Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe piwnice ratusza w Kołobrzegu już zapraszają młodych

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
W Adebarze już się sporo dzieje. Można tam zajrzeć każdego dnia w godzinach od 14 do 22, z wyjątkiem poniedziałku i wtorku
W Adebarze już się sporo dzieje. Można tam zajrzeć każdego dnia w godzinach od 14 do 22, z wyjątkiem poniedziałku i wtorku Iwona Marciniak
Kiedyś była tu kultowa, jazzowa kawiarnia, potem restauracja. Teraz ma tu "rządzić" młodzież. W zabytkowych piwnicach ratusza rozpoczyna działalność Laboratorium Kultury Adebar. Zaprasza codziennie w godzinach od 14 do 22, z wyjątkiem poniedziałków i wtorków.

We wtorek prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska o pomyśle przekazania zabytkowej przestrzeni młodzieży, mówiła tak: - Gdy na początku kadencji spotykałam się podczas dyżurów z młodzieżą, najczęściej powtarzanym postulatem był ten stworzenia miejsca, które będzie integrowało młodych, pozwalało rozwijać ich pasje i zainteresowania. A jednocześnie będzie umożliwiało im spędzać wolny czas. Uznałam, że Adebar idealnie się do tego nadaje. Trzeba było tylko te pomieszczenia wyremontować.

Remont był poważnym wyzwaniem. Rozpoczął się we wrześniu 2021 roku i pochłonął ponad 3,5 mln zł. Pomogło dofinansowanie – 2 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. - Po pierwsze zniknęła przybudówka, która przez całe dziesięciolecia szpeciła Plac Ratuszowy – przypomniała prezydentka. - Wnętrza zostały odgrzybione, ściany zabezpieczono przed wilgocią. Położono zupełnie nową instalację cieplną, elektryczną i wodnokanalizacyjną. W trakcie prac została odkryta historyczna studnia, pięknie dziś wyeksponowana i podświetlona. Będzie stanowiła ważny element promocyjny tego miejsca.

Laboratorium Kultury Adebar

Piwnicami Adebara (dawną nazwę Adabar poprawiono do właściwego brzmienia nazwiska przywódcy buntu kołobrzeskich kupców z XVI wieku) w ich odmienionej postaci zarządza teraz kołobrzeskie Regionalne Centrum Kultury. Jego dyrektor Tadeusz Kielar tłumaczył podczas spotkania z dziennikarzami, że by zagospodarować nową przestrzeń, powołano nowy dział w strukturach organizacyjnych RCK - dział integracji społecznej. Działa w ramach budżetu RCK, ma też zdobywać dofinansowanie na własne projekty. - Do zadań tego działu będzie należała szeroka integracja społeczna – mówił Tadeusz Kielar. - Będzie go cechować duża autonomia w porównaniu do pozostałych działów. Będzie dedykowany młodym ludziom w każdym wieku. Jestem przekonany, że w krótkim czasie wyjdą stąd impulsy, które będą wspierały i inspirowały procesy w rozwoju osobistego, społecznego, kulturalnego mieszkańców Kołobrzegu.

W nowym dziale, czyli w Laboratorium Kultury Adebar, na pełnym etacie pracują trzy osoby. Pierwsza, to wyłoniony w konkursie kierownik – kulturoznawca i warszawski producent seriali, który zakotwiczył w Kołobrzegu, Krzysztof Landsberg. Pozostałe dwie osoby, to tzw. pracownicy merytoryczni: Małgorzata Narożna (wielbiciele dobrej książki mogą ją kojarzyć ze szczecińską księgarnią Fika) i Marek Łoś, od wielu lat pracownik RCK, także muzyk.

Młodzi chcą mieć gdzie posiedzieć, pogadać

We wtorek, na spotkanie z dziennikarzami zaproszono także grupę młodzieży, która już zadomawia się w Adebarze. Oliwia Zdrojewska i Asia Salwiczek, czwartoklasistki z kołobrzeskiego I LO im. Mikołaja Kopernika tłumaczyły nam: - Nie chodzi nawet o to, żeby koniecznie realizować się tu artystycznie – zaznaczyły, podkreślając też, że jedną już pochłonęło malarstwo, drugą projekty teatralne: - Przede wszystkim chodzi o miejsce, w którym można by posiedzieć, bo w Kołobrzegu takich miejsc brakuje. Żeby można było pogadać ze znajomymi, niekoniecznie z obowiązkiem wydawania pieniędzy na kawę czy herbatę, a tak bywało, gdy korzystaliśmy np. z którejś z kawiarni.
Usłyszeliśmy, że już miały okazję podzielić się tym co jest dla nich interesujące, a co nie. - Dyskutujemy o tym z prowadzącymi to miejsce.

Co się wydarzy?

Program wydarzeń na razie jest skromny, obejmuje marzec, zahacza o początek kwietnia. Ale ma być uzupełniany i prezentowany na bieżąco, na stronie facebookowej Laboratorium Kultury Adebar: - Zapraszam do współpracy ludzi z pomysłami – mówił nam Krzysztof Landsberg. - Na przykład pomysłami na interesujące warsztaty.

Pierwsze warsztaty, dziennikarskie, zatytułowane „Morze informacji czy może fake newsów” rozpoczną się już w środę, 22 marca. To projekt dofinansowany z programu Społecznik 2022-2024, przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. i Program Społecznik OWES Koszalin, któremu Adebar otwiera swoje gościnne podwoje. Kolejne spotkanie – 27, 30 marca i 3 kwietnia.

W piątek i sobotę (24 i 25.03) zaproszenie skierowane będzie do osób zainteresowanych zabawą ze słowem i obrazem, czyli sztuką kolażu. Warsztaty kolażu zakończy wernisażem wystawy wykonanych prac, a po wernisażu - afterparty z setem djskim. We wtorek i środę (28 i 29.03) odbędą się pierwsze zajęcia z cyklu Karimski Club Workshop, zespołowe granie i śpiewanie, pod kierunkiem Karima Martusewicza, basisty zespołu Voo-Voo oraz założyciela formacji Karimski Club.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, miejsce w tym czasie jest otwarte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto