Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorscy nobliści wyróżnieni w Koszalinie

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Na terenie kampusu Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich odbyło się spotkanie z laureatami Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk technicznych.
Na terenie kampusu Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich odbyło się spotkanie z laureatami Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk technicznych. Radek Koleśnik
Na terenie kampusu Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich odbyło się spotkanie z laureatami Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk technicznych.

Jak już informowaliśmy, za wdrożenie przemysłowe innowacyjnych narzędzi z mikroagregatami ściennymi wyróżniono prof. dr hab. inż. Wojciecha Kacalaka, rektora Politechniki Koszalińskiej w latach 1993-1999 oraz jego zespół w składzie: dr hab. inż. Dariusza Lipińskiego, prof. PK, dr inż. Katarzynę Tandecką, dr inż. Łukasza Rypinę, dr inż. Filipa Szafrańca z Katedry Inżynierii Systemów Technicznych i Informatycznych Wydziału Mechanicznego i dr inż. Roberta Tomkowskiego z Katedry Mechaniki Precyzyjnej Wydziału Mechanicznego.

Ich wieloletnia praca miała na celu zmniejszenie energii szlifowania i zwiększenie trwałości narzędzi.

- Wraz z rozwojem nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych takich jak stopy metali lekkich, stopy tytanu, aluminium, czy magnezu, pojawiły się problemy z ich obróbką - mówił prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, kierownik zespołu.

- Nasz zespół od dawna zajmował się doskonaleniem metod obróbki superdokładnej. Wynik projektu jest efektem wieloletnich badań. Dzięki stworzonym narzędziom możliwe było obniżenie energii obróbki, co pozytywnie wpłynęło na jakość obrabianych przedmiotów - dodał profesor.

Firma Andre Abrasive Articles z siedzibą w Kole przez 5 lat wyprodukowała według tej nowej koncepcji kilkadziesiąt tysięcy narzędzi ściernych o łącznej wartości 16,5 mln złotych. Narzędzia te są sprzedawane do wielu krajów świata. Wyniki prac naukowych zostały upowszechnione w wielu publikacjach międzynarodowych, a sama technologia wytwarzania narzędzi jest objęta tajemnicą produkcyjną.

- To wyróżnienie, w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nasza uczelnia otrzymała po raz drugi, co zapowiada od teraz pewną tradycję i zobowiązanie - powiedziała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej.

- Pokazujemy, że prowadzone tutaj badania naukowe służą potrzebom gospodarki. Te wdrożenia to efekt pracy zespołowej - podsumowała pani rektor.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera