Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaprawa klejowa - rzecz bardzo ważna

PIOTR JASINA
Wybór odpowiedniego kleju pozwoli  uniknąć kłopotów przy robotach wykończeniowych.
Wybór odpowiedniego kleju pozwoli uniknąć kłopotów przy robotach wykończeniowych. Maciej Kaczanowski
Co zrobić, by świeżo położona glazura nie "zjechała" nam ze ściany? By się tego ustrzec, warto wiedzieć jak wybrać klej do płytek.

W sklepach z materiałami budowlanymi od liczby klejów do płytek można dostać zawrotów głowy. O wyborze właściwego powinno decydować kilka najważniejszych czynników. Na przykład to, gdzie płytki będą układane: wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. W jakich warunkach będą układane: suchych czy w miejscach o dużej wilgotności. Wybierając kleje na zewnątrz, musimy pamiętać że muszą podobnie jak płytki być odporne na warunki atmosferyczne, wodę, mróz.
Parametry pod kontrolą
Zaprawa klejowa musi spełniać określone parametry jeśli chodzi o przyczepność i wytrzymałość. Zwykłe kleje do glazury są najpowszechniej stosowane w mieszkaniach, jak na przykład atlas czy atlas inter. W łazienkach mamy dużą wilgotność. Na zewnątrz, na tarasach czy balkonach z kolei musimy liczyć się ze skokami temperatur w dzień i w nocy, w okresie zimy czy lata. Te czynniki przy wyborze kleju należy uwzględnić. Podobnie jak fakt, że płytki będą na przykład kładzione na ogrzewanej podłodze. W takich bowiem przypadkach wymagania co do zapraw są większe. Kleje te muszą mieć bowiem podwyższoną przyczepność i większą elastyczność.
Żeby nie pękło
Istotne jest również to, czy płytki kładziemy na podłodze równej czy też nie. Przy równych powierzchniach możemy bazować na klejach cienkowarstwowych. Jeżeli jednak kładziemy go więcej, musi bowiem wyrównywać powierzchnię, wówczas należy wybrać klej grubowarstwowy. Cienkowarstwowy położony grubo nie wytrzyma bowiem wewnętrznych naprężeń w czasie wiązania, będzie pękać. Grubowarstwowy ma specjalne dodatki, które tego typu naprężenia redukują.
Biały - tak, szary - nie
Przy wyborze kleju bardzo ważne jest też, czy będzie stosowany pod płytki gresowe, charakteryzujące się bardzo niską nasiąkliwością, czy też mają wiązać płytki kamienne, granitowe, z materiałów naturalnych.
Te bowiem mają wysoki stopień nasiąkliwości. Przy tej drugiej grupie stosujemy wyłącznie zaprawy na bazie białego cementu.
Szary cement powoduje bowiem przebarwienia nasiąkliwych płytek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!