Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie społeczeństwo szybko się starzeje, a urodzeń jest coraz mniej

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Wystarczyło tylko dziesięć lat, żeby średnia wieku statystycznego mieszkańca województwa zachodniopomorskiego wzrosła o ponad cztery lata. W 2010 roku połowa z nas ukończyła jedynie 38 lat i trzy miesiące.

Z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny „Raportu o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa zachodniopomorskiego 2021” wynika, że najstarsi są mieszkańcy Świnoujścia (tam przeciętna wieku wynosi ponad 45 i pół roku). Najmłodsi zaś są mieszkający w powiecie polickim (40 lat). Kobiety są starsze od mężczyzn średnio o trzy lata, mniej więcej tyle samo - mieszkańcy miast od mieszkańców wsi.

Warto spojrzeć na te dane w ujęciu historycznym i porównać je z tymi sprzed 12 lat. Starzejemy się jako społeczeństwo szybciej niż reszta kraju. W ciągu dekady liczba osób po 65. roku życia zwiększyła się o siedem proc. (dla Polski ten współczynnik wynosi 5 proc). Jeszcze w 2010 roku było u nas mniej 65-latków niż w pozostałych regionach, teraz już jednak przegoniliśmy średnią krajową. Tu również prym wiedzie Świnoujście. Ponad 22 proc. jego mieszkańców ma ukończone 65 lat. Niewiele ustępuje mu Szczecin (21,9 proc.). Z kolei w powiatach polickim i koszalińskim odsetek ludzi w takim wieku jest najniższy. Pocieszać może jedynie fakt, że starsze są społeczności mieszkające w województwach: śląskim, świętokrzyskim, łódzkim, a także opolskim.

W raporcie zawarta jest też prognoza na rok 2030. Według statystyków przeciętny mieszkaniec naszego regionu będzie miał wówczas ponad 47 lat.

Niestety, ujemny mamy też współczynnik przyrostu naturalnego

To różnica między liczbą urodzeń żywych i liczbą zgonów na 1000. W 2020 wyniosła ona minus 7305. Jedynym powiatem z dodatnim wskaźnikiem jest powiat policki. Z kolei najgorzej jest w powiatach łobeskim i kamieńskim.

Skoro już piszemy o urodzeniach, to można wspomnieć, że średnia urodzeń pozamałżeńskich wynosi w naszym regionie ponad 42 proc. (w Polsce 26,4 proc.). Prym wiodą oczywiście zachodniopomorskie miasta (65,5 proc.).

Ogółem w Zachodniopomorskiem w roku 2020 mieszkało milion 688 tysięcy osób. To ponad półtora procenta mniej niż dziesięć lat wcześniej.

Wśród nich były 243 tysiące dzieci do 14. roku życia, o blisko 5 proc. mniej niż w 2010 roku. To zła informacja, bo w Polsce nastąpił w tej grupie osób niewielki, ale jednak wzrost - o 0,4 proc.

Na spadek ludności ma też oczywiście wpływ migracja. Ta również jest niekorzystna. Wciąż więcej osób wyjeżdża na stałe z regionu niż się w nim osiedla. Chociaż akurat w tym przypadku wskaźniki maleją. W 2020 roku 4646 osób wyjechała z województwa zachodniopomorskiego do innych województw. Było to mniej o 1178 osób niż rok wcześniej. Najwięcej osób wyjechało do Wielkopolski (1039) oraz na Pomorze (794), najmniej zaś na Podlasie (30).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zachodniopomorskie społeczeństwo szybko się starzeje, a urodzeń jest coraz mniej - Głos Szczeciński