Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniany AK-owiec z Połczyna-Zdroju odznaczony przez prezydenta

Magdalena Michalska
Zdjęcia z uroczystości pochodzą z serwisu fotograficznego p. Krzysztofa Sitkowskiego z Kancelarii Prezydenta RPZdjęcie sierż. "Magika" pochodzi z archiwum rodzinnego
Zdjęcia z uroczystości pochodzą z serwisu fotograficznego p. Krzysztofa Sitkowskiego z Kancelarii Prezydenta RPZdjęcie sierż. "Magika" pochodzi z archiwum rodzinnego
Jak powiadomił nas pan Marek Michał Skrzyński z USA, w dniu 26 września, w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, podczas której Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przekazał akty nadania pierwszego stopnia oficerskiego oraz wręczył odznaczenia państwowe osobom wybitnie zasłużonym w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego oraz za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski i działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

Wśród odznaczonych pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, (drugim pod względem starszeństwa po orderze Orla Białego odznaczeniem państwowym) znalazł się mieszkaniec Połczyna, uczestnik Bitwy pod Osuchami oraz akcji rozbicia więzienia NKWD w Biłgoraju w styczniu 1945, sierżant Czesław Skrzyński ps. „Magik”.

Po udziale w wojnie obronnej 1939 roku, jako żołnierz 9 Pułku Piechoty Legionów z Zamościa, wstąpił on szeregi ZWZ-AK, w których pod dowództwem por. Konrada Bartoszewskiego „Wira” brał udział w wielu akcjach dywersyjno - sabotażowych. W czerwcu 1944 roku wraz z oddz. „Wira”, Czesław Skrzyński znalazł się w kotle okrążonego przez Niemców zgrupowania zamojskiego inspektoratu AK. W największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich pod Osuchami, przebił się osłaniając grupę rannych partyzantów szpitala polowego „665”.

Po wkroczeniu oddziałów Armii Czerwonej na teren Lubelszczyzny, pozostawał w konspiracji. W styczniu 1945, wraz z oddziałem por. „Wira” bierze udział w rozbiciu więzienia NKWD w Biłgoraju, gdzie osadzono i torturowano jego brata Stanisława, żołnierza oddz. NOW-AK „Ojca Jana”. Po wojnie, prześladowany przez aparat bezpieczeństwa i zagrożony aresztowaniem, wyjechał na zachód Polski, gdzie po wielu latach pracy w uzdrowisku w Połczynie -Zdroju zmarł, w 1978 r. Sierżant „Magik” za męstwo i pomoc niesioną rannym w bardzo ciężkich warunkach bojowych jeszcze w 1944 roku otrzymał nominacje do Krzyża Walecznych, a za odniesione rany do Odznaki Honorowej, których podobnie jak Krzyża Oficerskiego nigdy osobiście nie odebrał.

W imieniu rodziny, odznaczenie z rąk Pana Sekretarzu Stanu Kancelarii Prezydenta RP przyjął jego wnuk Artur Skrzyński wraz z żoną i synem.

Zobacz także Koszalińskie Spotkania z Historią z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo