Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowy Czaplinek. Niezwykłe zdjęcia miasta, którego już nie ma [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Drodzy czaplinianie, poznajecie swoje miasto?
Drodzy czaplinianie, poznajecie swoje miasto? Muzeum Okręgowe Koszalin/L.Kozakiewicz
Dzięki badawczemu zacięciu pasjonatów udało się dotrzeć do rewelacyjnych zdjęć starego Czaplinka.

Dla ogółu ponownie odkrył te Tomasz Choroba, autor bloga dramburg.blogspot.com poświęconego głównie historii Drawska Pomorskiego, ale i okolicznych miejscowości.

Oddajmy Mu głos: - Przed Państwem absolutnie fantastyczne fotografie Czaplinka z 1961 roku autorstwa L. Kozakiewicza – pisze. - Są one ilustracjami do Studium historyczno-urbanistycznego do planu zagospodarowania przestrzennego miasta opracowanego na zlecenie Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki, które zostało wydane w Warszawie w 1961 roku. Maszynopis w Archiwum Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie.

CZYTAJ TEŻ:

- Oryginalne opisy fotografii - niejednokrotnie błędne - zostały sporządzone przez osoby najwyraźniej z Czaplinkiem nie związane, jednak dzięki wielkiej pomocy Pana Zbigniewa Januszańca udało się je poprawić – dodaje Tomasz Choroba.

Zapraszamy więc do wehikułu czasu… Można zaryzykować tezę, że zdjęcia pokazują Czaplinek w stanie niemal niezmienionym od wojny. Takim ówczesny Tempelburg w roku 1945 zostawiali Niemcy. Szachulcowa zabudowa, ulice brukowane „kocimi łbami”… drabiniasty wóz, klimat małego miasteczka na kresach dawnych Niemiec.
Ale miasto już od kilkunastu lat było w granicach Polski. Z walk w marcu 1945 roku wyszło bez większych zniszczeń. W roku 1961 większość poniemieckie zabudowy jeszcze stoi, choć tu i ówdzie widać już, że brak remontów zaczynał robić swoje. Tu jakiś pustostan, tu odpadający tynk, tu chałupa chyląca się ku ruinie, gdzie indziej już stosik cegieł z rozbiórki.

Zdjęcia posłużyć miały do przemiany urbanistycznej Czaplinka. Cóż, wyszło tak sobie. Powstały nowe osiedla, ale na obrzeżach miasta. Część kamieniczek rozebrano programowo, inne z uwagi na stan technicznych. Pojawiły się współczesne plomby, socrealistyczne bloki i zabudowa średnio pasująca do czaplineckiej architektury. W sumie jedynym w miarę udanym obiektem, jaki powstał jest chyba tylko hotel Elektor na rynku.

I prezentujemy także kilka zdjęć współczesnego Czaplinka autorstwa pana Andrzeja Cogiela. Zmiany widoczne jak na dłoni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto