Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie pamięta. Kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki w Szczecinie

PAP
PAP
Maciej Janiak
Maciej Janiak
Złożenie kwiatów pod pomnikiem księdza Popiełuszki
Złożenie kwiatów pod pomnikiem księdza Popiełuszki Twitter: Zbigniew Bogucki
Przy szczecińskim pomniku ks. Jerzego Popiełuszki złożone zostały dziś kwiaty. Wojewoda zachodniopomorski upamiętnił 38. rocznicę męczeńskiej śmierci z rąk esbeków legendarnego kapelana podziemnej Solidarności.

19 października, w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Ustanowione w 2018 roku święto państwowe oddaje hołd bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski.

- Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj! - przypomniał na pl. Matki Teresy Kalkuty przy kościele pw. Stanisława Kostki słowa męczennika wojewoda Zbigniew Bogucki.

W roku 1984 ks. Jerzy Popiełuszko z parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu był duszpasterzem robotników Huty Warszawa, służby zdrowia i nieoficjalnym kapelanem podziemnej Solidarności. Jego comiesięczne Msze za ojczyznę gromadziły tłumy wiernych. Propagandyści reżimu gen. Wojciecha Jaruzelskiego, na czele z rzecznikiem rządu Jerzym Urbanem, nazywali je „seansami nienawiści” i uznawali za bezprawne wiece polityczne. Ks. Popiełuszko był oskarżany o polityczny fanatyzm, pomawiano go o malwersacje finansowe i niemoralne prowadzenie się.

Najprawdopodobniej 19 października 1984 r. kapelan został zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Tego dnia Popiełuszko wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę dla ludzi pracy. W pobliżu Górska zatrzymali go trzej funkcjonariusze IV Departamentu MSW: Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski, Leszek Pękala. Ksiądz został ciężko pobity, związany i wrzucony do bagażnika auta esbeków. Nie wiadomo dokładnie, co się wydarzyło od momentu porwania kapłana do chwili wrzucenia jego ciała do zalewu pod Włocławkiem.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych przypomina o roli, jaką odegrali duchowni w obronie oraz kształtowaniu postaw patriotycznych. W okresie zaborów to właśnie kapłani byli często depozytariuszami utraconej państwowości. W tym kontekście warto wymienić, chociażby św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i ks. Stanisława Brzóskę. Jednym z najbardziej znanych duchownych, którzy poświęcili życie dla ojczyzny, jest ks. Ignacy Skorupka – kapelan żołnierzy biorących udział w Bitwie Warszawskiej, który zginął 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem.

Wielu polskich kapłanów zginęło podczas II wojny światowej. Heroiczną postawą wykazał się Maksymilian Kolbe, męczennik z Auschwitz, ale również księża Jan Krenzel i Teodor Walenta zamordowani przez Sowietów, czy ks. Stanisław Dobrzański, zamordowany bestialsko w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. Duchowni ginęli wraz z polskimi oficerami w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, a także w trakcie Powstania Warszawskiego.

Ksiądz Popiełuszko nie jest jedyną ofiarą władz PRL-u. Ks. Stefan Niedzielak został zamordowany 20 stycznia 1989 r., dziesięć dni później zginął ks. Stanisław Suchowolec, a 11 lipca ks. Sylwester Zych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zachodniopomorskie pamięta. Kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki w Szczecinie - Głos Szczeciński