Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy wydłużony? Jest decyzja rządu. Takie są zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego w czasie koronawirusa [12.10.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Dla kogo, do kiedy?
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Dla kogo, do kiedy? archiwum
Zasiłek opiekuńczy w dobie koronawirusa to świadczenie, które interesuje szczególnie rodziów, którzy nie mają z kim zostawić swoich pociech. Komu należy się świadczenie, kto może się o nie ubiegać? Zobacz zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Ile wynosi i jak otrzymać dodatkowe pieniądze z zasiłku opiekuńczego. Jest nowa decyzja rządu o wydłużeniu przyznawania zasiłku opiekuńczego. Sprawdź szczegóły.

Koronawirus: dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do kiedy. Sprawdź, ile i komu

Od 6 maja mogą być otwarte przedszkola, a 25 maja zaczną się w szkołach częściowe zajęcia dla uczniów klas I-III. W obu przypadkach część dzieci pozostaje lub nadal pozostanie w domach. Co wtedy z zasiłkiem opiekuńczym? Do kiedy potrwa? Sprawdź też, ile wynosi w 2020 roku.

W przypadku przedszkoli o otwarciu placówek decydują organy założycielskie, w przypadku szkół dyrektorzy: zależnie od sytuacji postanowią, czy będzie to kształcenie stacjonarne, czy na odległość. Zarazem w obu przypadkach liczą się również decyzje rodziców: czy poślą dziecko do placówki, czy nie – zależy od nich.

Jak się mają kolejne poluzowania obostrzeń edukacyjnych do zasiłku opiekuńczego? Czy przepadnie, gdy rodzice nie poślą dziecka do szkoły lub przedszkola, chociaż będą już otwarte?

Komu w ogóle przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa przysługuje :

  • ubezpieczonym rodzicom dzieci, które nie ukończyły 8 lat,
  • opiekunom starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • rodzicom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, ponieważ jest zamknięta z powodu koronawirusa,
  • rodzicom, którzy nie mają możliwości sprawowania opieki nad dziećmi przez nianie z powodu panowania pandemii.
Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Uwaga! Zasiłek opiekuńczy

Dodatkowego zasiłku (z powodu koronawirusa) nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na zasadach ogólnych.

Zasiłek opiekuńczy: dla kogo trwa

Zasiłek opiekuńczy dodatkowy, czyli z powodu koronawirusa, przysługuje od 11 marca, kiedy rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych.

Rząd na razie przedłuża zasiłek opiekuńczy, ale okresowo trzyma rodziców w niepewności, bo co rusz podaje nowe terminy, np. 3 maja, potem 24 maja. Ostatnio premier zapowiedział, że zasiłek opiekuńczy przedłuża – od 25 wzwyż.

Bon turystyczny 1000 plus na wakacje. Kto dostanie bon 1000 + na wypoczynek [WARUNKI, ZASADY]

Pytanie, dla kogo przedłużono koronawirusowy zasiłek opiekuńczy?

Sprawa jest jasna, gdy placówka jest zamknięta: nie można tam oddać dziecka, więc zasiłek trwa, skoro został przedłużony. Podobnie jest prosta, gdy rodzice poślą dziecko do placówki: zasiłek się urywa.

Ale co wtedy, gdy rodzice zatrzymają dziecko w domu, choć mogliby je posłać do placówki?

Nadal mogą pobierać zasiłek opiekuńczy, bo – jak zaznaczył premier – rząd daje wolność i swobodę podjęcia decyzji rodzicom, czy chcą lub muszą posłać swoje dzieci na zajęcia od 25 maja.

Premier Mateusz Morawiecki: – Powrót dzieci do placówek to wyłączna decyzja rodziców, a zasiłek będzie wciąż wypłacany.

PYTANIE KOLEJNE: DO KIEDY POTRWA ZASIŁEK OPIEKUŃCZY?
PREMIER TEGO NIE OGŁOSIŁ.

Zasiłek opiekuńczy: wysokość świadczenia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy jego wymiaru, a podstawą tą jest średnia pensja danej osoby z ostatnich 12 miesięcy.

Należy uwzględnić nie tylko pensję zasadniczą, lecz też inne składniki wynagrodzenia, np. premie, prowizje lub inne dodatki.

Uwaga!

Od 1 stycznia 2020 r. minimalna podstawa wymiaru zasiłku, od której oblicza się zasiłek opiekuńczy, dla pracowników na pełnym etacie nie może być niższa niż 2.243,54 zł. W wypadku pracujących na części etatu minimalna podstawa wymiaru zasiłku jest zmniejszana proporcjonalnie do czasu pracy.

Zasiłek jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje matce lub ojcu, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera