Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakwasy - skąd się bierze ból po treningu? Poznaj przyczynę i naucz się z tym radzić

Paula Goszczyńska
123RF
Czym są zakwasy oraz w jaki sposób zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia - mówi Mateusz Dul, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana w Warszawie.

Zakwasy to popularna nazwa tak zwanego zespołu opóźnionego bólu mięśniowego, który najczęściej pojawia się 1-2 dni po intensywnym wysiłku fizycznym lub powrocie do aktywności sportowej po dłuższej przerwie.

Wbrew obiegowej opinii, główną przyczyną dolegliwości nie jest kwas mlekowy odkładający się w mięśniach, ponieważ zostaje on usunięty już w ciągu kilku godzin po zakończeniu treningu.

Powrót do treningów

Poniedziałek. Tak, to już dziś - zaplanowane zmiany czas w końcu wprowadzić w życie. Po kilku latach ograniczonej aktywności fizycznej wiesz, że nie będzie lekko, ale mimo to rozpiera cię energia. Wraz z przyjacielem udajesz się do siłowni i pod okiem profesjonalnego trenera personalnego wykonujesz rozgrzewkę, a następnie szereg zaplanowanych ćwiczeń. Po treningu wracasz do domu zadowolony i kładziesz się spać.

Wtorek. Kiedy budzisz się rano, mocniej niż zazwyczaj czujesz przyciąganie łóżka. Wczorajszy wieczorny trening porządnie dał ci w kość i ewidentnie czujesz się jeszcze zmęczony. Musisz jednak wstać i udać się do pracy, ale… tutaj zaczynają się pierwsze problemy. Mocno bolą cię ręce, klatka piersiowa oraz nogi. Zbyt długa przerwa w wysiłku fizycznym przynosi teraz swoje skutki.

Czym spowodowany jest ból?

- Popularne zakwasy to w medycznym języku zespół opóźnionego bólu mięśniowego, który najczęściej pojawia się 1-2 dni po intensywnym wysiłku fizycznym. Według obiegowych opinii, za ból miał odpowiadać odkładający się w mięśniach kwas mlekowy. Najnowsze badania wykazały jednak, że zostaje on usunięty z mięśni już kilka godzin po wysiłku. Gdzie zatem tkwi źródło dolegliwości bólowych po aktywności fizycznej? Odpowiedzi należy szukać w mikrouszkodzeniach mięśni, które pojawiają się w wyniku odbytego treningu - komentuje Mateusz Dul, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana. - Długa przerwa w uprawianiu sportu powoduje bowiem, że nasze mięśnie nie są przyzwyczajone do pracy, dlatego ich włókna łatwiej ulegają uszkodzeniom. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy nasz trening będzie intensywniejszy niż te, które dotychczas były przez nas przeprowadzane. Wówczas, mięśnie wykonują pracę „ponad swoje siły”, podobnie jak w pierwszym opisywanym przypadku, ulegając mikrouszkodzeniom i powodując ból - dodaje.

jak radzić sobie z zakwasami?

Zakwasy zdecydowanie rzadziej i mniej intensywnie występują u osób, które regularnie uprawiają sport i racjonalnie dostosowują wysiłek fizyczny do aktualnych możliwości własnego organizmu. Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakwasów jest możliwe, jednak należy wprowadzić w nasze sportowe życie kilka istotnych elementów:

  • Dobra rozgrzewka
  • Stopniowe obciążenie
  • Systematyczny trening
  • Odpoczynek

ZOBACZ TAKŻE: Jak wybrać trening, który się nie znudzi?

(Źródło:Dzień Dobry TVN
Dostawca: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zakwasy - skąd się bierze ból po treningu? Poznaj przyczynę i naucz się z tym radzić - Echo Dnia Świętokrzyskie