OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Magdalena Czyszczoń zajęła 6. miejsce podczas mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju. Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Magdalena Czyszczoń zajęła szóste miejsce w klasyfikacji końcowej wielobojowych mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim. W norweskim Hamar triumfowała Holenderka Antoinette Rijpma-de Jong. Wśród mężczyzn najlepszy był jej rodak Patrick Roest.

Srebrny medal zdobyła reprezentantka gospodarzy Ragne Wiklund, a brązowy wywalczyła Holenderka Marijke Groenewoud.

Miejsca Magdaleny Czyszczoń na ME w łyżwiarstwie szybkim

Czyszczoń zajęła kolejno: 14. miejsce na 500 m, siódme na 3000 m, szóste na 1500 m i piąte na 5000 m.

- Nie zakładaliśmy sobie limitów czasowych na te mistrzostwa, dlatego że ciężko było określić, jaki lód nas czeka na miejscu w Hamar. Magda Czyszczoń dobrze zaprezentowała się w finale na 5000 metrów, dzięki czemu udało się jej przeskoczyć dwie rywalki w klasyfikacji generalnej. Przejechała bardzo równo ten dystans, z czasem o zaledwie 10 s gorszym niż w grudniu w Calgary, gdzie pobiła rekord kraju - powiedział trener Biało-Czerwonych Paweł Abratkiewicz, cytowany przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego.

Olga Kaczmarek w niedzielę nie startowała, a po sobotnich występach została sklasyfikowana na 14. pozycji. - Olga Kaczmarek walczy z chorobą. W sobotnim biegu na 3000 metrów jej organizm odmówił posłuszeństwa i po niedzielnej rozgrzewce uznaliśmy, że nie ma sensu ryzykować dalszych startów, zwłaszcza że duża część sezonu jeszcze przed nami - tłumaczył szkoleniowiec.

Szymon Pałka bez finału wieloboju

W rywalizacji mężczyzn warunki od początku dyktował Roest, który uzyskał najlepsze czasy na 500 i 10 000 m, a w pozostałych konkurencjach miał drugi rezultat. Na 1500 m i 5000 m lepszy od niego był Norweg Sander Eitrem, który wywalczył srebrny medal. Brąz zdobył Belg Bart Swings.

Szymon Palka nie zmieścił się w czołowej ósemce, która kwalifikowała się do ostatniej konkurencji, i uplasował się na dziewiątej pozycji. - Szymon Palka nieźle zaczął od piątego miejsca na 500 metrów, ale 10. i 11. pozycje na 1500 i 5000 metrów pozbawiły go finału - skwitował Abratkiewicz.

Światowa czołówka szykować się teraz będzie do startów w ostatnich rundach Pucharu Świata, obu w Tomaszowie Mazowieckim: 10-12 i 17-19 lutego. Na zakończenie sezonu czeka ją najważniejsza impreza - mistrzostwa świata w Heerenveen (2-5 marca).