Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy. Do kiedy będzie wypłacany? Kto może liczyć na zasiłek TERMIN WYPŁATY - [8.03.2021]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Do kiedy zasiłek opiekuńczy?
Do kiedy zasiłek opiekuńczy? archiwum
Do kiedy zasiłek opiekuńczy? Sprawdzamy co zmieniło się i do kiedy będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ostatecznie wydłużony, kiedy mija termin składania wniosków oraz kiedy wypłaty. Sprawdź najnowsze informacje, bardzo ważne dla rodziców ubiegających się o zasiłek opiekuńczy.

Po wahaniach i zmianach decyzji z godziny na godzinę minister Marlena Maląg poinformowała w czwartek, że obowiązujący do 12 lipca dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje znów wydłużony: o 2 tygodnie, czyli do 26 lipca 2020 r.

W związku z koronawirusem przedszkola i zerówki w części miast (np. w Warszawie i Łodzi) zmieniły zasady opieki wakacyjnej. W tym roku nie ma tu dyżurnych placówek przyjmujących dzieci z innych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach. Chodzi o ograniczenie wędrówek dzieci i rodziców, a tym samym o zminimalizowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Tak więc w lipcu i sierpniu dzieci mogą przez sześć tygodni uczęszczać do swojego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole. Aby nauczyciele i inni pracownicy mogli skorzystać z urlopów, placówki pozostaną zamknięte przez 2,5 tygodnia.

Otwarte latem placówki to również tym większe ułatwienie dla rodziców, że wielu z nich w związku z pandemią musiało wcześniej wykorzystać urlopy, przez co nie może ich wziąć w lipcu i sierpniu, więc nie miałby kto opiekować się dziećmi.

Ale nie wszyscy rodzice posyłają lub poślą dzieci do przedszkola.

PYTANIE: co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym na pociechy pozostające w domu, który miał się skończyć 12 lipca?

Zasiłek opiekuńczy: Dodatkowy zasiłek przedłużony

Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był już kilka razy przedłużany – ostatnio do 12 lipca.

W czwartek (9 lipca) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg najpierw mówiła, że resort nie zamierza po raz kolejny przedłużać zasiłku, jednak jeszcze tego samego dnia poinformowała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie jednak przedłużony o kolejne dwa tygodnie, do 26 lipca.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku do lat 8 w przypadku zamknięcia placówki z powodu COVID-19, ale również w przypadku otwarcia tych placówek, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem albo braku możliwości sprawowania opieki przez nianię.

Ze świadczenia mogą skorzystać również rodzice starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zasiłek należy się matce lub ojcu, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą – ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera