Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasłużony krwiodawca pyta o kolejkę do sanatorium. Czy może ją ominąć?

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III otrzyma kobieta, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i mężczyzna - co najmniej 6 litrów krwi. II stopień to odpowiednio 10 i 12 litrów, a I - 15 i 18.
Tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III otrzyma kobieta, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i mężczyzna - co najmniej 6 litrów krwi. II stopień to odpowiednio 10 i 12 litrów, a I - 15 i 18. Radek Koleśnik
Na redakcyjny dyżur przyszedł do „Głosu” pan Józef z Koszalina, ale pytanie, które zadał, jest ponadregionalne.

Pan Józef jest emerytem. Przez kilkadziesiąt lat regularnie dzielił się najcenniejszym darem - honorowo oddawał krew. Poświęcał swój czas, spędzając go m.in. w kolejce w stacji krwiodawstwa. Z wiekiem regeneracja sił po oddaniu 450 mln krwi była dłuższa, ale chciał pomagać. Za kolejne litry oddanego „życia” nasz Czytelnik otrzymywał kolejne i odznaczenia i stopnie zasłużenia. Dziś sam potrzebuje pomocy.

- Jestem już emerytem. Mam problemy ze zdrowiem. Bym mógł chodzić, muszę podreperować kolana. Dostałem skierowanie do sanatorium, ale czas oczekiwania to dwadzieścia miesięcy - pan Józef pokazał dokumenty.

- Czy zasłużony krwiodawca może liczyć na skrócenie czasu oczekiwania? - zapytał.

O odpowiedź poprosiliśmy Małgorzatę Koszur, rzeczniczkę prasową zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. I mamy dobrą wiadomość - zasłużeni honorowi dawcy krwi korzystają z leczenia w sanatorium uzdrowiskowym poza kolejnością. Ich skierowania oddział rozpatruje na bieżąco.

- Poza kolejnością wynikającą z listy oczekujących, do sanatorium uzdrowiskowego mogą wyjechać również: zasłużeni dawcy przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci, uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani - w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa; kobiety w ciąży; świadczeniobiorcy do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - wylicza Małgorzata Koszur.

Dwa ostatnie uprawnienia przepisy wprowadziły 1 stycznia 2017 r.

- Trzeba jednak zaznaczyć, że z formy leczenia w sanatorium uzdrowiskowym można, ze względów medycznych, korzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy - częstotliwość również regulują przepisy - wskazuje pani rzecznik i dodaje, że średni czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium uzdrowiskowego dla pozostałych osób wynosi w naszym województwie właśnie 20 miesięcy.

- ZUS również kieruje do uzdrowisk - na turnusy rehabilitacyjne, zgodnie z zasadami określonymi we własnych przepisach. O wyjazd do sanatorium można się ubiegać zarówno w ramach NFZ, jak i ZUS - informuje.

Przy tej okazji przypominamy, że dokładnie te same grupy osób, które uprawnione są do leczenia w sanatorium poza kolejką, mogą też korzystać poza kolejnością ze zaświadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej.

Od sierpnia 2017 uprawnienia te nabyli też działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych.

- Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach oraz ze świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących i udziela tych świadczeń w dniu zgłoszenia. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących - informuje Małgorzata Koszur ze szczecińskiego NFZ.

- Natomiast świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (w poradni specjalistycznej) nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.Świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece to wszystkie świadczenia udzielane w trybie ambulatoryjnym (tj. niewymagającym leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych), z wyłączeniem świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.

Przypomnijmy też, że osoby uprawnione korzystają ze świadczeń opieki zdrowotnej po okazaniu właściwego dokumentu potwierdzającego uprawnienia. Pierwszeństwo w korzystaniu z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych obejmuje cały proces leczenia pacjenta.

Zobacz także Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS o akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku

POLECAMY:

Stanisław Gawłowski w areszcie śledczym w Szczecinie

Wypadek na ul. Gdańskiej w Koszalinie [zdjęcia]

Czepkowanie studentów pielęgniarstwa w PWSZ w Koszalinie

Gorący weekend w "Prywatce" w Koszalinie

Niedzielna giełda w Koszalinie. Chętnych do zakupów nie brakowało

44. edycja Rajdu Monte Karlino za nami

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo