Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie: Pijemy piwo i palimy marihuanę, ale rzadko

(AN)
Mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego rzadko sięgają po alkohol i narkotyki.
Mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego rzadko sięgają po alkohol i narkotyki. www.sxc.hu
Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego piją mniej alkoholu i zażywają mniej narkotyków niż statystyczny Polak. Jeśli sięgają po używki, jest to najczęściej piwo i marihuana.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego pod koniec 2010 roku do 500 osób w wieku od 15. do 64. roku życia zapukali ankieterzy. Należało odpowiedzieć na pytania związane ze środkami odurzającymi. Urząd Marszałkowski opublikował wyniki badań, które przeprowadził Instytut Psychiatrii i Neurologii z Warszawy w raporcie.

W Zachodniopomorskiem na tle kraju jest znacznie mniej osób, które kiedykolwiek w życiu zażywały narkotyki. Te, które miały kontakt z narkotykami, wymieniają przede wszystkim marihuanę lub haszysz, potem amfetaminę. Powodem może być to, że marihuana jest najtańszym środkiem odurzającym. Konopie przez wszystkich, bez względu na wiek, są też uznane za najbardziej dostępne.

Około 18 proc. badanych uważa, że marihuana powinna być traktowana łagodniej niż inne narkotyki. W naszym regionie wśród badanych nikt nie przyznał się do zażywania cracku czy heroiny. Najmniej osób wymieniło kokainę.

- Zapewne ze względu na cenę. Gram w naszym województwie kosztuje ok. 200 zł - mówi dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Krzysztof Faliński. Według badań zwolenników legalizacji nie przybywa, a w naszym regionie statystycznie więcej osób niż w całym kraju uważa, że tych, którzy zażywają narkotyki, należy karać. Średnie spożycie napojów alkoholowych w województwie zachodniopomorskim jest wyraźnie niższe od średniej ogólnopolskiej.

Według raportu przeciętny Polak spożywa w ciągu roku ok. 2,3 litra stuprocentowego alkoholu, w naszym regionie o litr mniej. Wyższy niż w skali kraju (o 5 proc.) jest u nas odsetek abstynentów.

Niższy jest odsetek osób nadmiernie pijących - takich, które spożywają rocznie więcej niż 12 litrów czystego spirytusu. Okazuje się, że tak jak w całym kraju chętniej pijemy piwo, potem wódkę, na trzecim miejscu wino. Najwięcej piją mężczyźni i osoby od 15. do 24. roku życia, kawalerowie i panny, osoby bezdzietne, o niskim statusie materialnym czy niezaangażowane religijnie. Największy problem jest z piciem alkoholu przez młodzież. Przyjmujemy dużo leków uspokajających, nasennych, które działają także psychoaktywnie.

- Dopalacze mimo likwidacji sklepów nadal są rozpowszechniane w Internecie - zaznacza Krzysztof Faliński. - Jeśli chodzi o leki, we wrześniu planujemy kampanię informacyjną związaną z tym problemem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!