Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki w branży budowlanej i nieruchomościach. Ile możesz oczekiwać na tych stanowiskach? Sprawdź raport płacowy

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Jakie są zarobki w budowlance i nieruchomościach? Sprawdź najnowszy raport płacowy
Jakie są zarobki w budowlance i nieruchomościach? Sprawdź najnowszy raport płacowy Pixabay
Według Raportu Płacowego przygotowanego przez firmę Hays Poland aż 93 proc. firm związanych z budownictwem i nieruchomościami planuje rekrutować nowych pracowników w 2022 roku. 78 procent spodziewa się kłopotów z rekrutacją. Z kolei 48 proc. pracowników tych branż zamierza zmienić miejsce pracy, a 28 proc. pracowników spodziewa się w tym roku podwyżki płacy.

W 2021 sektor magazynowo-przemysłowy odnotował rekordowe wyniki w zakresie popytu (wzrost wynajętej powierzchni o 40 proc. rok do roku), jak i powierzchni oddanej do użytku (1,14 mln mkw). O optymistycznej prognozie dla sektora magazynowego świadczyć może skala powierzchni w budowie, która po raz pierwszy przekroczyła 3 mln mkw, oraz aż 40-procentowy udział powierzchni budowanej spekulacyjnie. Generuje to ogromne zapotrzebowanie na pracowników, co przyciąga specjalistów z sektora biurowego i komercyjnego.

Szybki rozwój sektora magazynowego wpłynął na firmy doradcze. Znakomita większość działających na polskim rynku agencji nieruchomościowych, które do tej pory działały na rynku komercyjnym głównie w sektorze biurowym, w 2021 otworzyło lub rozwijało tzw. działy industrial.

Mniej optymistycznie, choć stabilniej niż w roku poprzednim, przedstawia się sytuacja w sektorze biurowym.

Pod względem podaży rynek biurowy uzyskał w minionym roku wynik najniższy od 2010, jednak pozytywne zmiany można dostrzec w rosnącym odsetku nowych umów najmu w stosunku do umów renegocjacyjnych. Wskazuje to na fakt, że firmy zaczynają wdrażać strategie związane z zapewnieniem miejsc pracy dopasowanych do nowych, post-pandemicznych trendów m.in. pracy hybrydowej.

Rynek handlowy, który w związku z pandemią ucierpiał najbardziej, od połowy 2021 roku odnotowuje znaczące ożywienie zarówno w zakresie liczby osób odwiedzających centra handlowe, jak i generowanych obrotów. Głównym trendem w sektorze jest zmiana w strukturze formatów handlowych na korzyść tych mniejszych, typu convenience, czy parków handlowych na obrzeżach miast. Bez większych zmian obyło się w sektorze mieszkaniowym. Podaż nieruchomości na rynku pierwotnym nadal nie jest wystarczająca w stosunku do popytu, co skutkuje dalszym wzrostem ceny zakupu i licznymi inwestycjami.

Poszukiwane specjalizacje w branży budowlanej i nieruchomościach

Specjalistów w obszarze budownictwa inżynieryjnego na rynku brakuje od dawna. Natomiast wzmożone inwestycje w sektorze magazynowym i mieszkaniowym spowodowały, że pozyskanie kierowników projektu, kierowników budów oraz inżynierów sprawia coraz więcej trudności. Od rekrutujących firm niejednokrotnie wymaga to zwiększenia planowanego budżetu i podjęcia aktywnych działań headhuntingowych. Jest to bowiem grupa pracowników, która rzadko aktywnie poszukuje pracy.

Wysokim zainteresowaniem pracodawców cieszą się również Land Acquisition Managerowie, odpowiedzialni za zabezpieczanie gruntów pod inwestycje.

Nowym trendem na rynku jest tworzenie w strukturach firm deweloperskich oraz agencji nieruchomości działów doradczych, związanych z projektowaniem optymalnych, efektywnych i bezpiecznych biur. W konsekwencji tzw. workplace solutions urastają do rangi jednej z najbardziej atrakcyjnych specjalizacji w sektorze.

Na rynku coraz więcej mówi się o kwestiach zrównoważonego rozwoju, ekologii czy certyfikacji budynków. Osoby o takim profilu zawodowym coraz częściej pojawiają się w roli ekspertów w większości firm deweloperskich czy doradczych. Z roku na rok na rynku
pojawia się więcej ofert dla specjalistów w tej dziedzinie.

Wynagrodzenia

Stawki w nieruchomościach i budownictwie pozostają na stabilnym poziomie. Siatki wynagrodzeń w firmach zazwyczaj nie ulegały zmianom. W sytuacji wystąpienia trudności rekrutacyjnych, pracodawcy niejednokrotnie musieli jednak podnosić atrakcyjność oferty. W obszarach charakteryzujących się wysokim popytem, m.in. akwizycji gruntów czy inżynierii w sektorze magazynowym, kandydaci oczekują bowiem stawek wyższych niż w poprzednich latach.

To powoduje, że rekrutujące firmy muszą być przygotowane na oczekiwania finansowe większe o ok. 10-15 proc.

- Największą przeszkodą w dalszym rozwoju sektora magazynowego i mieszkaniowego jest ograniczona dostępność gruntów - mówi Wioleta Tyszko, specialism leader z firmy Hays Poland. - W konsekwencji na rynku obserwowany jest wzrost zapotrzebowania na ekspertów w obszarze akwizycji oraz przygotowania gruntów pod planowane inwestycje. Nie pozostaje to bez wpływu na oferowane wynagrodzenia.

Ile można zarobić w budownictwie i nieruchomościach? Oto miesięczne wynagrodzenie w złotych brutto na danym stanowisku (pełen etat).

ZOBACZ TEŻ:

Jakie są zarobki w administracji?Sprawdź, ile możesz zarobić na poszczególnych stanowiskach! Od dyrektora, po asystenta. Raport zima 2022Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Praca w administracji. Ile można zarobić? Sprawdź średnie wy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarobki w branży budowlanej i nieruchomościach. Ile możesz oczekiwać na tych stanowiskach? Sprawdź raport płacowy - Głos Szczeciński