MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zagroda Jamneńska z nagrodą. Tysiące gości, plany na imprezy, pytania o jarmark

Joanna Krężelewska
- Jestem przekonany, że z roku na rok Zagroda będzie się rozwijać, będzie coraz chętniej odwiedzana przez mieszkańców - mówi Krzysztof Jedynak, p.o. dyrektora Muzeum w Koszalinie
- Jestem przekonany, że z roku na rok Zagroda będzie się rozwijać, będzie coraz chętniej odwiedzana przez mieszkańców - mówi Krzysztof Jedynak, p.o. dyrektora Muzeum w Koszalinie RADEK KOLEŚNIK
Zagroda Jamneńska została nagrodzona certyfikatem Najlepszy Produkt Turystyczny Pomorza Zachodniego 2019 roku. Wyróżnienie przyznał zarząd Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

- To bardzo duże wyróżnienie zarówno dla samego obiektu, dla pracowników, którzy realizują zadania związane z tym projektem, ale i dla samego Koszalina, bowiem miasto wzbogaciło się o ważny punkt na mapie kulturalnej i edukacyjnej - powiedział Krzysztof Jedynak, p.o. dyrektora Muzeum w Koszalinie.

Zagroda Certyfikatem została nagrodzona podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki w Kołobrzegu. Co ciekawe, muzealny obiekt ma dużą szansę na kolejne wyróżnienie - przeszła bowiem regionalny etap konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny w kategorii Certyfikat Specjalny, organizowany przez Polską Organizację Turystyczną. Rozstrzygnięcie już w listopadzie.

Obiekt, który kosztował 4,58 mln zł i został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, otwarty został 7 kwietnia tego roku. - Od tego czasu Zagrodę Jamneńską odwiedziło 2700 osób, a w warsztatach udział wzięło 1100 osób - wylicza Bogna Buziałkowska, kierowniczka działu rozwoju i promocji Muzeum w Koszalinie. - To jednak dane wynikające ze sprzedaży biletów, a wiele osób odwiedziło nas podczas sześciu Jarmarków Jamneńskich, uroczystego otwarcia czy Nocy Muzeów, podczas której gościliśmy ponad tysiąc zwiedzających.

W Zagrodzie organizowanych jest wiele dodatkowych imprez - plenery fotograficzne, koncerty, Narodowe Czytanie we współpracy z Koszalińską Biblioteką Publiczną. - Wiele osób prywatnych organizuje u nas spotkania - na przykład aktywne seniorki zaprosiły na dzień dziergania - dodaje Buziałkowska.

Już w niedzielę 7 kwietnia oficjalnie otwarta zostanie Zagroda Jamneńska. Byliśmy tam dziś! Zobaczcie, jak wygląda!Impreza odbędzie się w godzinach 11.00 – 17.00. Otwarciu będzie towarzyszył Jarmark Jamneński, na którym zobaczymy (i będziemy mogli zakupić) prace artystów ludowych i nieprofesjonalnych. Oferta, jak zwykle bogata – moc pięknych, niepowtarzalnych przedmiotów. Nie zabraknie też smakołyków – domowych ciast, pierogów, wędlin, miodów i jamneńskiego piwa. Podczas otwarcia będziemy mogli podejrzeć i wziąć udział w jednej z największych atrakcji planowanych w zagrodzie – warsztatach rękodzielniczych. Na ten wiosenny okres przygotowaliśmy warsztaty wykonywania palm wielkanocnych oraz odbijania dekoracyjnych stempli. Jarmark nie może odbyć się bez ludowej muzyki – na scenie wystąpi zespół rodem z Jamna – Jantarowy Kwiat wraz z zaproszonymi gośćmi.  Na koniec wystąpi artysta, który inspiruje się tradycją miejskich grajków – Witek – Muzyk Ulicy. Jednak największą atrakcją będzie zwiedzanie nowo powstałej wystawy etnograficznej w kmiecej chałupie. Ekspozycja została podzielona na dwie części. W pierwszej, interaktywnej, znajduje się przepiękna makieta Jamna oraz atrakcje dla małych i dużych. W drugiej części poznamy jak mieszkali i żyli dawni mieszkańcy Jamna i Łabusza. Może uda się wam wypatrzeć „dzikich lokatorów” czyli jamneńskie julki. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i zabawy! Przypomnijmy, iż projekt pn."Rekonstrukcja historycznej Zagrody Jamneńskiej z XIX w.” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Zagroda Jamneńska , Dział Etnografii Muzeum w Koszalinie, ul. Jamneńska 24 . Zobacz także: Noc Muzeów 2018 w Koszalinie - Muzeum Obrony Przeciwlotniczej

Zagroda Jamneńska. Wielkie otwarcie już w niedzielę [zdjęcia]

Nie każdy jest jednak zadowolony - wystawcy uczestniczący w Jarmarkach Jamneń-skich, zaniepokojeni spadającą frekwencją odwiedzających, wnioskują o przywrócenie ich lokalizacji na dziedziniec Muzeum przy ul. Młyńskiej.

- Sytuacja nie jest prosta. Projekt inwestycji zakłada, że przez pięć lat Jarmarki będą odbywać się w Zagrodzie. Głos wystawców jest bardzo ważny, bowiem to oni są duszą tego wydarzenia, dlatego przyjrzymy się statystyce i zastanowimy nad formułą Jarmarku - podkreślił Krzysztof Jedynak.

Odpowiedzi ma udzielić już nowy dyrektor Muzeum, którego nazwisko mamy poznać na początku listopada.

A już 7 listopada w Zagrodzie zadebiutuje seminarium naukowe pod hasłem „Wieś Pomorska. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. Spotkania organizowane będą raz w roku.

Zobacz także: Koszalin: impreza w zagrodzie jamneńskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński