Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapadł wyrok ws. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Sąd oddalił apelację

PAP
PAP
Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Zapadł wyrok w sprawie wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej. Decyzja sądu jest korzystna dla placówki. Sąd oddalił 26 z 28 żądań
Zapadł wyrok w sprawie wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej. Decyzja sądu jest korzystna dla placówki. Sąd oddalił 26 z 28 żądań Karolina Misztal
Sąd Apelacyjny w Warszawie w poniedziałek oddalił apelację pozwanego i powoda w sprawie wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Pięć lat temu byli dyrektorzy muzeum wytoczyli powództwo instytucji, w której pracowali o ochronę praw autorskich i dóbr osobistych. Wyrok jest prawomocny.

W poniedziałek w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zapadł prawomocny wyrok w sprawie o ochronę praw autorskich i dóbr osobistych, które wytoczyli Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jej byli pracownicy: Paweł Machcewicz, Piotr Majewski, Janusz Marszalec i Rafał Wnuk.

Przewodnicząca składu sędziowskiego Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędzia Jolanta de Heij-Kaplińska oddaliła apelację pozwanego i powoda. Oznacza to, że został podtrzymany wyrok sądu pierwszej instancji z 2020 roku. W poniedziałek sąd dokonał zmiany dotyczącej kosztów procesu.

"Sąd doszedł do przekonania, że powodowie dochodzili roszczeń opartych na kumulacji prawa autorskiego i dóbr osobistych" - mówiła sędzia Sądu Apelacyjnego. Zaznaczyła, że zmiana w toku postępowania i dokonanie odrębnego napisu autorstwa jest "przyznaniem w istocie popełnienia i naruszenia dobra osobistego". Podkreśliła, że "w związku z tym wygrywającą stroną w zakresie dóbr osobistych są powodowie. Natomiast powodowie są stroną przegrywającą w zakresie naruszenia autorskich praw osobistych. W takim układzie koszty powinny zostać wzajemnie zniesione" - oznajmiła i dodała, że tylko ten zakres został zmodyfikowany przez sąd II instancji.

W uzasadnieniu sędzia podkreśliła, że wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku, który zapadł w październiku 2020 roku, "jest słuszny". Natomiast zarzuty w apelacji powodów i pozwanego nie doprowadziły do zmiany rozstrzygnięcia. "Wyrok odpowiada prawu" - oznajmiła.

Sędzia ogłaszając wyrok wskazała, że częściowo zmieniono rozstrzygnięcie o kosztach postępowania apelacyjnego przyznając stronom "taki sam rozkład i parytet". Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie jest prawomocny.

W październiku 2020 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił 26 z 28 żądań byłych dyrektorów muzeum, w tym 16 z 17 żądań w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej.

"Z siedemnastu żądań, uwzględniona zostało tylko jedno - usunięcia z wystawy głównej MIIWŚ filmu produkcji IPN pt. Niezwyciężeni" - podkreśliło MKiDN w komunikacie przesłanym po ogłoszeniu wyroku w październiku 2020 r.

Oddalone zostały natomiast żądania dotyczące, m.in.:

  • usunięcia z wystawy głównej MIIWŚ portretu ojca Maksymiliana Marii Kolbego wraz ze stanowiskiem multimedialnym poświęconym jego postaci;
  • usunięcia z wystawy głównej portretu Witolda Pileckiego wraz ze stanowiskiem multimedialnym dotyczącym jego postaci; usunięcia z wystawy głównej zdjęcia powstańców warszawskich składających przysięgę wojskową przed wstąpieniem do oddziału podczas mszy św.;
  • usunięcia z wystawy głównej zdjęcia rodziny Ulmów wraz ze stanowiskiem multimedialnym "Polacy ratujący Żydów";
  • usunięcia z wystawy głównej maski pośmiertnej bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (ofiary KL Dachau) wraz z ekspozytorem poświęconym kaźni duchowieństwa w obozach koncentracyjnych;
  • usunięcia z wystawy głównej eksponatu w postaci "Spisu pomordowanych Polaków w KL Dachau" sporządzonego w 1946 r. przez zespół ks. Edmunda Charta (więźnia Dachau).

Ponadto sąd zasądził od pozwanego na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku kwotę 10 tys. zł w związku z naruszeniem praw autorskich i dóbr osobistych powodów, umorzył postępowanie w zakresie cofniętego powództwa i oddalił powództwo w pozostałej części.

Do wyroku odnieśli się obecni dyrektorzy instytucji na zwołanej konferencji. Dyrektor MIIWŚ prof. Grzegorz Berendt oznajmił, że dzięki wyrokowi Sądu Apelacyjnego w Warszawie stwierdzono, iż zmiany wprowadzone w muzeum w 2018 roku, co do swego charakteru, formy, treści przekazu były i są zgodne z polskim prawem. "Nie nastąpiło naruszenia praw autorskich. To jest szalenie istotne, bo pokazuje, że kierując się dobrem i misją naszego muzeum mogliśmy wykonywać swoje zadania" - mówił.

Zastępca dyrektora dr Marek Szymaniak podkreślił, że wyrok "otwiera możliwość powrotu do pracy zespołu ds. ewaluacji wystawy stałej". Zapewnił, że w przyszłości film ""Niezwyciężeni", którego muzeum nie może wyświetlać, zostanie zastąpiony produkcją, którą przygotuje zespół muzeum.

Po poniedziałkowym wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, były z-ca dyrektora muzeum dr Janusz Marszalec zapowiedział w mediach społecznościowych, że byli pracownicy zamierzają złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Na konferencji prasowej podsumowującej wieloletni proces prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przyznał, że zmiany, jakie wprowadzono w 2018 roku były i są zgodne z polskim prawem.

- Okoliczność, która nas sprowadza tutaj, jest bardzo istotna dla funkcjonowania i wypełniania misji postawionej przez społeczeństwo przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. (…) Zmiany wprowadzone w naszym muzeum w 2018r., co do swego charakteru, formy i treści przekazu, były i są zgodne z polskim prawem. Nie nastąpiło tutaj naruszenie praw autorskich - mówił dyrektor MIIWŚ, dr. hab. Grzegorz Berendt. - Dzięki tej decyzji kilkanaście zmian będzie nadal dostępnych na wystawie głównej, a do tych zmian należą również informacje i przekaz na temat poświęcenia i tragedii Żydów oraz rodziny Ulmów, zamordowanych w Markowej w marcu 1944r. (…) Wzmocniona opowieść o ludzkim losie nadal może być prezentowana na terenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zmiany w wystawie głównej zostały wprowadzone wraz z przyjściem w 2017 roku nowego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej - dr Karola Nawrockiego. Słowa w jego kierunku skierował dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora ds. Naukowych i Szef zespołu ds. ewaluacji wystawy głównej w latach 2017-2018 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Jest to nasz wielki, wspólny, nie tylko muzealny, ale ogólnopolski sukces związany z możliwością prowadzenia naszej misji w takim wymiarze na jakie to muzeum zasługuje. Podziękowania pragnęlibyśmy złożyć też ówczesnemu dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej dr. Karolowi Nawrockiemu, który dal impuls do podjęcia się tej pracy - mówił podczas konferencji zastępca dyrektora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera