Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim zaczniesz pracę musisz przejść szkolenie BHP

(ab)
sxc.hu
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika nie przeszkolonego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zaczynasz pracę w nowym miejscu. Zanim poznasz współpracowników i zakres swoich obowiązków powinieneś przejść szkolenie BHP, a potem regularnie takie szkolenia powtarzać.

Nie możesz odmówić, bo to może stanowić podstawę do zwolnienia! W świetle art. 237 Kodeksu pracy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Co ważne, szkolenie pracownika z zakresu bhp powinno mieć miejsce przed jego dopuszczeniem do pracy. To pierwsze szkolenie przybiera formę instruktażu. Pierwsze szkolenie okresowe osób będących pracodawcami i innych osób kierujących pracownikami przeprowadza się do 6 miesięcy, a pozostałych - do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.

Szkolenie okresowe pracodawca organizować powinien nie rzadziej niż raz na 3 lata dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych (przeprowadza się je w formie instruktażu).

Nie rzadziej niż raz w roku szkolenia okresowe przechodzić muszą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne.

Szkolenie okresowe osób będących pracodawcami oraz innych osób kierujących pracownikami, w szczególności kierowników, mistrzów i brygadzistów; pracowników inżynieryjno- technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji, pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy i innych osób wykonujących zadania tej służby organizowane jest nie rzadziej niż raz na pieć lat.

Powinno ono być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego Nie rzadziej niż raz na 6 lat szkolić powinni się pracownicy administracyjno-biurowi, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!