MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorscy samorządowcy apelują o zmianę terminu wyborów prezydenckich

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
arch
Włodarze 66 samorządów województwa zachodniopomorskiego podpisali się pod apelem do najwyższych władz Polski o odroczenie terminu wyborów prezydenckich. Przeprowadzenie głosowania uznali za niemożliwe.

Apel adresowany m.in. do prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz komisarzy wyborczych podpisał przewodniczący Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Zachodniopomorskiego, burmistrz Karlina, Waldemar Miśko. – O potrzebie wystosowania apelu mówiło wielu samorządowców. Nie jest to inicjatywa jednej czy dwóch osób – podkreśla. - Wysłaliśmy do 114 samorządów treść apelu z prośbą o ustosunkowanie się do niego. Odpowiedziało 69 samorządów, a 66 z nich poparło apel.

Jaki jest główny argument włodarzy miast, gmin i powiatów? – Zdrowie i życie obywateli – akcentuje Waldemar Miśko. – Nie mamy możliwości przeprowadzenia głosowania zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Samorządy nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa członkom komisji – tłumaczy przewodniczący.

W apelu samorządowcy wskazują też, że narażenie głosujących obywateli oraz członków komisji na zagrożenie zdrowia i życia będzie rodzić po stronie funkcjonariuszy publicznych możliwość poniesienia odpowiedzialności zarówno o charakterze cywilnoprawnym, jak i karnym. Co istotne, chętnych, by uczestniczyć w komisjach, brakuje.

W czwartek rząd wysunął jednak nową propozycję – głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. – To próba politycznego rozwiązania problemu, który z polityką nie ma nic wspólnego. Urąga ona zasadom demokracji, bo komisje i tak będą musiały się spotkać. Zagrożenia nie unikniemy – komentuje Waldemar Miśko. – W Chinach, gdzie przypadków zachorowań jest coraz mniej, reżim sanitarny nie został zniesiony. Powinien on obowiązywać przez kilka miesięcy po spadku liczny zakażonych, by ogniska epidemii nie pojawiały się na nowo – dodaje przewodniczący Konwentu.

Wśród trzech samorządów, które do Konwentu wysłały odpowiedź z decyzją o nieudzieleniu poparcia apelowi, jest m.in. gmina Bobolice. – Do 10 kwietnia mamy czas na przyjmowanie zgłoszeń od osób chętnych do pracy w komisjach. Czas na powołanie komisji mamy do 12 kwietnia. Dopóki nie będę miała rzetelnych informacji, czy możliwe jest powołanie komisji, nie mogę podpisać się pod wnioskiem o zmianę terminu wyborów. Na to jest zwyczajnie za wcześnie i czas jest tu jedynym argumentem – wyjaśniła Mieczysława Brzoza, burmistrz Bobolic.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo