Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe radio, brzytwa, mundur, młynek do kawy, a obok kamień z młyna i fragmenty wraku samolotu. To miejsce, pełne skarbów! [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Fot. Joanna Krężelewska
W Rymaniu w pow. kołobrzeskim w każdą niedzielę w godz. 16-18 możecie zwiedzić Muzealną Izbę Regionalną. Gorąco polecamy ten przestanek na trasie, jeśli planujecie na przykład rowerowe wycieczki po ścieżkach gminy Rymań czy sąsiedniego Gościna.

Muzealna Izba Regionalna otwarta została w 2016 roku w budynku Zespołu Szkół Publicznych w Rymaniu. Opiekuje się nim Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz”, a projekt po gospodarsku wspiera wójt gminy Rymań Mirosław Terlecki.

Przekraczając próg Izby przeniesiecie się w czasie. Zobaczycie stare radia, kolekcję młynków do kawy, maszynek do strzyżenia i brzytew, żelazka z duszą, zastawy stołowe, ale też pamiątki związane z historią gminy Rymań, m.in. linią kolei wąskotorowej. Wiele eksponatów zainteresuje miłośników militariów – to m.in. elementy umundurowania, ale też fragmenty wraku samolotu JU-52. Najmłodsi mogą przekonać się, jak trudnym zadaniem była niegdyś produkcja mąki i sprawdzić, jak ich rówieśnicy uczyli się dodawać i odejmować na liczydle.

- Wiele eksponatów to dary i znaleziska od mieszkańców gminy. W dwóch pomieszczeniach udostępniliśmy zwiedzającym około 1100 eksponatów. Kolejne już czekają, bowiem w planie mamy stworzenie trzeciej sali – mówi Edmund Kaźmierski, prezes Stowarzyszenia Historycznego „Dębosz” w Rymaniu. Co ważne, pan Edward opowiada zwiedzającym o zgromadzonych skarbach, a robi to arcyciekawie. Zapraszamy do Rymania!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera