Zaglądając do Reduty Solnej [wideo]

  Zaglądając do Reduty Solnej [wideo]

  Iwona Marciniak

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Tadeusz "Wania" Waśko, zaprasza do Reduty Solnej przy Skansenie Morskim. Tym razem proponuje wycieczkę w początek XIXw., w czasy sięgające oblężenia napoleońskiego Kołobrzegu.

  Gdy w 1807 r. wojska napoleońskie przez cztery miesiące oblegały miasto reduta jeszcze nie istniała, a w jej miejscu znajdował się przyczółek mostowy. Ocalała do dziś budowla, powstała w latach 30-tych XIX w., gdy nauczeni doświadczeniami sprzed 20 lat, gospodarze tych ziem wzmacniali fortyfikacje Twierdzy Kołobrzeg.

  Tadeusz Waśko przygotował ekspozycję w pomieszczeniu znajdującym się w otaczającym redutę wale ziemnym.
  - W takich pomieszczeniach znajdowały się prochownie - mówi. - Były wentylowane, można więc było tu trzymać ładunki prochowe, kule, itd. W razie zagrożenia armaty wystawiano na wały, ustawiano je w furtach strzelnicach, w całym obiekcie.

  Nad wejściem do pomieszczenia w wale powiewają flagi: polska, pruska i francuska. - Artylerzysto pruski! Proszę klucze! - zakrzyknął przywołując kolegę, jak sam "Wania", w mundurze- replice, oczywiście z epoki.

  Wewnątrz gabloty z eksponatami, wśród których przeważają drobne przedmioty znalezione przez kołobrzeskich poszukiwaczy amatorów. - Guziki, plomby, klamry, fragmenty kul armatnich. - A tu proszę, ołowiane kule spłaszczone młotkiem i uformowane w kostki do gry.

  W gablotach są też modele broni, armat, z armatą na lawecie okrętowej włącznie. Pod ścianami sporo przedmiotów codziennego użytku.

  W głębi rekwizyty scenki rodzajowej: - Tu przebywali na stałe tylko wartownicy, więc zainscenizowaliśmy to miejsce. Jest przy czym usiąść, jest na czym się przespać. Jest nawet wychodek. Chcemy tu mieć stanowisko rusznikarskie. Będzie można samodzielnie odlać sobie kulę i zaciągnąć się zapachem prochu. Taki mamy plan. A tu proszę, makieta obu redut: Bagiennej (Morast) i Solnej.

  "Wania" zaprasza do zwiedzania i wysłuchiwania opowieści. Miejsce jest interaktywne, wiele przedmiotów można dotknąć, wziąć w ręce. - Nie tylko młodzi powinni być zadowoleni - zaznacza dzierżawca Reduty od ZHP.

  Zwiedzanie jest płatne. Kosztuje 4, albo 2 złote.  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Kołobrzegu

  Wideo z Kołobrzegu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

   Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Adam Sztaba: Grzegorz Ciechowski - Spotkanie z Legendą

  Adam Sztaba: Grzegorz Ciechowski - Spotkanie z Legendą