Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagranica wykupuje Polaków

(n)
Wyjazd Polaków autokarem z Poznania do Wielkiej Brytanii.
Wyjazd Polaków autokarem z Poznania do Wielkiej Brytanii. Fotorzepa
Wzrasta zapotrzebowanie na handlowców i inżynierów. Mazowsze umacnia pozycję lidera, ale już co dwudziesta oferta pracy pochodzi z zagranicy. To podstawowe wnioski, które wypływają z raportu "Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2006", przygotowanego przez konsultantów portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

Łączna liczba ofert za pierwsze 3 miesiące 2006 r. to prawie połowa wszystkich ofert pracy na portalu Pracuj.pl za cały rok 2005. Tak znaczący wzrost liczby ofert wynika z upowszechniania się rekrutacji przez Internet wśród pracodawców.
W handlu
Oferty pracy w branży handlowej stanowiły aż 15% wszystkich ofert w Pracuj.pl. W porównaniu do I kwartału 2005 r. to prawie trzykrotny wzrost liczby ofert z poziomu 906 do 3355 w I kwartale 2006r.
Na kolejnych dwóch miejscach znalazły się przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Z każdej z tych branż pochodziła co jedenasta oferta pracy w portalu. - Obecność dwóch tak różnych branż na drugim i trzecim miejscu wśród ofert na naszym portalu jest w pewnym sensie odzwierciedleniem światowych tendencji. Wzrost gospodarczy koncentruje się z jednej strony na zaawansowanych technologiach, z drugiej - na wydobyciu i przetwórstwie surowców, głównej części przemysłu ciężkiego - mówi Przemysław Gacek, dyrektor portalu.
Miejsce od trzeciego do szóstego zajmują kolejno przemysł lekki, budownictwo i nieruchomości oraz bankowość, finanse oraz ubezpieczenia. Liczba ofert w każdej z tych dziedzin była zbliżona i stanowiła po ok. 6% wszystkich ofert publikowanych za pośrednictwem Pracuj.pl. Już tradycyjnie najmniej ofert pochodziło z branży prawniczej oraz edukacyjno-szkoleniowej - odpowiedni 1% i 0,5%. Liczbowo był to jednak - prawe tyle samo co za cały ubiegły rok.
Potrzebni inżynierowie
Co jedenasta oferta była skierowana do inżynierów, to druga najczęściej poszukiwana grupa zawodowa. Popyt na inżynierów był dużo wyższy, aniżeli na czwartą w rankingu kategorię specjalistów od finansów (co 19 oferta). Piąte i szóste miejsce przypadło informatykom specjalizującym się w administracji oraz w oprogramowaniu.
Najwięcej pracy na Mazowszu
Pierwszy kwartał 2006 roku przyniósł zmianę tendencji: Mazowsze - dotychczas zmniejszające swój udział - tym razem znacząco umocniło się na pozycji lidera. W I kwartale 2005 roku co piąta oferta pochodziła z tego województwa, podczas gdy w I kwartale 2006 roku już prawie co trzecia.
Znaczący awans zanotowało województwo dolnośląskie z czwartej pozycji w I kwartale 2005 roku na drugą (co 10. oferta). - W tym przypadku przyczyna jest oczywista. Znaczące inwestycje zagranicznie w tym województwie zwiększają popyt na nowych pracowników - mówi Przemysław Gacek. Kolejną pozycję zajęły województwo śląskie - z liczbą ofert zbliżoną do województwo dolnośląskiego - oraz kolejno województwo wielkopolskie i małopolskie.
Nastąpił znaczący wzrost liczby ofert z zagranicy, już co 20. oferta na portalu Pracuj.pl pochodziła spoza Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!