Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaślubiny z morzem w Kołobrzegu. Będzie inscenizacja

Łukasz Gładysiak
Łukasz Gładysiak
Podczas inscenizacji nie zabraknie ceremonii zaślubin z Bałtykiem, tak samo jak w 1945 roku
Podczas inscenizacji nie zabraknie ceremonii zaślubin z Bałtykiem, tak samo jak w 1945 roku Buśko / Archiwum MOP
Inscenizacja „Bój o Kołobrzeg 2019” ponownie odbędzie się na kołobrzeskiej plaży. 17 marca muzealnicy zapraszają na wielką plenerową lekcję historii. To naprawdę trzeba zobaczyć.

Plastyczne przedstawienie ostatnich epizodów najbardziej krwawej bitwy z udziałem żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego to już kołobrzeska tradycja. Nie inaczej będzie w tym roku. W niedzielę, 17 marca przed południem, Muzeum Oręża Polskiego już po raz piąty zaprasza na widowisko batalistyczne „Bój o Kołobrzeg” organizowane w ramach oficjalnych, miejskich obchodów 74. rocznicy zakończenia walk o miasto i zaślubin z Bałtykiem.

Chętnych prawie dwie setki
- Na nasze wezwanie odpowiedziało blisko 200 rekonstruktorów z Polskich, Czech, Niemiec oraz Rosji. Lista uczestników inscenizacji, podobnie jak w roku ubiegłym, została zamknięta w ciągu zaledwie kilkunastu godzin - zdradza „Głosowi” dyrektor MOP, Aleksander Ostasz. Rzecz jasna przeważająca część występować będzie w umundurowaniu Wojska Polskiego na Wschodzie, które w marcu 1945 r., płacąc olbrzymią daninę krwi, przełamało 3 niemieckie linie obrony tworzące Festung Kolberg.

Oryginalne pojazdy
Pasjonaci historii w pieczołowicie odtworzonych kostiumach to jedno, sprzęt militarny - drugie i dla wielu widzów najważniejsze. - W wydarzeniu weźmie udział kilkanaście oryginalnych pojazdów z okresu II wojny światowej. Planujemy wykorzystanie czołgu średniego T-34/85, działa samobieżnego SU-57, potężnego ciągnika artyleryjskiego Sd.Kfz. 7 oraz transportera opancerzonego Hanomag Sd.Kfz. 251 Ausf. D. Oprócz tego zobaczymy w rekonstrukcyjnej walce samochody terenowe Willys MB, Dodge czy Volkswagen Typ 82 jak również zabytkowe motocykle. Całość wspierać będzie rzeczywistym ogniem artyleria, zarówno polsko-radziecka, jak i niemiecka - wylicza nasz rozmówca.

Wszystkie obiekty, które wykorzystane zostaną w inscenizacji będzie można obejrzeć w miejscu jej realizacji, w ramach otwartego muzeum techniki militarnej. Uczestników i widzów rozgrzeje ponadto tradycyjna, wojskowa grochówka. Wstęp na teren widowiska będzie rzecz jasna bezpłatny.

Bitwa przy molo
Wielka bitwa, podobnie jak w roku ubiegłym, zaplanowana została na plaży przy molo, przed Sanatorium Uzdrowiskowym „Bałtyk”. Rozpocznie się 17 marca o godz. 11.00. Zwieńczy ją symboliczna ceremonia zaślubin z morzem tak, jak miało to miejsce 74 lata temu. - Liczymy, że włączą się do niej również kombatanci - uczestnicy walk w 1945 r., ponieważ całe wydarzenie to hołd im złożony. Wiemy, że do Kołobrzegu przyjedzie ich w tym roku 12 - kończy Aleksander Ostasz. Popołudniu pasjonaci w polskich mundurach wezmą także udział w zgromadzeniu patriotycznym na Cmentarzu Wojennym.

Jubileusz
Warto zaznaczyć, że widowisko „Bój o Kołobrzeg” obchodzi w tym roku jubileusz. Pierwszy pokaz walk o miasto z udziałem rekonstruktorów odbył się dokładnie 10 lat temu na terenie istniejących jeszcze wówczas, ocalałych z wojennej pożogi zabudowań dzielnicy portowej. Po dwóch dawnych edycjach, do tradycji kołobrzeskich inscenizacji batalistycznych powrócono w 2017 r.

HISTORIA

Zacięty bój
Walki o Kołobrzeg trwały od 4 do 18 marca 1945 r. Po bezskutecznych próbach zdobycia miasta z marszu przez Armię Czerwoną, do boju skierowano 1. Armię Wojska Polskiego. W przełamywaniu niemieckiej obrony Festung Kolberg wzięło udział łącznie ponad 28 tys. żołnierzy polskich i radzieckich, 1,2 tys. zginęło, ok. 2,5 tys. zostało rannych. Atakujący, spychając nieprzyjaciela coraz bardziej w kierunku morskiego brzegu zmuszeni byli często walczyć nie tylko po pojedyncze budynki, ale nawet piętra kamienic. Niemcy wykorzystywali gęstą zabudowę tworząc sieć przejść między piwnicami oraz punkty umocnione, oparte o kluczowe budynki. Podczas bitwy obie strony wykorzystywały artylerię w tym wyrzutnie rakietowe. W efekcie niemal całkowitej zagładzie uległo Śródmieście i dzielnica uzdrowiskowa. Walki zwieńczył akt symbolicznych zaślubin 1. I 2. Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem, zorganizowany przy Forcie Ujście - dzisiejszej latarni morskiej.

Zobacz także: Bieg w Kołobrzegu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo