Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Księżyca, Superksiężyc, Blue Moon - 31.01.2018. NA ŻYWO - wideo, zdjęcia. Czy będzie można oglądać w Polsce zaćmienie? [KIEDY?]

Michał Sierek
Superksiężyc 2018, Blue Moon 2018, Niebieski Księżyc 2018, zaćmienie Księżyca 2018, czy będzie widoczne w Polsce
Superksiężyc 2018, Blue Moon 2018, Niebieski Księżyc 2018, zaćmienie Księżyca 2018, czy będzie widoczne w Polsce Archiwum Polska Press
[NA ŻYWO - wideo, zdjęcia z zaćmienia Księżyca] 31 stycznia 2018 roku (środa) na niebie szykuje się ciekawy pokaz. Dojdzie do zaćmienia Księżyca w dodatku będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem określanym mianem Superksiężyca oraz Blue Moon. O co w tym wszystkim chodzi i co tak naprawdę będziemy mogli w Polsce zobaczyć? [Superksiężyc 2018, Blue Moon 2018, Niebieski Księżyc 2018, zaćmienie Księżyca 2018, czy będzie widoczne w Polsce]

Zaćmienie Księżyca dobiegło końca (nie było widoczne z terytorium Polski). Cały czas można jednak podziwiać Superpełnię Księżyca. Od której i czy pozwoli na to pogoda? Zapraszamy do przeczytania artykułu:

Poniżej zdjęcia z zaćmienia Księżyca publikowane przez użytkowników Faceboka:

***

W środę, 31 stycznia na niebie szykuje się ciekawe widowisko. Zapewne czytaliście już w mediach o tym, że będzie tego dnia pełne zaćmienie Księżyca, oraz tzw. Superksiężyc i Blue Moon. No dobrze, ale co kryje się pod tymi pojęciami, czy są to rzeczywiście tak rzadkie zjawiska oraz czy pełne zaćmienie Księżyca zobaczymy z terytorium Polski?

Superksiężyc, 31 stycznia 2018

Superksiężyc to termin, którym określamy pełnię Księżyca w momencie, gdy nasz naturalny satelita znajdzie się najbliżej Ziemi. Księżyc porusza się po orbicie eliptycznej. Średnia odległość Księżyca od Ziemi to około 384 000 km. Gdy znajduje się w perygeum jest w odległości 363 104 km od Ziemi, kiedy jest w Apogeum: 405 696 km.

Jaka jest różnica między zwykłą pełnią Księżyca, a Superksiężycem? Chodzi o jakieś 14 proc. wielkości tarczy obserwowanej z Ziemi:

Porównanie "zwykłej pełni" do superpełni
Porównanie "zwykłej pełni" do superpełni Marcoaliaslama/wikipedia

Nie jest to jakieś niezwykle rzadkie zjawisko, zapewne w ostatnim czasie nie raz słyszeliście o Superksiężycu.

Blue Moon - o co chodzi, Księżyc będzie niebieski?

Księżyc nie będzie niebieski. Blue Moon to po prostu określenie drugiej pełni w tym samym miesiącu (pierwsza była już na początku stycznia). Skąd wzięła się nazwa? Pełnia dwa razy w ciągu miesiąca zdarza się bardzo rzadko. W języku angielskim dla określenia niezwykle rzadkiego zjawiska używa się sformułowania "once in a blue moon" (po polsku powiedzielibyśmy "raz na ruski rok".

Zobacz również:

➤➤ Zobacz zdjęcia na następnych stronachMercedes-Benz AMG GT S należący do detektywa Krzysztofa Rutkowskiego został wystawiony na sprzedaż w Bydgoszczy. Jak poinformował sprzedający, to ten sam mercedes, który uczestniczył w teledysku FISHER feat. RUTKOWSKI - "Jesteś aniołem". Auto zostało wystawione przez jeden z salonów samochodowych w Bydgoszczy. - Samochód jest z polskiego rynku, stan idealny, nie wymaga żadnego nakładu finansowego, pierwsza rejestracja 03.2015 roku - czytamy w ogłoszeniu. Mercedes-Benz AMG GT S detektywa Krzysztofa Rutkowskiego został wyprodukowany w 2014 roku. Ma przebieg 24 952 km. Pojemność skokowa silnika wynosi 3 982 cm3. Moc: 510 KM. Lakier: 278 AMG solar beam. Tapicerska skórzana Nappa - czarna mikro fibra DINAMICA Exklusiv z kontrastową nicią w kolorze żółtym. Cena? No cóż... to nie jest zwykłe auto. Trzeba za nie zapłacić 599 000 złotych.➤➤ Zobacz zdjęcia na następnych stronachMercedes-Benz AMG GT S:Rok produkcji: 2014Przebieg: 24 952 kmPojemność skokowa: 3 982 cm3Moc: 510 KMRodzaj paliwa: BenzynaSkrzynia biegów: Automatyczna dwusprzęgłowa (DCT, DSG)Napęd: Na tylne kołaTyp: CoupeLiczba drzwi: 3Cena: 599 000 złotychZobacz teledysk(YouTube/Lemon Records) (sier)

Superauto detektywa Krzysztofa Rutkowskiego wystawione na sp...

Pełne zaćmienie Księżyca, 31 stycznia 2018. Czy będzie można oglądać w Polsce?

Nie będzie można oglądać pełnego zaćmienia Księżyca 31 stycznia 2018 w Polsce. W momencie, gdy cień Ziemi zakryje tarczę Księżyca, nasz satelita nie będzie widoczny z terytorium Polski. Pełne zaćmienie będzie można oglądać w obszarze Pacyfiku, my załapiemy się na samą końcówkę.

Czerwony Księżyc, krwawy Księżyc?

Ponieważ Księżyc znajdzie się w cieniu naszej planety, przyjmie on czerwoną barwę. Będzie więc to krwawa superpełnia Księżyca.

A co z pogodą?
Czy chmury pozwolą nam na oglądanie tego zjawiska? Nie mamy najlepszych informacji...

Po pierwsze - ważne informacje na temat wschodu i zachodu Księżyca:

  • Wschód Księżyca, środa 31 stycznia: 16:33
  • Zachód Księżyca, czwartek, 1 lutego 07:56

Niestety. Wieczorem 31 stycznia oraz w nocy w dużej części Polski zapowiadane są opady deszczu i zachmurzenie... Są zatem niewielkie szanse, że Księżyc na moment przebije się przez chmury.

Zobacz wizualizację zachmurzenia na windy.com (na dole można przesuwać prognozę na kolejne godziny i dni)

Zobacz również:

➤➤ Więcej ZDJĘĆ oraz MAPY na następnych stronachTrwa budowa ważnego dla Bydgoszczy odcinka S5 Aleksandrowo - Tryszczyn. Co dzieje się na placu budowy, jakie obecnie inwestycje są realizowane? Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć (wszystkie pochodzą ze stycznia 2018) i wideo udostępnionych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Na północnej obwodnicy Bydgoszczy powstaje nowy 400-metrowy most na Brdzie. Do tej pory rolę północnego obejścia Bydgoszczy pełnił fragment drogi wojewódzkiejNa odcinku pomiędzy Bożenkowem i Tryszczynem powstanie wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej, a na fragmencie pomiędzy Bożenkowem i Maksymilianowem przejście dla zwierząt nad trasą ekspresową i wojewódzką. W kolejnym etapie bliżej Maksymilianowa zaplanowano budowę wiaduktu, który będzie częścią węzła drogowego, łączącego trasę ekspresową z drogą wojewódzką. Obecnie trwają tam prace ziemne. Wideo prezentujące postęp prac***Przypominamy, że w związku z budową obwodnicy Bydgoszczy w ciągu drogi ekspresowej S5 kierowcy muszą liczyć się z kolejnymi utrudnieniami na drodze wojewódzkiej nr 244 otaczającej miasto od strony północnej.Na odcinku pomiędzy Tryszczynem i Żołędowem zaplanowano między innymi nowe wiadukty i przejście dla zwierząt. Ich budowa wymusza tymczasową zmianę przebiegu drogi wojewódzkiej. Jak informowaliśmy, powstały tak zwane by-passy, które zapewnią w miarę płynny ruch w obu kierunkach. Kierowcy będą z nich korzystać do czasu wybudowania nowych konstrukcji inżynierskich. (sier, źródło: GDDKiA, bydgoszcz.pl)

S5. Tak powstają przeprawa przez Brdę i przejścia dla zwierz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!