Zachodniopomorscy samorządowcy apelują o zmianę terminu wyborów prezydenckich

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
arch
Włodarze 66 samorządów województwa zachodniopomorskiego podpisali się pod apelem do najwyższych władz Polski o odroczenie terminu wyborów prezydenckich. Przeprowadzenie głosowania uznali za niemożliwe.

Apel adresowany m.in. do prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz komisarzy wyborczych podpisał przewodniczący Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Zachodniopomorskiego, burmistrz Karlina, Waldemar Miśko. – O potrzebie wystosowania apelu mówiło wielu samorządowców. Nie jest to inicjatywa jednej czy dwóch osób – podkreśla. - Wysłaliśmy do 114 samorządów treść apelu z prośbą o ustosunkowanie się do niego. Odpowiedziało 69 samorządów, a 66 z nich poparło apel.

Jaki jest główny argument włodarzy miast, gmin i powiatów? – Zdrowie i życie obywateli – akcentuje Waldemar Miśko. – Nie mamy możliwości przeprowadzenia głosowania zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Samorządy nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa członkom komisji – tłumaczy przewodniczący.

W apelu samorządowcy wskazują też, że narażenie głosujących obywateli oraz członków komisji na zagrożenie zdrowia i życia będzie rodzić po stronie funkcjonariuszy publicznych możliwość poniesienia odpowiedzialności zarówno o charakterze cywilnoprawnym, jak i karnym. Co istotne, chętnych, by uczestniczyć w komisjach, brakuje.

W czwartek rząd wysunął jednak nową propozycję – głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. – To próba politycznego rozwiązania problemu, który z polityką nie ma nic wspólnego. Urąga ona zasadom demokracji, bo komisje i tak będą musiały się spotkać. Zagrożenia nie unikniemy – komentuje Waldemar Miśko. – W Chinach, gdzie przypadków zachorowań jest coraz mniej, reżim sanitarny nie został zniesiony. Powinien on obowiązywać przez kilka miesięcy po spadku liczny zakażonych, by ogniska epidemii nie pojawiały się na nowo – dodaje przewodniczący Konwentu.

Wśród trzech samorządów, które do Konwentu wysłały odpowiedź z decyzją o nieudzieleniu poparcia apelowi, jest m.in. gmina Bobolice. – Do 10 kwietnia mamy czas na przyjmowanie zgłoszeń od osób chętnych do pracy w komisjach. Czas na powołanie komisji mamy do 12 kwietnia. Dopóki nie będę miała rzetelnych informacji, czy możliwe jest powołanie komisji, nie mogę podpisać się pod wnioskiem o zmianę terminu wyborów. Na to jest zwyczajnie za wcześnie i czas jest tu jedynym argumentem – wyjaśniła Mieczysława Brzoza, burmistrz Bobolic.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie