MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie koronawirusem: W Koszalinie ruszyło zdalne nauczanie. Dzieci zamiast w klasach siedzą w domach przed monitorami

Dzieci za pośrednictwem internetu rozwiązują różne zadania - także z np. z plastyki. Są i zadania z wychowania fizycznego (np. filmiki z zestawami ćwiczeń) czy dzienniczki aktywności.
Dzieci za pośrednictwem internetu rozwiązują różne zadania - także z np. z plastyki. Są i zadania z wychowania fizycznego (np. filmiki z zestawami ćwiczeń) czy dzienniczki aktywności. Radek Koleśnik
Nauczanie zdalne to nie tylko dobra wola nauczycieli, ale obowiązek. W całym regionie koszalińskim szkoły musiały rozpocząć realizowanie podstawowy programowej. Na razie takie nauczanie ma potrwać do 10 kwietnia. Czy ten okres zostanie przedłużony? Jeszcze nie wiadomo.

Jak poinformował nas Krzysztof Stobiecki, dyrektor wydziału edukacji koszalińskiego Urzędu Miasta, wszystkie placówki z Koszalina rozpoczęły zgodnie z planem nauczanie przez internet.

- Na razie nie mamy żadnych sygnałów, że coś nie działa. Elektroniczne dzienniki, z których szczególnie teraz korzystają placówki, są osadzone na naszej infrastrukturze, naszych serwerach. Nie mamy informacji, żeby przestały działać - zapewnia nasz rozmówca.

W gestii dyrektorów pozostawione zostało to, z jakich narzędzi będą korzystać. Nauczyciele z całego kraju alarmowali, że niektóre z platform, takie jak Librus, e-podręczniki czy Vulcan zacinały się, szwankowały czy zwyczajnie zupełnie nie działały. W Koszalinie dyrektorzy postawili na różne rozwiązania. W Szkole Podstawowej nr 6 nauczyciele stworzyli własną platformę do zdalnego nauczania.

- Na platformie można w łatwy sposób przekazywać informację uczniom i rodzicom. Mamy sygnały, że ten rodzaj rozwiązania się sprawdza, zarówno jeśli chodzi o nauczycieli, jak i uczniów - wyjaśnia dyrektor SP nr 6 Marek Niesłuchowski. W SP nr 6 tak jak i w innych szkołach pojawiają się jednak takie problemy, jak brak dobrego łącza internetowego czy brak drukarki.- To co prawda przypadki dotyczące tylko kilku uczniów, ale i z tym sobie jakoś radzimy. Ustalamy określony dzień i godzinę i rodzice odbierają wydrukowane karty pracy - dodaje dyrektor.

W I LO w Koszalinie opracowanie zostały już plany lekcji, zajęcia realizowane są głównie na podstawie platformy Microsoft Teams.

- Wybraliśmy to narzędzie, ponieważ już wcześniej na nim pracowaliśmy - wyjaśnia Rafał Janus dyrektor I LO. - Skupiliśmy się na tym, żeby to ruszyło, ale problemów do rozwiązania jest wiele. Na szczęście sto procent naszych uczniów ma dostęp do sprzętu i Internetu.

Tyle szczęścia nie miała już choćby „samochodówka”. - Pojawiają się takie problemy, jak jeden komputer w wielodzietnej rodzinie - zaznacza Bogdan Witek, wicedyrektor ZS nr 10 w Koszalinie.

Sytuacja ma się podobnie w ościennych gminach. W Szkole Podstawowej w Łeknie zajęcia prowadzone są, w miarę możliwości, od początku zawieszenia zajęć stacjonarnych.

- Nauczyciele korzystają z różnych rozwiązań, różnych komunikatorów. Problemem czasem jest brak laptopa i praca na przykład na smartfonie. Dostajemy też informację od rodziców, że kończą się im limity na Internet i muszą dokupować kolejne pakiety - zaznacza Bogdan Wojas, dyrektor SP w Łeknie.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szczecinku formalnie nie jest zamknięty. Ale żaden rodzic nie posyła tam swoich dzieci i szkoła przeszła na nauczanie zdalne. Jak wszystkie inne szkoły.

Nauczanie zdalne jest - nie tylko w SOSW - absolutną nowością wymuszoną zagrożeniem koronawirusem. Większość szkół wykorzystuje do tego dziennik elektroniczny Librus.

O ile dzieci radzą sobie z nowymi technologiami, nie da się tego samego powiedzieć o rodzicach. Fora internetowe są pełne uwag rodziców, którzy też zmagają się z nauczaniem zdalnym swoich pociech. Także nie wszyscy nauczyciele radzą sobie z nową sytuacją. Ale są i tacy, którzy się odnajdują - nagrywają np. filmiki z omówieniem materiału i wrzucają je na You Tube.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Zobacz także Prezydent Koszalina Piotr Jedliński i jego zastępca Przemysław Krzyżanowski o sytuacji w mieście w związku z zagrożeniem koronawirusem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński