Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa wieża wodociągowa w Szczecinku znika! [film]

(r)
Przygotowania do "zabezpieczenia-rozbiórki" wieży wodociągowej.
Przygotowania do "zabezpieczenia-rozbiórki" wieży wodociągowej. Fot. Rajmund Wełnic
Rozpoczęła się częściowa rozbiórka wieży wodociągowej w Szczecinku! Właściciel zapewnia, że wykonuje jedynie prace zabezpieczające.

W czwartek rano do pracy przystąpiły ekipy rozbiórkowe. Na razie wynoszą z wnętrza wieży stare deski.

- Zabezpieczamy jedynie odpadające z obiektu elementy - mówi Janusz Paszkiewicz, szef firmy Dalbet i właściciel wieży wodociągowej. - Chodzi o dach i tzw. głowicę, musimy dotrzeć do stalowych elementów zbiornika, aby ocenić ich stan.

W praktyce oznacza to, że w ciągu 2 tygodni, bo tyle mają potrwać prace, zniknie najbardziej widoczny element konstrukcji, czyli góra wieży górująca nad tą częścią Szczecinka. Może nie do końca, bo zostanie odsłonięty zbiornik na wodę, ale nie będzie już otaczającej go ściany i dachu.

- Trudno to nawet nazwać ścianą, to metalowa, obecnie bardzo skorodowana siatka, na której jest 3-4 centymetrowa warstwa zaprawy - J. Paszkiewicz zaznacza, że elewacja głowicy się kruszy i zagraża bezpieczeństwu przechodzących obok ludzi. - Nie chcę i nie mogę doprowadzić do takiej sytuacji, do jakiej doszło kilka dni temu Łodzi, gdzie odpadający kawał balkonu o mało nie zabił rocznego dziecka.

Właściciel wieży wyjaśnia, że o pracach zawiadomił wojewódzkiego konserwatora zabytków, starostwo i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. - Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, mam prawo, a nawet obowiązek zabezpieczyć obiekt przed katastrofą - J. Paszkiewicz dodaje, że inspektor nadzoru dokonał kilka tygodni temu wizji lokalnej i nie "oponował przeciwko tego rodzaju pracom".

Wiadomo jednak, że wojewódzki konserwator zabytków wysłał pilne pismo do inspektora z pytaniem, czy tego rodzaju prace są konieczne. Przypomnijmy, że od bez mała dwóch lat trwają starania, aby szczecinecką wieżę wodociągową z 1912 roku wpisać do rejestru prawnie chronionych zabytków. Wtedy nie można byłoby jej zburzyć, zmienić jej wyglądu, a w razie zawalenia, właściciel musiałby ją odbudować. Do dziś jednak z przyczyn proceduralnych wpisu do rejestru nie ma.

Obiekt chroni jedynie znacznie mniej mocny zapis w planie zagospodarowania przestrzennego. Udało nam się ustalić także, że miejski konserwator zabytków Paweł Połom z samego rana interweniował w szczecineckiej prokuraturze, gdzie m.in. domaga się wstrzymania prac na wieży. O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo