Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek rycerski w Krągu na sprzedaż

Marzena Sutryk [email protected]
Zamek w Krągu jest bardzo malowniczo położony.
Zamek w Krągu jest bardzo malowniczo położony. Radek Koleśnik
Na rynku jest kolejna "perełka". To zamek rycerski w Krągu z XV wieku. Cena to ok. 25 milionów złotych. - Trudno będzie znaleźć klienta - ocenia Kazimierz Wysokiński.

Obiekt jest wyjątkowy i pięknie położony. W parku, nad jeziorem w Krągu koło Polanowa. Zamek jest do wzięcia z folwarkiem i stajnią. W piątek nie udało nam się porozmawiać z właścicielami obiektu, którzy opiekują się nim od lat i nadal prowadzą tu hotel i restaurację. Sama chęć sprzedaży zamku przez nich nie podlega jednak dyskusji - na branżowym portalu internetowym pojawiło się bowiem stosowne ogłoszenie. Sprzedający zaproponował za nieruchomość o powierzchni blisko trzech tys. m kw. prawie 25 mln złotych; wychodzi prawie 9 tys. zł za m kw.

Kazimierz Wysokiński, który prowadzi biuro nieruchomości w Koszalinie: - W takich sytuacjach podchodzi się do tego tak: pokaż mi swoje księgi rachunkowe i obroty i udowodnij, że inwestycja zwróci się przez najbliższych 8 - 10 lat - mówi. - Wartość tego rodzaju nieruchomości nie zależy w tym przypadku od ich położenia, ale od tego, na ile inwestycja jest opłacalna. Czy tego rodzaju obiekty w dzisiejszej dobie się sprzedają? W żadnym wypadku. W tych czasach sprzedaje się to, co nie idzie. A jak coś nie idzie, to trudno, żeby to ktoś kupił - komentuje branżowiec.

Dla odmiany od pracowników istniejącego tam hotelu usłyszeliśmy, że zainteresowanie obiektem jest dość duże. Ale wiadomo też, że to o niczym nie przesądza.

Dodajmy, że zamek jest z 1494 roku. Sprzedawany jest też folwark i stajnia z 1970 roku. Całość jest położona w parku, który zajmuje 26 tys. m kw., tuż przy jeziorze. To jeden z nielicznych zamków wodnych w Europie. Zabytek, w którym od 1996 roku zaprasza Hotel Podewils oraz restauracja.

W zamku są komnaty dla 120 gości, które są stylowo wyposażone. Z pokojów roztacza się widok na otaczający las, wzgórza i zamkowe jezioro. Jest tu także sala koncertowa, biblioteka, sala balowa oraz rycerska jak również restauracja w zabytkowej piwnicy ze sklepieniem łukowym oraz mieszkanie właściciela o powierzchni 200 m kw.

W folwarku jest 10 przestronnych pokoi dwuosobowych z widokiem na jezioro i z dużym tarasem. W przyziemiu budynku folwarcznego znajduje się stajnia oraz 6 pokoi służbowych.

Przy folwarku jest stadnina koni, miejsce na grillowanie, ognisko, plac zabaw dla dzieci, plaża wraz z pomostem nad jeziorem, wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów. Jak zapewniają sprzedający, stan techniczny zamku jest dobry - ostatni generalny remont zamku przeprowadzony został w 2006 roku, a folwarku w 2011 roku - dowiadujemy się z ogłoszenia.

Historia zamku

Zamek w Krągu został wystawiony na sprzedaż. To obiekt z kilkuwiekową historią, którą warto nieco poznać. To właśnie tutaj, w 1414 roku pomiędzy dwoma jeziorami, powstał zamek gotycki. Z tego okresu pochodzą piwnice z trzema strzelnicami nadziemnymi we wschodniej ścianie zamku. Jak wszystkie budowle tego typu, zamek był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, a ponieważ liczy już 500 lat, jego pierwotne formy mocno się zatarły. (...) Pierwsza wzmianka o posiadłości pochodzi z 1458 roku. Wtedy majątek ten zamieszkiwał Anton von dem Borne. Szacuje się, że od roku 1480 zamek wszedł w posiadanie Rodu von Podewils jako lenno książąt pomorskich.

Z wydarzeniem tym związana jest następująca legenda: otóż kiedy koszalinianie napadli na dwór księcia Bogusława X, o mały włos książę straciłby swoją głowę, gdyby nie szybka reakcja kapitana Adama von Padewils, ratującego mu życie. W podzięce za to Adam von Podewilsa otrzymał od księcia zamek w Krągu wraz z okolicznymi gruntami. Pierwotnie był to książęcy dom myśliwski. Swój renesansowy charakter zawdzięcza zamek Felixowi von Podewilsowi, który był zwolennikiem epoki renesansu. W 1860 roku zamek zostaje sprzedany majorowi Hugo von Loen za 81.500 talarów.

Posiadłość ta znajdowała się pod jego panowaniem tylko 20 lat. Hugo von Loen sprzedał majątek jednemu z rodziny von Riepenhausen (za 188000 talarów), a jak mówi legenda, sprzedaż ta spowodowana była długami karcianymi. Przez cały ten okres wielkość posiadłości zmniejszała się o poszczególne folwarki; albo była częściami wyprzedawana, albo poszczególny folwark stawał się samodzielną jednostką.

Ostatnim właścicielem był Dr. Karl Alexander von Riepenhausen, który ożenił się z Amerykanką. Miał z nią jedną córkę, która zmarła zaraz po urodzeniu, pozbawiając go w ten sposób jedynego dziedzica. Sam Karl von Riepenhausen zmarł w 1944 roku. I tak oto pozostał zamek bez właściciela. W marcu 1945 r. zamek został ostrzelany, spalony i zdewastowany.

Okna, drzwi, schody, podłogi i wszelkie dobra materialne zostały rozgrabione przez szabrowników. Zamek przeobraził się w ruinę. Z tych powodów budynek urzędowo przeznaczono do rozbiórki. Wywołało to protesty konserwatora zabytków, apele mieszkańców gminy.

Zamek w Krągu i przyzamkowy kościół wpisane zostają do Rejestru Ochrony Zabytków. W roku 1953 przystąpiono do odbudowy zamku na podstawie posiadanej dokumentacji technicznej. Szczecińskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów przejęło finansowanie i odrestaurowanie obiektu w celu przeznaczenia go na obiekt wczasowy. W wyniku reformy uwłaszczeniowej obiekt został przejęty przez gminę Polanów, która wystawiła w latach 90. zamek do przetargu.

Źródło: www.podewils.pl
opr. MAS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!