MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zanim wyślesz dziecko w góry

Marzena Sutryk [email protected]
– Dobrze zorganizowany wyjazd w góry jest gwarancją udanego wypoczynku – mówi Dariusz Bryła z DB-ACTIVE, które w swojej ofercie ma m. in. miejsca na wyjazd na obóz "U źródeł Wisły – Wisła”.
– Dobrze zorganizowany wyjazd w góry jest gwarancją udanego wypoczynku – mówi Dariusz Bryła z DB-ACTIVE, które w swojej ofercie ma m. in. miejsca na wyjazd na obóz "U źródeł Wisły – Wisła”. Archiwum
Niedługo koniec roku szkolnego. Chcesz wysłać dziecko na wakacje w góry? To niemal ostatni moment na zgłoszenie, a także na przygotowanie się.

Przy podejmowaniu decyzji o wysłaniu dziecka na wypoczynek, warto sprawdzić organizatora. Rodzic musi upewnić się, czy kolonia /obóz jest zgłaszana do Kuratorium Oświaty (wówczas organizator musi spełnić kilka warunków), czy nasze dziecko jedzie pod opieką wykwalifikowanej kadry, także medycznej. Dobrze, gdy wychowawcy są znani rodzicom. - Należy też przeanalizować program wyjazdu, sprawdzić czy podczas wędrówek dzieci będą pod opieką przewodników np. górskich, upewnić się, czy sprawny jest autobus, ilu jedzie kierowców (czy planowana jest kontrola inspekcji drogowej lub policji - w przypadku PKP jak wygląda trasa, ilość przesiadek itp.) - mówi Dariusz Bryła z Biura Turystyki Aktywnej DB-ACTIVE z Koszalina, który od lat organizuje m. in. letnie oraz zimowe wyjazdy dla dzieci i młodzieży, także narciarskie i snowbordowe. - Dobrze jest, jeżeli wysyłamy dziecko z organizatorem działającym w naszym miejscu zamieszkania - wtedy łatwiej sprawdzić, z kim jedzie.

- Jeżeli chodzi o przygotowanie przed wyjazdem w góry - dotyczy ono głównie tych osób, które na co dzień nie uprawiają żadnego sportu - mówi Dariusz Bryła z Biura Turystycznego DBACTIVE. - I w tym przypadku wskazane są różne formy aktywności sportowej od spacerów, biegania, do pływania, czy jazdy na rowerze.

Planując wyjścia w góry zawsze należy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Należy przede wszystkim: stopniować trudność wędrówek - zaczynamy od łagodniejszych i krótszych wypraw (przy dłuższych wyjazdach). Trzeba dopasować trasę do możliwości uczestników (umiejętności i kondycja). Ważne jest zaopatrzenie w mapę, numery telefonów do GOPR i inne alarmowe.

- Należałoby przy dłuższych wyprawach zostawić informacje o trasie wyprawy np. w domu wczasowym - dodaje Dariusz Bryła z DB ACTIVE.

Jakie zabrać wyposażenie? Odpowiednio dobrane buty . - Najlepiej wygodne, rozchodzone i o twardej podeszwie - nie zaleca się wkładania nowych butów, dobrze jeżeli są to buty sięgające ponad kostkę, z głęboko profilowaną podeszwą - szczególnie na trudne szlaki w przeciwieństwie do wędrówek po dolinach - tu wskazane są buty niskie. Podczas wędrówek w deszcz - wskazane buty wodoodporne, skórzane - tłumaczy Dariusz Bryła.

Pozostałe części garderoby? Bez względu na pogodę (a ta w górach zmienna), należy zabrać ciepłe ubranie - ubiór warstwowy (odpowiednie skarpety, spodnie, polar, nakrycie na głowę, przy dużym słońcu krem - okulary przeciwsłoneczne, oczywiście kurtkę przeciwdeszczową, a przy wędrówkach w wysokie partie gór - nawet czapkę i rękawiczki.

Do plecaka - bezwzględnie prowiant - woda mineralna niegazowana, ciepła herbata w termosie, kanapki, tabliczka czekolady.

- Oczywiście, jeżeli na trasie znajdują się schroniska, gdzie można zjeść coś ciepłego i wypić herbatę, nie musimy dźwigać dużej ilości prowiantu - mówi też Dariusz Bryła. Warto, oprócz wspomnianych rzeczy, jak prowiant i ubranie, mieć przy naładowany telefon komórkowy, a przy dłuższych wyprawach - latarkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!