Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajmujesz się finansami lub księgowością? W tym dziale zarobki sięgają nawet średnio 40 tys. zł

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum
Niepewność na rynku, wysoka inflacja oraz wdrażanie nowych przepisów sprawiają, że działy finansowo-księgowe znajdują się pod dużą presją. Nadal utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na menedżerów i doświadczonych specjalistów, którzy wzmocnią zespoły finansowe. Eksperci z firmy Hays Working for your tomorrow przygotowali zestawienie średnich zabrobków specjalistów z tego działu. Zobacz ile można zarobić?

Strategiczna pozycja działów finansowo-księgowych nadal rośnie. W minionym roku zarządy firm jeszcze bardziej polegały na analizach przedstawianych przez Dyrektorów Finansowych, oczekując od nich wniosków pozwalających podjąć najlepsze decyzje biznesowe. W roku 2023 eksperci w obszarze finansów i księgowości nadal mogą liczyć na ciekawe propozycje zawodowe, oferujące nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również udział w interesujących projektach. Wyzwaniem dla pracodawców
pozostaje natomiast silna presja płacowa, która będzie utrudniała zarówno utrzymanie stabilnych zespołów, jak i pozyskiwanie nowych pracowników.

Poszukiwane kompetencje

Rośnie zakres technologii i automatyzacji finansów. W działach finansowo-księgowych funkcjonują coraz bardziej rozbudowane systemy księgowe, narzędzia analityczne (Power BI, Tableau) oraz programy umożliwiające zarządzanie dużymi bazami danych.
Rozwój technologii stosowanych w obszarze finansowo-księgowym idzie w parze ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów w dziedzinie analityki danych. Na ciekawe oferty mogą liczyć m.in. analitycy finansowi i biznesowi, a także eksperci w dziedzinie controllingu.

Wiele międzynarodowych organizacji buduje w Polsce zespoły odpowiedzialne za analizę i business partnering dla różnych regionów czy krajów. W związku z lokowaniem w kraju ról z obszaru FP&A oraz rozwojem tej specjalizacji na tutejszym rynku, rośnie zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie. Analiza danych, budowanie modeli i planowanie finansowe to tematy, które od kilku lat stają się kluczowe w kontekście świadomego zarządzania biznesem w duchu „data driven”.

Wysokie zapotrzebowanie dotyczy również stanowisk Starszych i Samodzielnych Księgowych. Częste zmiany przepisów prawnych, niejednoznaczność ich interpretacji, a także wymóg dostosowania do nich oprogramowania powodują, że od specjalistów z obszaru księgowości oczekuje się nie tylko doskonałej znajomości prawa podatkowego, ale również zdolności technicznych.
Pracodawcy wiele uwagi przywiązują do wiedzy kandydatów z zakresu obsługi e-faktur, e-sprawozdań finansowych oraz jednolitych plików kontrolnych, a także do doświadczenia pracy w określonych systemach księgowych. Do najpopularniejszych zaliczają się m.in. SAP, Oracle, Microsoft Navision, Microsoft Dynamics, Exact oraz Symfonia.

Na znaczeniu zyskuje trend wyodrębniania w organizacjach zespołów działających na pograniczu księgowości, controllingu oraz IT.

To właśnie ich zadaniem jest m.in. wdrażanie oraz rozwijanie nowych technologii automatyzujących oraz optymalizujących procesy finansowo-księgowe, a także implementacja i udoskonalanie systemów ERP. Pracodawcy poszukują kandydatów łączących zaawansowane umiejętności analityczne oraz biegłą znajomość narzędzi.

Co najmniej komunikatywna znajomość języka angielskiego

Staje się pewnym standardem w rekrutacjach finansowo-księgowych. Coraz częściej pojawiają się jednak procesy rekrutacyjne, w których od kandydatów oczekuje się również znajomości drugiego języka obcego – najczęściej niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego. Jest to związane z rozbudową struktur biznesowych firm oraz centrów usług działających w Polsce. W kraju lokuje
się coraz więcej zaawansowanych ról finansowych o międzynarodowym zakresie odpowiedzialności, a menedżerowie i eksperci w dziedzinie finansów i księgowości częściej rozpatrują oferty pracy w centrach usług biznesowych.
Nadal w cenie są specjaliści, którzy ukończyli kursy organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce lub posiadają certyfikat ACCA, CIMA, Biegłego Rewidenta czy Doradcy Podatkowego.

Zdaniem ekspertów w 2023 roku wynagrodzenia i płace w branży finansowo-księgowej będą nadal rosły. Tempo podwyżek nie będzie jednak równie wysokie, co w 2022. W ostatnim czasie największe wzrosty wynagrodzeń dotyczyły stanowisk specjalistycznych i eksperckich. Na podwyżki rzędu 20 proc. mogli liczyć Starsi oraz Samodzielni Księgowi, Kontrolerzy Finansowi, Analitycy Finansowi oraz FP&A, natomiast na wzrost wynagrodzenia na poziomie 15 proc. – eksperci w dziedzinie podatków oraz audytu.

Ile średnio można zarobić w zawodach — księgowość i finanse?

  • Regional CFO/ Członek Zarządu 40 tys. zł
  • CFO/ Członek Zarządu 35 tys. zł
  • Dyrektor Finansowy 30 tys. zł
  • Kierownik ds. Finansowych 22 tys. zł
  • Kierownik Działu Kontrolingu 20 tys. zł
  • Kontroler Finansowy Zakładu 19 tys. zł
  • Kontroler Finansowy 17 tys. zł
  • Finance Business Partner/ Finance Executive 17 tys. zł
  • Analityk/ Starszy Analityk Finansowy 14 tys. zł
  • Analityk Biznesowy 14 tys. zł
  • Młodszy Analityk 7,5 tys. zł
  • Główny Księgowy 19 tys. zł
  • Zastępca Głównego Księgowego 14 tys. zł
  • Samodzielny/ Starszy Księgowy 12 tys. zł
  • Księgowy 8 tys. zł
  • Młodszy Księgowy 6 tys. zł
  • Księgowy ds. VAT/ CIT 9,5 tys. zł
  • Asystent Działu Finansowego 5 tys. zł
  • Kierownik ds. Podatków 25 tys. zł
  • Specjalista ds. Podatków 10 tys. zł
  • Kierownik Audytu Wewnętrznego 20 tys. zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zajmujesz się finansami lub księgowością? W tym dziale zarobki sięgają nawet średnio 40 tys. zł - Głos Szczeciński