Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZAPYTAJ LEKARZA | Kiedy należy udać się z dzieckiem do psychologa?

red
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: [email protected]

Rodzice bardzo często odwlekają decyzję o wizycie u psychologa dziecięcego. Dlaczego pojawia się ta dziwna niechęć?

Justyna Pokrzywka, psycholog radzi: Często z powodu wstydu. Uważają też, że wizyta u psychologa dziecięcego oznacza ich porażkę. Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało i nie sprawiało problemów wychowawczych. Decyzja o wizycie u psychologa dziecięcego zwykle nie jest łatwa dla rodzica. Zanim się na nią wybierze z dzieckiem, podejmuje samodzielne próby poradzenia sobie z problemem. Rodzice boją się również, że zostaną poddani ocenie, krytyce, że ich dziecko będzie badane. Uczucia te są całkowicie zrozumiałe i wiążą się z lękiem przed nieznanym. Należy pamiętać jednak, że zaniedbanie i brak wsparcia ze strony bliskich może skutkować pogłębianiem się trudności i sprawiać, że dziecko wejdzie w dorosłe życia z bagażem nierozwiązanych problemów, które utrudnią mu prawidłowe funkcjonowanie.

Jakie zachowania dziecka powinny dać nam do myślenia? Kiedy się zaniepokoić?

Justyna Pokrzywka, psycholog radzi: Pomoc psychologa powinno otrzymać dziecko, którego rodzice, opiekunowie lub nauczyciele niepokoją się jego zachowaniem. Niektórym objawami świadczącymi o tym, że zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka są zagrożone, mogą być na przykład agresja, lęki, fobie, nieśmiałość, moczenie się w nocy, niechęć chodzenia do szkoły lub przedszkola, trudności z nauce, wagarowanie, nadruchliwość, kłopoty z koncentracją, trudności w relacjach społecznych, obniżony lub nadmiernie podniesiony nastrój albo duże lub gwałtowne jego wahanie się, zamykanie się w sobie, bóle lub choroby spowodowane stresem.

Jakie kroki powinniśmy podjąć w pierwszej kolejności? Kiedy interwencja rodziców jest wystarczająca, a kiedy pomoc specjalisty w przypadku dziecka okazuje się konieczna? Jak to właściwie rozpoznać?

Justyna Pokrzywka, psycholog radzi: Nie wolno bagatelizować żadnych niepokojących objawów i zachowań dziecka. Zazwyczaj rodzic dzięki swojej troskliwości, opiekuńczości i wsparciu jest w stanie rozwiązać sam źródło problemów. Jednak zdarzają się sytuacje, że mimo swoich dobrych chęci i starań nie jest w stanie dotrzeć do dziecka i mu pomóc - wtedy niezastąpiona jest wizyta u psychologa. Ta jest często pierwszym krokiem do rozwiązania problemu. Specjalista sam go nie zlikwiduje. Jego zadanie to między innymi podanie sposobów na rozwiązanie problemu. Reszta należy do rodziców. To właśnie ich czeka praca, w której najcenniejsze są wola, konsekwencja i systematyczność. Tylko dzięki temu dziecko ma szansę na szybkie wyjście na prostą.

W jaki sposób prowadzone są terapie? Ile trwają? Jakie są ich skutki?

Justyna Pokrzywka, psycholog radzi: Terapia polega na spotkaniach rodziców i dziecka z terapeutą. Często już sama rozmowa z rodzicami wystarczy, by pomóc dziecku. Terapia młodzieży odbywa się początkowo z rodzicami, a potem następują spotkania indywidualne młodej osoby z terapeutą. Terapia prowadzona jest przy pomocy różnych środków. Najczęściej jest to rozmowa, ale może być to też zabawa, czytanie bajek, odgrywanie ról, zajęcia grupowe. W trakcie spotkania psycholog bawi się z młodszym dzieckiem i rozmawia ze starszym, by poznać odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak się dziecko czuje, jakie ma umiejętności, czym się zajmuje, jak postrzega swoją rodzinę i otoczenie, jakie ma oczekiwania, co go pasjonuje, jak układają mu się relacje z kolegami i przyjaciółmi. Stara się stworzyć atmosferę zaufania i bezpieczeństwa, by dziecko mówiło z nim szczerze i otwarcie. Taka relacja daje największą szansę na pomoc dziecku. Metody i czas pracy dostosowane są do możliwości dziecka, preferencji oraz zgłaszanego problemu. W wyniku terapii ustępują objawy, dochodzi do pozytywnych zmian w relacjach z ludźmi i w stosunku do siebie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ZAPYTAJ LEKARZA | Kiedy należy udać się z dzieckiem do psychologa? - Echo Dnia Świętokrzyskie