Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Słońca w piątek: jak je obserwować? [animacja zaćmienia]

Piotr Polechoński
- W astronomii fascynuje to, co nieznane - mówi Paweł Iwanek.
- W astronomii fascynuje to, co nieznane - mówi Paweł Iwanek. Radosław Brzostek
Rozmawiamy z Pawłem Iwankiem, astronomem amatorem z Koszalina, inicjatorem budowy w mieście obserwatorium astronomicznego.

W piątek częściowe zaćmienie słońca, które ma być widoczne i u nas. Co ważne, tym razem sprzyjać nam ma też pogoda: o godz. 10.52, gdy 72 procent powierzchni Słońca będzie zasłonięte przez tarczę Księżyca, niebo ma być bezchmurne. Jak najlepiej przygotować się do amatorskiego oglądania takiego zaćmienia?
Myślę, że obecnie najlepiej i najbezpieczniej jest zakupić okulary do oglądania Słońca. Są one wyposażone w specjalny filtr. Można je kupić w wielu sklepach optycznych. Ceny takich okularów zaczynają się już od 9 złotych, tak więc to nie będzie duży wydatek.

Obejrzyj animację zaćmienia: >>>

Tak będzie wyglądało zaćmienie w Koszalinie

A szybka pokryta sadzą? Pamiętam z lat szkolnych, że właśnie w taki sposób namawiano nas do oglądania tego rodzaju zjawisk.
Też to pamiętam, ale teraz naprawdę są już lepsze możliwości i można takie obserwacje przeprowadzić w sposób bardziej profesjonalny. Przede wszystkim za pomocą okularów, o których już wspomniałem. A jak już koniecznie szukamy innych sposobów to z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że Słońce bardzo dobrze widać przez szkło w klasycznych maskach spawalniczych. I jeżeli ktoś ma dostęp do takiej maski to może ją z powodzeniem użyć. Dodam też, że w profesjonalnym obserwatorium Słońce oglądane jest przez teleskopy słoneczne wyposażone w specjalistyczne filtry.

Czy amatorskie obserwowanie tego rodzaju zjawiska może być niebezpieczne dla oczu?
Owszem, jeżeli robimy to w zły sposób. Trzeba pamiętać o tym, aby nie patrzeć bezpośrednio na Słońce gołym okiem. Absolutnie nie można tego robić przez zwykłą lornetkę, którą część z nas ma w domach. W przypadku braku jakiegokolwiek materiału, przez który możemy obserwować zaćmienie, zawsze można spróbować zobaczyć je patrząc na odbicie Słońca. Na przykład w wodzie, masce samochodu, czy w szybie.

Z zawodu jest pan stomatologiem, a patrzenie w gwiazdy to pana wielka pasja. Jak rozpocząć przygodę z astronomią?
Przede wszystkim trzeba się tym interesować. Osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej na tematy astronomiczne jest bardzo dużo, jednak ich możliwości są czasem ograniczone. Oczywiście należałoby zacząć od fachowej literatury oraz teleskopu dla początkujących, jednak czasem ciężko jest zdecydować się na ten pierwszy krok. Mnie namówił mój ojciec. Nauczył mnie patrzeć na gwiazdy, rozpoznawać zjawiska dziejące się na niebie. Hobby jest wspaniałą odskocznią od tego, co robimy na co dzień, nie można żyć tylko pracą.

Co takiego fascynującego jest w astronomii?
To, co nieznane. To jest właśnie świat astronomii. Ludzie poznali dalekie kontynenty, oceany, ale o wszechświecie wciąż wiedzą tak niewiele. I to jest w tym najpiękniejsze.

Domowe sposoby oglądania zaćmienia
Jak radzą nasi Czytelnicy, do okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV można przymocować kilka warstw nowej, prześwietlonej kliszy fotograficznej. Taką samą osłonę należy przymocować do obiektywu aparatu fotograficznego.

Internauci polecają również maski i okulary spawalnicze, albo... folię z kwiaciarni - koniecznie srebrną, bez nadruków. Wystarczy podwójna - potrójna warstwa, by zaciemnić obraz Słońca na tyle, by móc na nie spojrzeć. Taka sama osłona ma sprawdzić się również na aparacie fotograficznym.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!