silly

Okna w trosce o dziecko

Dodatkowe zabezpieczenia okien mogą stanowić klamki zamykane na kluczyk. Niektórzy wyjmują też prawie wszystkie klamki i używają jednej, do otwarcia wszystkich okien. Popularne są ograniczniki blokujące otwieranie okna na szerzej niż np. na 10 centymetrów. Brzdąc się nie przeciśnie przez taką szczelinę. Niech z parapetów znikną kwiaty doniczkowe i inne dekoracje. Uważaj na wiszące sznurki żaluzji. Dziecko może je sobie okręcić wokół szyi. Zwiń je i zawieś na tyle wysoko, aby malec ich nie widział.

Schody przyjazne dziecku

Jeśli w domu są schody, warto zamontować barierki ochronne dla dzieci – zarówno na początku, jak i na końcu schodów. Mają one zamki zatrzaskowe. Maluch będzie miał odcięty dostęp do schodów. Dobrze na brzegi schodów nakleić samoprzylepną taśmę antypoślizgową.

A co z wejściem na balkon

Podobna bramka zabezpieczająca przyda się przy drzwiach balkonowych. Jeśli na balkonie balustrada ma daleko rozstawione od siebie pręty poziome, dobrze zamocować na nich siatkę ochronną. Uniemożliwi ona dziecku przeciśnięcie się przez szczeliny. Niech z tarasu zniknie wszystko, co pozwoliłoby malcowi się wspiąć i podziwiać widoki.

Zabezpieczenie szafek i szuflad

W sprzedaży są szuflady czy szafki bez uchwytów, które trzeba nacisnąć, żeby się otworzyły. Inna możliwość to blokady stosowane na szuflady. Szkrab jej nie otworzy, więc nie przytrzaśnie paluszków. Osoby kupujące nowe meble powinny zwrócić uwagę, by były one wyposażone w system, który zapobiega wyciągnięciu szuflady przez dziecko. Warto również zadbać o takie elementy jak: prowadnice szuflad, które spowalniają domknięcie i zabezpieczają palce dziecka przed przytrzaśnięciem, a także zawiasy, które nie przycinają rąk.

Ważne, by wszystkie meble stojące były stabilne tak, aby dziecko np. próbując otworzyć górną szufladę, nie przewróciło szafki na siebie. Natomiast meble wiszące muszą być naprawdę solidnie przymocowane do ściany.

Na rogach stołu i kantach innych mebli powinny się znaleźć specjalne ochraniacze. To zaokrąglone nakładki. Istnieją też specjalne listwy (nawet ozdobne), które można nakleić wzdłuż krawędzi mebli. W salonie lepiej zrezygnować z obrusa. Ulubiona czynność brzdąca to pociąganie za rogi obrusa. Jeśli już, niech będą serwetki, ale nie stawiaj nic na nich.

Malec nie uderzy się o róg stołu, gdy nakleimy na niego gumowe nakladki.
Malec nie uderzy się o róg stołu, gdy nakleimy na niego gumowe nakladki. IKEA

Dekoracje

Wszystkie ozdoby w domu, sprzęty i inne przedmioty z szafek, regałów i półek, jeśli to możliwe, przenosimy poziom (czyli półkę) wyżej. Uniemożliwimy malcowi zrzucenie wazonu, dobranie się do żywych kwiatów czy mazanie paluszkami ekranu telewizora. Szklane dekoracje czy wolnostojące figury lepiej schować i poczekać z ich ekspozycją jakieś dwa, trzy lata. Na pustych niższych półkach niech siedzą maskotki i inne zabawki szkraba.

Kuchnia też powinna być bezpieczna

W kuchni niezbędna jest osłona płyty kuchennej oraz pokręteł. Malec nie będzie mógł ich przekręcić. Zabezpieczenia szuflad i szafek niech będą takie same, jak przy meblach w pokojach. Podczas gotowania najlepiej stawiaj garnki na palnikach najbliżej ściany. Uchwyty patelni i rondli odwracaj w stronę ściany. Metalowa przytwierdzana do blatu osłonka na kuchenkę nie pozwoli zdjąć lub dotknąć gorącego garnka i ochroni przed „strzelającym" tłuszczem. Zabezpiecz kosz na śmieci. Szperanie w śmieciach to jest to, co maluchy lubią, więc warto kupić taki, którego dziecko nie otworzy, z zamykaczem.

Szkrab w łazience

Teraz łazienka. Pochowaj przed malutkim lokatorem wszystkie środki czystości, płyny, pasty i kosmetyki w sprayu. Przeważnie mają barwne opakowania, a maluch zwraca uwagę na kolory. Zabezpiecz WC. Klapa sedesu powinna być zawsze zamknięta. Gdy malec ją otwiera choćby dla zabawy, rozwiązaniem może być specjalny haczyk lub samoprzylepne zamknięcie klapy, działające jak rzep. Na podłodze dobrze położyć dywanik z gumowym spodem, nie będzie się ślizgał. Pamiętaj, że najczęstszym powodem zatruć, zwłaszcza wśród dzieci, są lekarstwa. Umieść więc apteczkę na najwyższej półce w najwyższej szafce.

Grzejniki nie mogą być zbyt gorące

Jest wiosna, ale zimą pojawia się następne zagrożenie. To gorące grzejniki, piecyki i kominki. Na kaloryferach można rozłożyć wilgotne ręczniki. Natomiast z rozpalania w kominku najlepiej zrezygnować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zabezpieczenia dla dzieci: bramki ochronne, barierki, uchwyty i inne - RegioDom.pl