MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie koronawirusem: Apelujemy o rozważenie obecności w kościołach [rozmowa]

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
- Stosowanie się do zaleceń sanitarnych jest  przejawem miłości bliźniego - mówi ks. Wojciech Parfianowicz
- Stosowanie się do zaleceń sanitarnych jest przejawem miłości bliźniego - mówi ks. Wojciech Parfianowicz Fot. Radek Koleśnik
- Gdyby ktoś zrezygnował z udziału we Mszy świętej może ją śledzić podczas transmisji w telewizji, radiu czy internecie - mówi ksiądz Wojciech Parfianowcz, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie.

Biskup Edward Dajczak przełożył termin tegorocznych rekolekcji wielkopostnych oraz odwołał Pielgrzymkę Maturzystów Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej na Jasną Górę. Jednak najważniejszą decyzją, jaką musiał podjąć w ostatnich dniach, była decyzja o zgodzie na dyspensę, która zwalnia z obowiązku uczestnictwa w najbliższych, niedzielnych mszach świętych. Nie brakuje jednak głosów, że te wszystkie kroki to w obliczu zagrożenia koronawirusem jest zdecydowanie za mało. Że Kościół katolicki w Polsce powinien całkowicie zawiesić odprawianie Mszy świętych i innych nabożeństw.

Biskupi uznali, że całkowite zawieszenie odprawiania Mszy świętych nie jest konieczne. Natomiast, jak Pan wspomniał, zostały podjęte nadzwyczajne, absolutnie nadzwyczajne kroki. Biskup Edward Dajczak udzielił specjalnej dyspensy zwalniającej z obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej do 29 marca włącznie. Oznacza to, że brak uczestnictwa nie jest grzechem. Dyspensę otrzymali wierni w podeszłym wieku, mający objawy infekcji, młodzież i dzieci oraz ich dorośli opiekunowie, a także - co warto podkreślić wszyscy, którzy czują obawę przed zarażeniem.

Jest to wyjątkowy i bezprecedensowy moment. W naszej najnowszej historii takiego przypadku nie było.

Dlatego bardzo gorąco apelujemy, aby poważnie rozważyć swoją obecność w kościele. Musimy dbać nie tylko o siebie, ale także o innych. Pamiętajmy, że nie tylko możemy się zarazić, ale także możemy być źródłem zarażenia.

Cały czas istnieje też możliwość obejrzenia Mszy świętych w telewizji albo w internecie lub wysłuchania jej w radio

To prawda. Gdyby ktoś zrezygnował z udziału we Mszy św., może ją śledzić podczas transmisji w telewizji, radiu czy internecie. Oczywiście, nie jest to uczestnictwo, ale jednak pożyteczna praktyka duchowa.

Czy w obecnej sytuacji powinniśmy prosić o Komunię Świętą na rękę i nie podawać dłoni w momencie przekazywania znaku pokoju? Co z użyciem wody święconej przy wejściu i wyjściu? Czy księża będą na początku mszy zachęcać do zmiany tych zachowań? Czy zostanie wydany jakiś jeden wspólny komunikat?

Biskup wydał specjalne zalecenia higieniczne obowiązujące podczas liturgii. Można więc przyjmować Komunię Świętą na rękę. Nie należy też podawać ręki na znak pokoju. Nie będzie również wody święconej w kropielnicach. Gdyby była, nie należy jej używać. Można też przystąpić do tzw. Komunii duchowej. Jest to akt zjednoczenia się z Bogiem bez przyjęcia hostii. Taka praktyka jest możliwa tylko dla osób w stanie łaski uświęcającej.

Oprócz sfery zachowań, która ma ścisły związek z uniknięciem fizycznego zarażenia się wirusem jest też sfera duchowa, dotykająca wiary. Jak w tym kontekście powinien zachować się katolik?

Powinniśmy się gorąco modlić o ustanie epidemii, a także o zdrowie dla chorych i o siły dla służb pracujących przy jej opanowywaniu. Niech tej modlitwy będzie więcej. W Koszalinie jest kilka kaplic, w których przez cały dzień, a nawet całą dobę (Dom Miłosierdzia) jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Korzystajmy z tego dobrodziejstwa. Módlmy się w domach ile tylko się da. Patrzmy też na innych. Stosowanie się do zaleceń sanitarnych jest konkretnym przejawem miłości bliźniego.

Zobacz także: Piotr Jedliński, prezydent Koszalina o kolejnych decyzjach w związku z zagrożeniem koronawirusem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński